FULBRİGHT EĞİTİM ANLAŞMASI

FULBRİGHT EĞİTİM ANLAŞMASI

TEOG sınavı kaldırılsın mı, kaldırılmasın mı yoksa yerine değişik alternatifler üretilerek sınav sistemine yeni bir biçim mi kazandırılsın?

Cumhurbaşkanı, Başbakanla bu konuda yaptıkları görüşmede sistemi yeniden ele alacaklarını ve TEOG sınavının kaldırılması yönünde görüş birliğine vardıklarını açıkladı. TEOG kaldırıldığında yerine uygulanabilecek alternatifler üzerine de kendi görüşlerini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konunun uzmanlarca inceleneceğini ve basitçe halledileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı'nın bu konudaki beyanatının üzerinden 24 saat geçmeden ortaya atılan ''söylemleri'' ve sözde eleştirileri duyduğunuzda nereye sürüklenmek istediğimizin farkına varmak güç değil.

Eğitm sistemi ve müfredat üzerine gidileceğini, bu konuda eylemsel tutumlar sergileneceğinin sinyallerini geçtiğimiz hafta vermeye başlayan guruplar dün ilk ''taşı'' savurdular.  Muhalefete mensup ''MİLLETVEKİLLERİ'' yerel ve ulusal basına verdikleri demeçlerinde bu konuya yönelik ''eleştirisel'' yaklaşımlarınıa daha geçtiğimiz haftanın ortalarında başlamışlardı. 

Biz ise eğitim sistemi ve müfredatın MAKSATLI ele alınacağı, bu konunun inceden inceen uzun zamandır kulislerde işlendiğini ve yakın zamanda ''MEYDANLARA İNDİRİLECEĞİNİ'' çok daha önce fark ederek iki ayrı köşe yazısı ile konuya dikkat çekmiştik.

TÜRK MİLLİ EĞİTİMİ hakkında taraflı, tarafsız eğitim alanındaki hangi mesleki sendika olursa olsun özellikle siyasilere dahi seslenerek... 27 Aralık 1949 tarihli TÜRKİYE ve ABD arasında imzalanan, FULBRİGHT EĞİTİM ANLAŞMASI üzerinden DİKKATLERİ! ULUSAL manada STRATEJİK bir konuya çekmek istedik.

Bu anlaşmanın günümüzde hala geçerli olup olmadığının araştırlmasını, ele alınmasını hatta BİLİNMESİNİN gereğini talep ettiğimiz o iki yazımızın ardından konu hakkında kaç eğitimci, kaç eğitim sendikası yetkilisi, kaç siyasi hatta öğretmen kökenli kaç Milletvekili merak edip, FULBRİGHT anlaşması hakkında araştırma yapmak zahmetinde bulundu? Bence HİÇ!

Yaklaşık 3 ay öncesinden planlandığına emin olduğumuz ve dün ''MEYDANA'' getirilen protesto eyleminin hazırlandığı ARI KOVANINA ÇOMAĞI BİR AY ÖNCEKİ ''O'' İKİ YAZIYLA SOKMUŞTUK. 

TÜRK MİLLİ EĞİTİMİ, SİSTEMSEL OLARAK 1949 DAN BU YANA SADECE İSİM OLARAK ''MİLLİ'' ...  Bunun dışında kalan kısmı tümüyle ABD GÜDÜMÜNDE!

Aksini iddia edenler buyursunlar! 

Zaten adının başında ''MİLLİ'' ibaresi taşıyan her kuruma, her merkeze, her oluşuma çok dikkat etmek gerekli. HEDEF ORASIDIR, HEDEF ADININ BAŞINDA ''MİLLİ'' OLANDIR.

Türk halkının MİLLİ duyarlılıkları üzerinden nasıl bir yozlaştırma, başkalaştırma uygulandığının farkında olmak için dün o ''meydandaki'' ortaya konulan senaryoyu iyi gözlemlemek yeterliydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor