CHP’de Partiye Kazandırmaya ve Partiden Kazanmaya Çalışanlar . . .

CHP’de Partiye Kazandırmaya ve Partiden Kazanmaya Çalışanlar . . .

Kazandırmak isteyenlerle kazanmak isteyenlerin kıyasıya mücadelesi.

Bu gün yazımızın konusu yine CHP de Tekirdağ’da kongre süreci. Gündem Tekirdağ’da CHP kongre takvimi ve biz de çeşitli yönleriyle bu süreci gözlemlerimiz, ön görüşlerimiz ışığında edindiğimiz tüm ayrıntıları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Kazandırmak isteyenler;

CHP içinde genel gidişata bakarak endişelenen ve geleneklerine bağlı biçimde CHP ilkeleri doğrultusunda taş üzerine taş koymaya, ülke genelindeki siyasi oy dağılımı neticesinde CHP adına ve Türkiye geleceği perspektifinde endişelenen bir gurup var. Bu gurup iç çekişmelerden, kliklerden yıllardır rahatsız olan, iç çekişmelerden sıyrılmış, iç hesaplaşmalardan arınmış bir CHP özlemi çekiyorlar.

Bu guruba mensup Tekirdağ CHP İl üyesi olan binlerce üye var. Bu iç çekişmlerden çekinen, korkan, hiziplerden çekincesi nedeniyle CHP de üye olmayan ama bu menfiliğin son bulması halinde partiye üye olmaya can atan on binlerce kişi de dışarıdan CHP yi izlemek ve sadece oy vermekle yetiniyor.

Bu söz ettiklerimin tamamı Tekirdağ ile sınırlı. Türkiye geneli değil. Tekirdağ’ı tahlil edip yorumluyoruz.

Kazanmak isteyenler;

Bu kesim, gurupçuklardan meydana gelmiş, kendiliğinden hareket ediyorlar. Aslına bakarsanız içlerinde yıllarını CHP ye adamış, ideolojilerinden sapmamış, CHP ye çok şeyler katmış isimler var. Ancak bu gurupçuklar da lokal başarılar çok ön planda. Genel bir prensipleri yok. Günlük başarıların tatmini bu gurupçuklara yeterli geliyor. Örneğin; Gençlik Kolları başkanını desteklemek ve onun kazanmasını sağlamak bu kişileri tatmin edebiliyor. Bir başka zamanda da ilçe kongresinde kazanım elde etmek yine bu gurupçuk mensuplarının siyasi tatminine cevap verip egolarının okşanmasında yeterli oluyor. Çok sağlam CHP li bu kesimin mensupları. Asla ödün vermeyecek derecede dik durmayı başarabilen isimler var aralarında. Ama bu lokal başarıya hazırlanırken de olsa mutlaka karşılarında bir rakip olmalı. karşı çıkacakları, eleştirecekleri hatta partiden irtibatlarını toptan kesecekleri bir karşı gurup mutlaka edinirler kendilerine. Elden ne gelir? Bu onların siyaset yapma biçimleri olmuş.

Bir başka kazanmak isteyen gurupçuk daha var. Dedik ya kazanmak isteyenler bir kaç gurupçuktan oluşuyorlar.

Bu gurupçuğun mensuplarının mutlaka  lider pozisyonunda bir başı vardır. Ama o lider konumundaki kişi asla ön palana çıkmaz. O sadece adaylık dönemlerinde ortalarda görünür. Diğer zamanlarda gurupçuğun mensupları onun adına işlevlerini yerine getirmekten tatmin olurlar. Kraliçe arı vardır da diğer işçi arılar kraliçe arı için didinir dururlar ya tam da öyledir bu gurupçuğun sistemi. Bu gurupçuğunda karşısında bir rakip olmalı. Hemde sağlam fakat o sağlam rakibin yereldeki çevresi bu gurupçuğun işçi arılarının dişine göre olmalılar. sahada o kuvvetli rakibin çevresi ile sürekli didinmeleri, çarpışmaları gerekir. Bu aradan da gurupçuğun lideri başka gurupçuklarla pazarlık şansını elde eder.

Kazanmak isteyenler kategorisinin en köklü gurupçuğuna bakacak olursak;

Tekirdağ’da CHP içine son 4 yıldır enjekte edilen ve sürekli kaşıyarak kurumasına izin verilmeyen, mezhepçilik üzerinden siyaset yapma girişimi olan kesim, temelde diğer gurupçukların sayesinde kazanımlar elde etmeye yönelik stratejisi ile hareket etmekte. Tekirdağ’da önceki yıllarda hiç adlandırılmayan, çekişme veya tartışma konusu edilmeyen bir olgu son 4 yıldır her nedense sürekli gündemde. CHP genel merkezi odaklı olan bu strateji olarak görülen girişim Tekirdağ’da yerel yandaşlar edinerek, sözde siyasi planlamaları olan ama kullanılmaya çok müsait diğer bazı gurupçukları da peşine takarak gelişme kaydetmeye çalışan bir yapı var ortada. Bunun önlemi alınmadığı takdirde yakın gelecekte Tekirdağ CHP örgütlerini ciddi sıkıntıların beklediğini daha öncede yazmıştık. Alevi veya Sünni hiç değişmez. Bu gidişatın doğuracağı neticeler CHP ye kazandırmayacak hatta son genel seçimlerde olduğu gibi şimdilik yerinde saydıracak ama yakın gelecekte geriletebilecek bir tehlike olarak gelişim kaydediyor.

Kazanmak isteyenler, CHP ye kazandırmadıklarını aksine kaybettirdiklerinin farkına varmalılar. ”Şayet amaçları CHP ye kazandırmaksa”.

Bu gurupçuklar yetmiyormuşçasına, Araya kaynak olan başkaları da çıkıyor;

Örneğin; Eczacı Ekrem Eşkinat gibi.

Amacı ne? Kazanımı ne olacak? Kime, kimlere şirin gözükmeye çalışıyor? Hiç belli değil. yaşına, tecrübesine ve şimdilik mevkisine hiç yakışmayacak garip garip işlerin peşinde. ne bir ağırlığı var ne de en ufak bir sözü geçmiyor. Bunlardan da ders almayarak sürekli oraya buraya burnunu sokmaktan da geri kalmıyor. İşte en son ilçe gençlik kolları seçimlerinde yaşananlara bakın manzarayı siz değerlendirin. Tamam 300 oy kullanacak isim masa başıında belirlenmiş. Engel olamamışsınız. Tecrübelisin ya, deneyimlisin ya girme o topa da hayal kırıklığının nedeni, işin yenileni olma bare. O gençleri de mahcup etme, ettirme. gencecik, pırıl pırıl idealist gençleri ayrıştırmak yakıştı mı? Çık ortaya ve koy ağırlığını birleştir, bir araya getir gençleri karma bir yönetim sağlanmasına ön ayak ol. Ama nerede, kim yapacak o olgunluğu?

Unutmadan; 

Bir de ne kazandırma ne de kazanma derdinde olmayan kesimde var. Kimin arabasına binerlerse onun düdüğünü öttürenler. Onları saymayalım diyecem ama sayıları az değil. Onları da ayrı bir gurupçukta sayalım.

Düdük öttürücüler diyelim o guruba. çok bahsetmeye gerek yok. Onlar varsınlar kendilerini mühim zannetmeye devam etsinler.

Baktığımızda CHP ye kazandıranlar için yer verdiğimiz satırlar ve CHP de kazanmaya çalışanlara ayırdığımız satırlar bize genel manada bilgi vermeye yetiyor.

Tekirdağ ekseninde ele aldık. Bunlar bizim şahsi kanaatlerimiz veya taraflı yaklaşımlarımızın ifadeleri yorumları asla değil. Sokağın, vatandaşın, CHP ye üye olmak isteyen ama işte bu ve benzeri durumlardan dolayı dışarıda kalanların tespitlerinin yansımaları. Azdır, çoktur. Eksiktir, fazladır. haklıdır, haksızdır.

Cumhuriyetin, Halkın Partisi olarak inanın ki; 

Bunları halk söylüyor.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI