2019’A DOĞRU MERAL AKŞENER GERÇEĞİ
Hasan Soner Kırkuşu >

2019’A DOĞRU MERAL AKŞENER GERÇEĞİ

Merak ediliyor. Meral Akşener’in başkanlığında kurulacak olan ve Mhp Genel Merkezi’ne muhalif olan diğer bir ismin yani Ümit Özdağ’ın da destek verdiği partinin programının nasıl olacağı, programın oluşmasında etkili olacak olan fikrî zeminin ne olacağı, partinin kuruluş aşamasında kimlerle konuşulduğu, bunlardan hangilerinin yeni kurulacak partiye yeşil ışık yaktığı birer merak konusu.

Herbiri ayrı bir soru işareti ve cevapları merak konusu. Meral Akşener gerçeği artık iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Ümit Özdağ’ın Meral Akşener ile beraber hareket ederek yeni bir parti kurma sürecine girmesinin ardındaki gelişmeleri yakından takip ettik. Hepimizin de bildiği gibi onları bu sürece getiren en önemli sebep, Mhp Genel Merkezi’nin kendi içindeki muhalif kanada karşı farklı mecralarda özellikle de yargı yoluyla takındığı tavır etkili olmuştur.  Muhalif olan Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın ve Sinan Oğan’a karşı Mhp Genel Merkezi tarafından yöneltilen ‘ihanet ediyorlar’, ‘Fetöcüler’ gibi suçlamalara tevessül edilmesi, kongre engelleme yöntemlerine başvurulması ve parti ihraçlarının yaşanması yeni partinin kurulması sürecinde etkili oldu.

Mhp içindeki muhalif bu isimler, bir türlü kongreyi yaptırmayı başaramayınca bu defa referandum sürecinde bireysel olarak ‘Hayır’ kampanyasına katıldılar ve arkalarında oldukça önemli sayılabilecek bir kitlenin olduğuna kanaat getirdiler. Özellikle Mhp’nin küskünleri olarak adlandırılabilecek halk kitlesinden belli bir kesimin Mhp olmuyorsa Mhp’ye alternatif yeni bir partinin kurulması yönünde başta Meral Akşener olmak üzere diğer muhalif isimlere sürekli olarak seslendiğine de hep beraber şahit olduk.

Önceleri buna sıcak bakılmasa da Meral Akşener ve Ümit Özdağ’ın halkın bu taleplerine cevap verebilecek yeni bir partinin kurulacağını duyurmaları ile beraber çalışmalar hız kazanmış görünüyor. Ümit Özdağ’ın açıklamalarına göre yeni kurulacak olan partinin her şeyden önce ‘millî bir duruş’ sergileyecek olması önemlidir. Bunun yanında yine Özdağ’ın birkaç başlıkla Ekim ayında resmen ilân edilmesi beklenen partinin kurucusu olarak;  adaletsizliğe karşı tavır takınacaklarını, kamuda liyakat sisteminin oluşması yönünde adımlar atacaklarını, dış siyasette yapılan yanlışları gidermeye yönelik politikalar izleneceğini söylemesi de sadece Mhp içindeki muhalif kanadın değil halkın genelinde biriken muhalif damarın iyi okunduğunu göstermektedir.

Partinin resmî kuruluşunun 2017 Ekim ayında muhtemelen 29 Ekim’de Samsun’da yapılacak olması, yer ve zaman olarak kendi içinde mesaj barındırmaktadır, yeni kurulacak olan partinin ‘Millî’ bir duruş sergileyeceğinin ifadesidir, partinin kuruluş felsefesinin ne olacağının da işaretidir. Ayrıca çok daha fazla beklemeden çalışmalara hız verilmesini ise yaklaşan 2019 seçimlerine bağlamak gerekir.

Ancak şu var;

Partinin kurulacak olmasından sonra vatandaşın, üstelik de umut bağladıkları yeni partiye hemen yoğun bir şekilde üye olmaya başlamasını da bekleyemeyiz. Çünkü başta Meral Akşener şahsında olmak üzere Mhp içindeki bir takım muhalif kişilere karşı yöneltilen Fetö’cü suçlamaları bunda etkili olacaktır. Vatandaş bu konuda temkinli davranacaktır. Vatandaş zaman içinde kurulacak olan partinin kurucularını yakından takip edecek, partinin söylemlerine kulak kabartacak ve böylece endişelerini gidermeye çalışacaktır. Yani havayı koklayacaktır ve ondan sonra kararını verecektir.

22 Ağustos Salı günü Mhp içindeki muhalif isimlerden önemli bir ismin yani Koray Aydın’ın basın açıklaması yaparak ve büyük bir heyecanla Meral Akşener başkanlığında kurulacak olan yeni partiye katılacağını açıklaması vatandaşın endişelerini kırmaya yeterli olacak mıdır tam olarak bilinmiyor ancak Akp parti sözcüsü Mahir Ünal’ın yaptığı: “…Fetö konusunda lütfen hassas olun… Fetö’nün sızmasına dikkat etmemiz  gerekiyor. Siyasette olanlar ve siyasette olmayı düşünenler de aynı hassasiyette olmalı.”şeklindeki açıklaması bu yeni kurulacak partinin Fetöcüler tarafından kurulan bir parti olabilir mi sorusunun hep vatandaşa hatırlatılacağını göstermektedir.

Vatandaşın kulağına su kaçırmak anlamına da gelecek olan bu tür açıklamaların iyi niyetle dahi olsa özellikle iktidar partisi sözcüsü  tarafından  yapılıyor olması vatandaşın nezdinde aba altından sopa göstermek olarak algılanabilir.

Özellikle 17-25 Aralık tarihini milâd kabul eden hükûmetin 15 Temmuz’un ardından KHK’lar ile Fetö ile iktibas halinde bulunan bazı banka ve finans kuruluşları, gazeteler, sendikalar, şirketler, holdingler ve buralarda çalışanlar hakkında uyguladığı işlemlere, ihraçlara, kayyum atamalarına, yargılamalara bakıldığında yeni kurulacak olan partiye destek verip vermeme noktasında vatandaş zor durumda kalacaktır.

Ki, iktidar partisi sözcüsü Mahir Ünal’ın bahsettiği veya uyarısında bulunduğu olaylar da olmayacak mıdır? Şimdiden söylemek gerekirse ‘Evet, olacaktır.’ Yani yeni kurulacak olan partiye de Fetö’cüler sızmaya çalışacaktır ve sızacaktır. Böyle kişilerin de zamanla ayyuka çıkmasıyla birlikte elbette bu durum başta hükûmet olmak üzere diğer partiler tarafından rakibini yıpratmak maksadıyla kullanılacaktır. Bu olacakları şimdiden tahmin etmek zor değil.

Bizim ülkemizde zaten siyaset anlayışı son 10-15 yıldır çamur at izi kalsın türünden yapıldığı için 2019’a giden süreçte, Meral Akşener’in başkanlığında kurulacak olan partinin Ekim ayında resmen ilân edilmesinin ardından, Fetövari kirli siyaset anlayışına bolca şahit olacağız gibi görünüyor. 

Hele bir de parti henüz daha kurulmadan, Meral Akşener’in 2019 seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a karşı kuvvetli bir rakip olacağı yönünde tartışmalar da başladı ki sormayın gitsin. Basında, belli kesim medyada karşılıklı olarak kirli siyaset söylemlerine şimdiden hazırlansak iyi olur.

Bakalım kimin yıllar öncesine ait Fetöyle ilişkilendirilen video görüntüleri, Fetöyü öven röportajları,  beraber sofra başı toplantıları, verilmiş pozları, meydanlarda atılmış nutukları, açılış kurdelesi kesmeleri veya tebrik mesajları yayımlanacak bekleyelim ve görelim.

Anlayacağınız 2019 yaklaştıkça her yer toz dumana bürünecek ve en sonunda vatandaş yine en doğru kararı verecek.

Gelecek günler ne gösterir henüz bilemiyoruz tabi ki. Belki bunları konuşmak için erken gibi de görünebilir. Ancak uyum yasaları çerçevesinde seçim barajı indirildiği takdirde yeni kurulacak partinin mecliste koltuk kazanacağına, cumhurbaşkanlığı için yapılacak 1.tur seçimlerinde dengeleri değiştirebileceğine, 2.tur seçimlerinin kapısını aralayacağına yüksek ihtimal gözüyle bakılıyor.

2019 seçimine doğru ittifaklar kurulacak mı, Cumhurbaşkanlığı için ittifak adayı belirlenecek mi, meclisteki çoğunluğa mı ağırlık verilecek yoksa hükûmet olmaya mı bütün bunları zaman gösterecek. 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor