OHAL'LER BİTER Mİ?
Hasan Soner Kırkuşu >

OHAL'LER BİTER Mİ?

Devletin içine Fetö sızdı böyle oldu. Devlet içinde devlet oldu da böyle oldu. Paralel bir örgüt, devletin kılcal damarlarına kadar girdi de böyle oldu.

Nasıl oldu bu? Ciddi bir şekilde yönetilen, sistemini oturtmuş, liyakate önem veren devletlerde böyle şeylerin olması mümkün mü? Ajan ya da casusların olmadığı devlet yoktur, bunu bir noktaya kadar artık normal karşılıyoruz. Ancak ajanlık, casusluk başka vatan hainliği bambaşka.

Bizim ülkemizde yaşanan Fetö darbe kalkışması ile gördükki, memleket vatan haini kaynıyormuş. Hangi taşı kaldırsan vatan haini çıkıyor adeta, zibil gibi. Bakıyoruz listelerdeki sayılara, dönüp bir daha bakıyoruz, donup kalıyoruz. Hükûmet sözcüsü Kurtulmuş'un açıklamalarına göre OHAL süreci içinde toplam 26 KHK çıkarılmış ve bu KHK'larla 111 bin 240 kamu görevlisi görevden ihraç edilirken, 32 bin 180 görevli ise uzaklaştırılmış. İhraç edilenlerin bir kısmının Ohal İnceleme Komisyonlarına başvurarak göreve iadelerini istediğini de biliyoruz.

Bu terör örgütü bunca insanı devletin en kripto noktalarına varıncaya kadar yerleştirmiş ve buralardan sızdırdığı bilgileri de kullanarak normal bir vatandaşın aklının ucundan dahi geçmeyecek türlü kumpaslar düzenleme yeteneğine kavuşmuş ve kendilerine muhalif olarak gördükleri herkesi veya her kurumu bir şekilde çaresiz bir duruma getirmeyi başarmış, üstelik bunun böyle olduğu nelere sebep olabileceği, başımıza ne dertler açabileceği defalarca MGK gibi en ciddî toplantılarda belge ve bilgilerle ortaya konmuş.

En sonunda ne olmuş demiyorum artık çünkü olanlar oldu. Tutuculuğumuzun, dikbaşlığımızın, inatçılığımızın, biz biliriz başka kimse bilmezciliğimizin cezasını hepimiz çektik. Çekmeye de devam ediyoruz.

Bitti mi şimdi, kurtulduk mu ? diye sormak istiyorum. Lütfen dikkat edin, Fetöcüler bitti mi diye sormuyorum. Onların bitmediğini hükûmet kaynakları da söylüyor zaten. Bu OHAL’ler bittikten sonra bir daha OHAL olmayacak mı? diye soruyorum esasen.

Haydi küçük bir ölçme ve değerlendirmeye ne dersiniz.

1)

Herşeyi ben bilirimci halimiz bitti mi?

A) Bitti B) Bitmedi

2)

Bu ülkeyi kurtaracaksak ancak biz kurtarırız demekten kurtulduk mu?

A) Kurtulduk B) Kurtulmadık

3)

Sadece biz ve bizim gibiler millet, gerisi illet demeyi bıraktık mı?

A) Bıraktık B) Bırakmadık

4)

Fetöcüler miydi yalnız devletin içine sızan, başka cemaatler yok mudur paralelci olan?

A) Yoktur B) Vardır

5)

Diğer cemaatler diye bilinen cemaatler de gerçek niyetlerini saklamak adına masum insanları kandırıyor olabilirler mi?

A) Olabilir B) Olamaz

Her sorunun cevap değeri 20 puandır. Başarılar.

Şimdi gelelim değerlendirme aşamasına. Öncelikle cevap anahtarını vereyim.

CEVAP ANAHTARI: 1) B. 2) B. 3) B. 4) B. 5) A.

Eğer doğru cevabınız ne kadar fazlaysa bir o kadar ‘Bitti' diyebiliriz ve ülkemiz bir daha yeni OHAL'ler yaşamayacak demektir. Ancak yanlış cevabınız çoksa, değerlendirme bunun tam tersi olacaktır. Yani bu iş ne yazıkki henüz 'Bitmemiştir' ya da bitişten o kadar uzağız anlamına gelir.

Kendi açımdan özellikle son iki sorunun cevaplarını önemsiyorum. Ancak benim önemseyip önemsemediğimden ziyade devletin millî güvenliğinden sorumlu olanların önemseyip önemsemediği daha önceliklidir. Şimdiye kadar ve bilindiği kadarıyla hep Fetö ile ilgili birtakım uyarılar, tespitler yapıldığına şahit olduk. Ancak bizler iyi biliyoruz ki, vakıf adı altında bazı hizmetleri verdiklerini söyleyen diğer cemaatlerin de kendi içinde hiyerarşisi var, abilik, ablalık gibi vazifelendirmeleri var, okulları var, etüt merkezleri var, bu cemaatlerin de yurtları var, bu yurtlarda öğrencilere neler öğretiliyor, yurtlarda kalan çocuklarla kimler muhatap oluyor, bu kişilerin yeterlilikleri nedir, bu yurtlardaki hesaplar ve para akışı gibi birçok bilgi tam olarak bilinmiyor, bu vakıf işletmelerin şeffaf olmayan özellikleri hepimizin malumu. Kendi içlerinde bilinmezlikleri olan yapılanmalar. Bu cemaatlerden öyle ya da böyle hizmet almış olanlar yarın öbür gün belli mevki ve makamlara geldiklerinde onlardan da bir şekilde diyet borçlarını ödemeleri bekleniyor.

Bunlar az çok çoğumuz tarafından biliniyor aslında ve ister istemez insanın içine şüphe giriyor. İnşallah bu şüpheler boştur. Ancak bunlar eğer gerçeğin kendisi ise son değerlendirmem bu ülke korkarım daha çok OHAL'ler yaşar.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor