YAZ TURİZMİNE HAZIR MIYIZ?
Hasan Soner Kırkuşu >

YAZ TURİZMİNE HAZIR MIYIZ?

Turizm mekânlarımız turizme ve turiste ne kadar hazır sizce? Benim ülkemde ağırlıklı olarak yaz turizmi yapılıyor bunu bilmeyen yok. Kış turizmi her geçen yıl giderek artsa da yine de yaz sezonunun yoğunluğu ile kıyaslanamaz ölçüde.

Bunun başlıca sebepleri; ülkemizin sert karasal iklim özelliklerini yaşayan yerleşim yerlerinde ulaşım sıkıntılarının bir türlü çözülememiş olması, kış turistik mekânların yetersiz olması ve toplumun genelinde turizmin daha çok ailecek yapılan bir aktivite olarak algılanmasından kaynaklanıyor. Malûm ailelerin de çoğu okulların tatile girmesini fırsat bildiği için işyerlerinden alınan yıllık izinler genellikle yaza denk getirilip çoluk çocuk hep beraber yazlık mekânlara seyahate çıkılıyor.

Yerli ve yabancı turistin bir kısmı tatilini her şey dahil otellerde geçiriyor, bir kısmı ise kültür turizmi şeklinde değerlendiriyor.

Herşey dahil kapsamında bir konaklama merkezinde tatilini geçirip de neredeyse akşamdan akşama otelinden çıkanlar değil ama hem bir taraftan gezip bir taraftan belirli noktalarda kısa süreli konaklamalar yaparak tarihi ve kültürel yerleri, doğal güzellikleri görerek eğlenceli bir tatil yapmak isteyenler herhalde şu konularda dertlidirler diye düşünüyorum.

1)

Gidilmek veya varılmak istenen yer ile ilgili yönlendirme işaret ve levhalarının yetersiz olması.

Bu öylesine bir sıkıntılı bir durumki çoğu zaman varmak istediğiniz yerin etrafında tavaf ediyorsunuz ancak her nedense kilometrelerce öncesinden gördüğünüz yönlendirme işaret ve levhaları son birkaç kilometrede veya birkaç yüz metrede birden buharlaşıveriyorlar. Artık son aşamada yoldan gelen geçene, seyyar satıcıya adres sormak Allahın emri oluveriyor.

2)

Yer bildiren trafik levhalarının yol güzergâhında kimi zaman ağaç dallarının arkasına gizlenmesi veya yeterli yükseklikte olmaması.

3)

Tarihi mekânlara vardığınızda mekânın önemli ayrıntılarını anlatan el kitapçıklarının gelen ziyaretçilere verilmemesi.

Eğer ziyaret ettiğiniz tarihî yer ücretsiz ise zaten bu neredeyse mümkün olmuyor ancak hiç olmazsa ücretli girilen yerlerde mekân ile ilgili bilgilendirici broşür veya kitapçıkların verilmesi gerekir.

4)

Birçok turistik alan ve mekânın sahipsiz olmasından kaynaklanan bakımsız görünümü ve sağda solda görülen çöpler. Ülkemizde özellikle öyle tarihî mekanlar varki inanılmaz sekilde sahipsiz durumda. Öyle ki alanda kazı yapsanız ve kendinizi yetkili olarak tanıtsanız kimse size engel olmaz. Ya da bir iş makinesi bir de kamyonla buralara gidip hoşunuza giden bir kaç sütunu alıp gitmenizi engelleyecek hiç bir tedbir alınmış değil. Ne bir güvenlik görevlisi ne de sizden başka gezen biri var, böylesine ıssız ve sahipsiz tarihî mekânlarımız mevcut durumda.

5)

En basit yiyecek ve içeceklerin yine en basit yerlerde dahi fahiş fiyatlarla satılıyor olması ve adeta yerli turistin kendi memleketinde gezemeyecek hale düşürülmesi, turizmin turisti soyma sektörüne dönüşmesi.

Bu konularda tedbirler alması gereken ilk kurum Kültür ve Turizm Bakanlığı olmalıdır. Bunun haricinde Valilik ve Belediyelerin de görev ve sorumlulukları gözardı edilemez. Fakat ne yazık ki her sezona hazırlıklı girilmesi gerekirken bu kurumlarımızın, ülkemizde özellikle turistin en yoğun görüldüğü yaz mevsiminde, gerekli tedbirleri almadıklarını ve hazırlıkların yapmadıklarını görüyoruz.

Türkiye Turizm Stratejisi-2023 Belgesi’ ne baktığımda ve sonra turistik mekânlara baktığımda 2023 yılı itibariyle 60 milyon turist ve 86 milyar dolar dış turizm gelirine ulaşıp ulaşamayacağımız konusunda çok endişeliyim. Çünkü herşeyden önce kendi yerli turistimizi memnun edemeyen bir sektörle karşı karşıyayız.

Ülkemiz gerek tarihî, gerekse doğal güzellikleri itibariyle çok zengin bir ülke. Ancak önemli olanın sadece bu tarihî ve doğal destinasyon alanlarına sahip olmak olmadığını görmemiz gerekiyor. Aynı zamanda bu alanları koruyup güzelleştirebilmenin de önemli olduğunu, yerli ve yabancı turisti hem bu güzelliklere ulaşma aşamasında memnun etmek gerektiğini, hem de buralardan en iyi hizmeti alarak ayrılmalarının da önemli olduğunu anlamamız gerekiyor.

Türkiye Turizm Stratejisi-2023 Belgesi'nde her şey güzel anlatılmış ve gerekli bütün plânlar yapılmış görünüyor. Fakat denetlenmeyen hiçbir sistemin veya plânın başarıya ulaşma şansının olamayacağını da akıldan çıkarmamak gerekir.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor