Mevcut Başkanlara Not Verelim
Dr. Nezih Okur >

Mevcut Başkanlara Not Verelim

“Bütün iyi liderlerin paylaştığı 10 önemli beceri” başlıklı bir yazı 24 Ağustos’ta www.inc.com  sitesinde yayınlandı.

Yazar Lolly Daskal,  “Lead From Within” isimli, liderlik danışmanlığı yapan bir şirketin başkanı.

Yazının içeriğindeki  10 beceri , liderlerimize 10 üzerinden  not vermede kolaylık sağlayacak.

Yazı doğrudan lidere hitap eder şekilde yazılmış, tercüme ederken değiştirmedim.

Şimdi maddeleri okuyalım ve okurken şehrimizin liderlerinde -belediye, parti il,ilçe başkanlarında-  bu becerilerden hangisinin olup olmadığını düşünelim.

Bir beceri  varsa 1 puan, yoksa 0 puan, şöyle/böyle varsa 0,5 puan verelim, toplam notu hesaplayalım.

1-Birlikte çalışma ortamı sağlayın

Liderlik hakkında en yaygın bilinen  yanlışlardan  biri liderlerin hep güç peşinde koştuklarıdır. En iyi liderler bütün güçlerini –zamanlarını ve enerjilerini- diğerleriyle birlikte çalışarak harcarlar. Kendinizi  etrafınızdakilerin başarısını destekleyen biri olarak konumlandırın. Göreceksiniz ki onlar başarırsa siz başarmış olacaksınız.

2-Ekibinize odaklanın

Sizin için çalışan insanlar en değerli varlığınızdır. Onlara hizmet için, onları takdir etmek için, gelişmelerine yardım etmek için yanlarında olun. Onları tanıyın ve birbirlerini tanımak, birlikte büyük işler başarmak için gereksinim duydukları saygı dolu ortamı sağlayın.

3-Ekipteki bir  uyuşmazlığı  çözün

Hiç kimse dramlarla uğraşmayı sevmez. Fakat bazen küçük problemleri büyümeden önlemek gerekir. Liderler tutarlı politikalar uygulayarak ve sakin  ve güvenli bir şekilde durumlarını  ortaya koyarak takımdaki uyuşmazlıkları  çözebilmelidir.

4-Statükoya meydan okuyun

Büyük lider olmak için önce nerede ve nasıl gerçekten büyük bir etki yaratabileceğinizi bilmeniz gerekir. Güçlü liderler statükoyu sürdürmez, fakat  zorlukların üzerine giderler  ve statükoda anlamlı değişiklikler yapmanın bir yolunu bulurlar.

5-Öğrenmeye yoğunlaşın

Mevcut durumu sürdürmek yeterli değil. İş dünyası yarışmacıdır ve bir lider olarak sizin akımın önünde olmanız gerekir.Öğrenmek, büyüme ve değişime cevap verme işin anahtarıdır. Kendinizde ve ekibinizde öğrenme hevesi yaratın.

6-Kolayca ulaşılabilir olun

Üst pozisyondakiler gerçekten yalnızdır. Bu nedenle kendinizi  izole etmeyin. Kolay ulaşılabilir ve hesap verebilir olmak  her seviyede takımınıza yarar sağlar. Büyük liderler diğerleriyle bağlantı kurmanın önemini bilirler ve ekip elemanlarıyla düzenli olarak birlikte zaman geçirirler.

7-Değerler sisteminiz olsun

Yaptığınız her iş nasıl bir lider olduğunuzu, ifade ettiğniz her değer de inançlarınızı gösterir. Değer sisteminizi oluşturarak  ve onlara sahip çıkarak başkalarına kim olduğunuzu gösterirsiniz. Bir liderin değerleri onun parmak izi gibidir: hiç kimsenin parmak izi aynı değildir, ve siz parmak izinizi yaptığınız her işte bırakırsınız.

8-Her aşamada hesap verilebilir olun

Hesap verilebilir olmak, iş halletmek için kaçınılmazdır. Hesap verebilir olmak  bir yola baş koymuş olmayı sonuçlara bağlayan bir tutkal gibidir. Hesap verilebilirliğin  –siz dahil,  her seviyede tutarlı olması iyi işlemesi için şarttır.

9-Karakteriniz yönetiminizi şekillendirsin

Değerler önemlidir, fakat yaptığınız işi ve sözlerinizi değerlerinizle uyumlu yapan karakterinizdir. Liderlikte daha önemli bir şey yoktur.

10- Yeni liderler yetiştirin

Korku, güç ve baskıya dayanan liderler kabadayıdan başka birşey değildirler. Gerçek liderler her zaman takım elemanlarını eğitir ve onlara  mentorluk yapar. Bu arada-sırada dümeni onlara bırakmak demektir. Ötekilere bir öncülük yapma imkanı  verildiğinde becerilerini gösterme fırsatı kazanılar , ve böylece bütün ekiptekilerde  ellerinden gelen en iyiyi yapma isteğini uyandırmış olursunuz.

Büyük liderler lider olmak için ortaya çıkmazlar, bir fark yaratmak için ortaya çıkarlar. Liderlik  asla rolde, pozisyonda veya ünvanda değildir, lider  her zaman bir etki yaratmalıdır.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor