4 GÜZEL SÖZ
Hasan Soner Kırkuşu >

4 GÜZEL SÖZ

Kimi zaman olur içiniz daralır, kafanıza düşünceler takılır, ruhunuz sıkılır bir çıkış kapısı ararsınız ya. Böyle zamanlarda ya içinizi dökecek birilerini ararsınız veya sizin yolunuza ışık tutacak dost ve arkadaşları dinlemek istersiniz. Bu halet-i ruhiyeden kurtulmak için, kafanızı dağıtmak için ya başucu bir kitabınız vardır onu okursunuz, ya eğlenceli bir işle meşgul olup kendinizi biraz dinlenmeye alırsınız ya da inzivaya çekilip düşüncelere dalıp kafanıza takılan sorulara cevapları kendiniz bulmak istersiniz.

Doğrusunu söylemek gerekirse tüm bunlar için ayıramayacağınız zamanlar da olur.

İçiniz sıkılmaz mı gittikçe? Sıkılır elbet; kafanızın içinde cevaplarına bir türlü ulaşamadığınız tonla sorular birikmez mi? birikir elbet; yanınızda dertleşeceğiniz, size ara ara akıl verecek dostlarınızı da görmek, onlarla muhabbet etmek de istersiniz elbet. Ancak zamane telaşı mıdır nedir bilinmez ama koşmaktan, koşturmaktan şöyle bir deşarj olabileceğiniz ortamı bir türlü bulamayacağınız dönemleriniz olur.

Sonra birden imdadınıza yetişen, hiç beklemediğiniz bir anda sizi kurtarmaya gelen ve günlerce, aylarca belki de yıllarca cevabını bulamadığınız çıkış kapısını size gösteren birileri geliverir, hayatınıza giriverir, birşeyler oluverir. Kimine göre bu deniz feneri olur yön gösterir, kimine göre bu ilham kaynağı olur ufuk açar.  Ya seyredeceğiniz bir manzara olur uzaktan sizi etkileyen, ya dinleyeceğiniz bir müzik olur sizi uzaklara götüren,  ya da izleyeceğiniz bir görüntü olur sizi düşlere daldıran. Ya da her neyse işte…

Benim de duyduğum 4 güzel sözdü, bana ilham kaynağı olan.

Bu sözler öyle güzel ki, aslında benzerlerini zaman zaman çokça duymuştum ama her nedense buna benzer sözler benim üzerimde bu kadar etkili olmamıştı. Belki de bunu sebebi, daha önce benzerlerini duyduğum sözleri söyleyenlerin, söylediklerine kendilerinin dahi inanmamasıydı. Bilmiyorum ama her ne hikmetse bu 4 güzel sözü duyduğumda sanki yıllarca sırtımda taşıdığım yüklerden yavaş yavaş kurtulmaya başladım, kafama taktığım onlarca, yüzlerce, binlerce sorunun cevabının birdenbire bulmaya başladığımı hissettim. Kendimi, zaman zaman zindan karanlıklar içindeymiş gibi sandığım bir dönemde, imdadıma yetişilmiş gibi gördüm.

4 güzel söz…

Bu sözleri sadece bana değil bizlere aktaran ise büyük muhaddis Ebu Davud’tan başkası değildi.

Ehl-i sünnetin en sağlam olarak kabul ettiği hadis kitaplarından olan Kütüb-i Sitte’deki ‘ altı âlimden biridir Ebu Davud. Kütüb-i Sitte’nin diğer âlimleri de değerlidir tabi ki, onlar da bu 4 güzel sözü bizlere aktarmışlardır aslında. (diğerleri; Sahih-i Buharî, Sahih-i Müslîm, Sünen-i Nesaî, Sünen-i Tirmizi ve Sünen-i İbn Mace-kimi âlimlere göre Kütüb-i Sitte’nin altıncı eserinin sahibi ‘Muvatta’ nın yazarı olan İmam Malik’tir.)

Ancak bu 4 güzel söz için Ebu Davud şöyle demiştir:

“ Hz. Peygamber’den (sav) beşyüzbin hadis naklettim. Bunlardan hükümler konusunda 4800 hadis seçtim. Züht ve takvaya dair hadislere kitabımda yer vermedim. Bir kimseye İslâm’ı öğrenmek ve yaşamak için şu 4 hadis yeter.”

1-Ameller niyetlere göre değerlendirilir.

2-Dünya ve ahirette faydasız söz ve işleri terk etmek, kişinin dininin güzelliğindendir.

3-Kendisi için istediğini mü’min kardeşi için istemedikçe, kişi tam mü’min olamaz.

4-Helâl bellidir, haram da bellidir. Haram ve helâl arasında ise şüpheli işler vardır. Bu şüpheli işlerden den de kaçınmadıkça gerçek mü’min olamazsınız.

Dile kolay Ebu Davud olacaksın, Hicret’in 202.yılındaki o zor şartlarda daha küçük yaşta iken Sicistan’dan (bugünkü İran coğrafyası içinde bir yerleşim yeri) yola çıkarak bütün Horasan’ı, Irak’ı, Suriye’yi, Mısır’ı ve Hicaz’ı diyar diyar dolaşacaksın, beşyüzbin hadis toplayacaksın, sonra bunlardan sadece fıkıh ile ilgili olanlarından 4800’nü ayıracaksın, Dünyanın en sağlam hadis kitapları olarak nitelediği Kütüb-i Sitte’nin beşinci kitabı olan ‘Sünen-i Ebu Davud’u hazırlayacaksın sonra da kalkacak bunca hadis arasından “İslâm’ı öğrenmek ve yaşamak için” bu 4 güzel sözü yeterli görecek bunlara ayrı bir ehemmiyet biçeceksin.

Benim üzerimde oluşturduğu etki tam da bu olsa gerek. Bu 4 güzel söze böylesine yürekten inanarak büyük bir değer biçilmesidir belki de beni bu derece etkileyen.

Zaten sözlerin gerçek sahibi -ve tabi ki Allah’ın izniyle- Kâinatın Efendisi (sav) olunca elbet güzeldir, bu sözlerin etkileyiciliğinin gerçek kaynağı da budur tartışmasız. Ancak bu sözleri bize aktarmak için onca meşakkate katlanan Ebu Davud’un ayrıca dikkat çekmesini de etkileyici bulmak gerekir diye düşünüyorum.

Sanki bütün güzel erdemleri içinde barındırıyorlar ; iyi niyeti, dürüstlüğü, yardımlaşmayı, az konuşup öz konuşmayı, çalışmayı, iyilik sahibi olmayı, güzel ve faydalı işlerle meşgul olmayı, kıskanmamayı, paylaşımcı olmayı, herkesi yok yoksulu ve aç açığı gözetmeyi, feraset sahibi olmak için bilgi sahibi olmayı, bilgili olmanın önemini, aldanmamak için sabırlı olmayı hatırlatıyor sanki bu sözler.

Bu sözler öylesine güzel sözler ki, Ebu Davud’un da söylediği gibi züht ve takvadan ziyade hükümle ilgili sözlerdir. Bu güzel sözler; helâl ve haramları, Allah’a yakınlaşmak için nefsanî arzulardan arınmayı hatırlatmaktan ziyade bize cenneti hak etmek için, dosdoğru bir kul olmak için yaşam ilkeleri sunuyorlar.

Hem günlük hayatımızdaki arkadaşlık ilişkilerimize, alışverişimize, trafikteki yolculuğumuza, iş ve işçi ilişkilerimize, üretim ve tüketim anlayışımıza ve daha birçok yönümüze rehberlik ediyorlar hem de devlet yönetim felsefemize, uluslararası ilişkilere, dünyadaki bütün olan bitenlere karşı takındığımız bakış açımıza hitap ediyorlar.

Kısacası insan olmak için, insan olmayı başarmak için karanlığın içinden bize ışık tutuyorlar.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor