Muhalefet Bizim İçin Rüzgara Karşı Çiş Yarışından İbaret . . .

Muhalefet Bizim İçin Rüzgara Karşı Çiş Yarışından İbaret . . .

Genel ve yerel olarak hatta siyasi partiler içerisinde tümüyle tek eksiğimiz var.

Muhalefetsizlik;

Siyasetten öte, genel yaşamımızın içinde dahi eksiğimiz muhalefetsizlik. Çünkü muhalefetin yöntemi bir yana amacını bilmiyoruz.

Muhalefet bizim için kökten düşmanlık, temelden hasımlık.

Rakibimizin üzerinden kolaycılık en hoşumuza giden fakat başarmak bir yana yüzümüze gözümüze bulaştırdığımız garip bir muhalefet algılamamız var.

Bizden olmayan, aynı düşünceyi paylaşmadığımız herkes yok olmalı, ortadan bir biçimde kalkmalı veya kaldırılmalı. İşte bu en yumuşak karnımızı bilenler de bizi avuçlarının içine almış, parmaklarında oynatıyorlar. İşin ucu cinayetlere kadar uzanıyor. Eğlenmeye gittiğimiz yerde dahi  en ufak bir meseleyi dahi cinayete dönüştürebiliyoruz. Neden? Sen bana neden baktın davası.

Empati yoksunu, fukarası, acizi bir toplumuz da ondan.

Siyasetimizde de aynıyız.

Türkiye’nin en büyük eksiği muhalefetsizlik.

Demokrasinin en belirleyici unsuru ve tanımlarının içinde baş köşeyi alan muhalefet malesef ki bizim ülkemizde çok uzun bir tatile çıkmış durumda. Muhalefet zannedildiği gibi sadece mecliste olmayla yerine getirilmesi gereken bir görevmiş gibi parlamento dışında olan hiç bir siyasi partiden tık yok. Parlamento içindekiler deseniz düşmüşler genel başkanlık derdine, iç meselelerine gark olmuş durumdalar. Umurlarında mı vatandaşın ahvali?

geçtik siyasi partilerin birbirlerine karşı muhalefetlerinden, kendi iç siyasi yarışlarında dahi muhalefeti beceremiyorlarken genel muhalefeti sağlıklı yapabilmelerini ummak, beklemekte bizim saflığımız olsa gerek. Kendi evlerinin içini süpüremeyenler bir başkasınınkini nasıl becerecekler?

Türkiye’de parti içi huzurunu tesis edebilen her siyasi parti o süreçte iktidar olmuştur. Bu da parti içi muhalefetin bir anlamda ki başarısının eseri sayılabilir. Yıkıcı, bölücü, yok edici değil uyarıcı, yol gösterici hatta rahatsız edici iş muhalefet o siyasi partinin dinamikleri arasındaki başlıca ögelerden birisidir.

Neresinden bakarsak bakalım, biz toplum olarak muhalefet etmeyi, muhalefetin asli unsurunu bilmiyoruz. Ne siyasette, ne basında, ne aile yaşantımızın içinde ne de sosyal yaşamımızda, taraftarı olduğumuz spor kulüpleri içinde dahi bu değişmiyor.

Bir rakip var ve bu rakip mutlaka ve mutlaka imha edilmeli, yok edilmeli. Düşmanlık boyutunda muhalifiz.

Oysa ki muhalefetin yapıcı, uyarıcı, ikaz edici özellikleri sayesinde iyinin iyisine, güzelin güzeline yönlendirme adına ortaya koyulabilen bir muhalefetin iktidardan fazla değerli olduğunu, önemli olduğunun farkına bir varabilsek keşke. Ama biz rüzgara karşı çiş yarışı yaparak daha çocuk yaşımızdan edindiklerimiz sayesinde okullar okuyup, üniversiteler bitirip hasbelkader bir yerlere bazen zorunluluktan bazen da kaderin çizdiği biçimde gelmiş insanlar olduğumuz için, rüzgara karşı çiş yarışını hayatın gerçekliği olarak kabul etmeyi her alanda temel felsefe sayıyoruz.

Muhalefetin gereklerini ve önemini öğrenemediğimiz sürece daha uzun yıllar rüzgara karşı çiş yarışı yaparak oyalanmaya devam ederiz.

Bizim en temel eksiğimiz muhalefetsizliğimiz.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor