YERİNDE VE ZAMANINDA TEPKİ
Hasan Soner Kırkuşu >

YERİNDE VE ZAMANINDA TEPKİ

Geçen günlerde AKP’nin  MKYK’sında eskiden  görevli olan Ayhan Oğan’ın CNN TÜRK televizyon kanalında yayınlanan ve Ahu Özyurt’un sunduğu Türkiye’nin Gündemi programında  “yeni bir devlet kuruyoruz. Beğenin beğenmeyin” şeklindeki ifadesi ve yeni kurulmakta olan devletin liderinin de Sayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylemesi başta muhalefet partilerinden tepki alırken, ardından da hükümet kanadından tepki aldı. Hükümetten yapılan açıklamada bu beyanın kişinin kendisini bağladığı, Akp’nin böyle düşünmediği  belirtildi. Sonrasında ise yine AKP tarafından Ayhan Oğan’ın partiden ihracıyla ilgili sürecin başlatıldığını öğrendik.

Ayhan Oğan, CNN TÜRK’teki program sırasında devlet içerisine odaklanmış bütün vesayet mekanizmalarının darmadağın olmasını, bürokratik oligarşinin hakim olduğu devlet sisteminin bitmesini, halkın artık doğrudan belirlediği bir sisteme kavuşmasını dolayısıyla kendini bağlayan ifadesiyle, yeni devlet’ olarak nitelendirdiği beyanını,15 Temmuz hain darbe kalkışmasına dayandırmaktadır.

Ancak Ayhan Oğan’ın meğerse bu ilk ve son testi kırması değilmiş. Son ortaya çıkan ve Akp’nin 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra koalisyon arayışları sırasında ÜLKE TV programında da aynı testileri kırdığını öğrenmiş olduk.

ÜLKE TV’deki konuşması sırasında ise aynı ismin “ Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk değildir, TBMM’dir” dediğini öğreniyoruz. Üstelik bununla da kalmayıp Anayasa’nın ilk dört maddesi için devleti kilitleyen maddeler nitelendirmesi yapan Oğan’ın yine bu televizyon programı sırasında ‘yeni Türkiye’den bahsettiğini de öğrenmiş bulunuyoruz.

O zamanlar pek dikkate alınmamış olmasından mıdır, gözden kaçmış olunmasından mıdır bilinmez ama ÜLKE TV’deki açıklamaları sonrasında üstelik o tarihlerde AKP’nin bizzat MKYK üyesi olan Oğan hakkında hiçbir işlem yapılmamış, partiden ihracı düşünülmemiştir.

Anlıyoruz ki 15 Temmuz hain darbe kalkışması gerçekten büyük bir zihni dönüşüme sebep olmuştur. Ancak ben bu zihni dönüşümü, Oğan’ın bahsettiği gibi ‘Yeni devlet’ dönüşümü olarak değil, zaten var olan devletin kurucu değerlerine yeniden sahip çıkmaya başlaması olarak algılıyorum.

Çünkü AKP, Oğan’ın ‘yeni bir devlet kuruyoruz’ açıklamasına sahip çıkmayarak bunu kanıtlamıştır. Ardından yine AKP’nin ihraç sürecini başlatmasını iyi bir gelişme olarak görüyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki,  bu tepkinin ortaya konulmuş olması; ülkede uzun bir zamandır estirilmeye çalışılan yok efendim eski Türkiye yeni Türkiye, yok efendim 1.Cumhuriyet 2.Cumhuriyet kabilinden tartışmaların çok daha ileri boyutlara varmasını arzulayıp bu bahaneyle eskiyi tamamen dışlayıp bunun yerine tamamen yenisinin kurulmasını isteyenlere, hayallerini kuranlara, kendi mantalitesine uygun yeni bir devlet kurmaya çalışanlara iyi bir cevap niteliğinde olmuştur.

Buna ihtiyacımız vardı.

Ancak şunu da gözden kaçırmayalım lütfen. Yani bu türden açıklamaları yapan kişinin zamanında hükümete yakın isimlerden biri olmasını ve bu ismin yine eskiden Türkiye Gönüllüler Vakfı Genel Sekreterliği’ni üç dönem üst üste yapmış olmasını ve halen bu vakfın icra kurulu üyesi olmasını, Türkiye’de faaliyet gösteren tam 498 sivil toplum kuruluşunun desteğini alan SDP (Sivil Dayanışma Platformu)’nin kurucusu olmasını ve bu platformun başkanı olmasını, AKP tarafından kurulan Akil İnsanlar Heyeti’nin Doğu Anadolu Grubu’nun sekreterliğini yapmış olmasını, 2011 yılında ise 279 aydın, gazeteci ve kanaat önderinin iştirakiyle kurulmuş olan Yeni Anayasa Platformu’nu kurmuş olmasını da gözden kaçırmayalım demek istiyorum.

Hükümetin dahi zamanında MKYK üyeliğini yapmış olan bir kişinin ve şimdi ise ihracı istenen bir kişinin yine hükümetin desteğini aldığı vakıflardaki, platformlardaki, heyetlerdeki yukarıda sıraladığım bu ciddi görevlerini gözden kaçırmamak gerekir.

Bu düşüncelere sahip bir kişinin başında bulunduğu veya içerisinde bulunduğu tüm bu sivil toplum çalışmalarında aldığı ve üstlendiği ciddi görevleri kullanarak buralarda ne derecede etkili olduğunu düşündüğümde, üstelik zamanında iktidarın MKYK üyeliğini yapmış olduğunu düşündüğümde, ‘Demokratikleşme Süreci’nde Akil İnsanlar Heyeti’nde Doğu Anadolu Grubu’nun (kendisi Kayseri’li olduğu halde) sekreterliğini yapmış olmasını düşündüğümde bence ayrıca tekrar tekrar dikkatli olmak gerekir.

15 Temmuz gecesi hain darbe kalkışmasını yapanların, ‘Demokratikleşme Süreci’ sırasında özellikle milliyetçi kesimden yükselen tepkileri de bahane ederek, yükselen milliyetçi tavrı arkalarına alacaklarını ve böylece başarıya ulaşacaklarını sandıklarını unutmayalım.  

İşte bunları düşündüğümde Oğan’ın açıklamalarına karşı hükümetin yerinde ve zamanında yapmış olduğu karşı çıkışı, tepkiyi önemsiyorum. Hükümetin artık milliyetçi kesimin tepkilerini önemsediğini görüyorum.

Atılan bu doğru adımı ise olabilecek yeni kalkışmaları önleyici, kökünden kurutucu önemli bir adım olarak görüyorum. 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor