HA BU GÜN, HA YARIN AMA BİR GÜN MUTLAKA!

HA BU GÜN, HA YARIN AMA BİR GÜN MUTLAKA!

İşte gerçek bir kez daha kendisini yüzümüze tokat gibi çarptı.  Aynı gerçekle 18 yıl önce yüzleşmiştik. Aylarca, bir kaç yıl o gerçeğin üzerinden yürüdük. On binlerce can kaybı ve maddi hasar... ardından aralıklarla devam eden hatırlatmalar. 

Sonuç?

Sürekli yine yeniden kısa aralıklarla yüzleşmelerden ibaret.

Deprem gerçeği, AZRAHİL olmuş ve kader kabilinden bizi bekliyor. Bizim tüm umursamaz, takmaz halimize rağmen uyarı üzerine uyarı ile bize kendisini hatrlatmasına rağmen 18 yıl önce neredeysek bu gün yine aynı yerdeyiz.

Ege Denizi yine haraketliydi. Şiddet 6,5. 

Televizyonlarda, gazetelerde kocaman kocaman bilim adamları çıkıyorlar. En azı Doçent olan bu bilim adamalrımız, işin profları, kendi aralarında deprem konusunda ki tek uzman oldukları şey bu... her nedense bir diğerinin dediğini diğeri ya yalanlıyor ya tam aksi yönde bilgiler aktarıyor. bu işin ilmi, hesabı, kitabı tarihsel boyutları ölçümü gözle görüneni veya alet edevatla takip edileni nedir, yokmudur da her biri farklı şeylerden söz ediyorlar. Anlamadık ki... 

Devlet mi ne yapsın? Devlet bu bilim adamları ne derse hangi sonuçları önüne koyarsa ona göre pozisyon belirliyor. yatırımlar planlıyor, önlem paketleri için harakete geçiyor. 

Yine sonuç... bir zümre için yeni yeni rant kapıları ardına kadar açılmış olmasından başka neye yarıyor? başka hiç bir şeye.

1999 da her an, en çok 15 yıl ama 30 yıl içinde kaçınılmaz bir büyük depremden söz edildi duruldu. Aradan 18 yıl geçti. Topu katliam için  önümüzdeki 12 yılda  nelerin olacağını bekliyoruz? 

Kentsel dönüşüm falan bunların tümü rant kapısı haline dönüştürülmüş nerenin kentsel dönüşümü. 

Sözün kısası; 

Deprem gerçeği ile ilgili KAN UYKUSUNDAYIZ!

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI