21.Yüzyılda  Siyasi Partiler
Dr. Nezih Okur >

21.Yüzyılda Siyasi Partiler

Geçen Ocak ayında Brüksel’de “21.Yüzyılda Siyasi Partiler” konulu bir konferans düzenlendi.

Çoğunlukla Avrupalı politikacı ve öğretim üyelerinin katıldığı konferansta,  ideoloji, modern politik temsil ve partilerin parasal kaynakları gibi üç konu  önemli  sorun olarak görüldü.

Konferansın sonunda 65 sayfalık bir kitapçık yayınlandı.

Aşağıda kitapçığın sonuç bölümünden  “ideoloji”  paragrafının tercümesini bulacaksınız.

Kitapçıktaki diğer konuları ve Türkiye uygulamalarını gelecek yazılarda ve TEDAY’da yapacağım bir sunum sırasında tartışmayı planlıyorum.

“İdeoloji- demokrasi gibi- yaşayan bir kavramdır ve periyodik olarak değerlendirilmesi, yenilenmesi ve bakımı gerekir. Geleneksel politik parti ideolojileri modası geçmiş ve 21. Yüzyılın zorluklarına karşılık veremeyecek haldedir, ama bu, ideolojilerin daha az gerekli olduğu anlamına gelmez. Tam tersine, ideolojiler gereklidir. “İdeoloji krizi”  partilerin vatandaşlara ilham verecek yeni fikirler çıkaramamaları, seçmenleri ortak inanışlar ve değerler etrafında toplayamamaları anlamında kullanılıyor.  Seçmenlerin “Senin savunduğun fikir ne?”  sorusuna cevap vermek için  ideolojilerin daha belirginleşmesi ve fikir çatışmaları gerekli. Bir ideoloji belli politik tercihlere yönlendirmiyorsa seçmenler için soyut ve anlamsız bir kavram olarak kalır. Siyasi partiler fikirlerini doğrudan vatandaşları işin içine katarak birlikte şekillendirmeli veya yenilemeli. Bunu yapabilirler ve yapmalılar. Parti yapısı içinde değerlerle hareket eden aktif üyelere, partinin politik yaklaşımlarını  şekillendirmede  yardımcı olmak üzere, yer açmak, partilerin fikirleri arasında farklılık yaratmak açısından kritik öneme sahiptir.  Alternatif partilerin yükselişi  ve vatandaş temelli hareketler halkın 21.yüzyılın sorunlarına  çözüm olacak yeni fikirlere açık olduğunu gösteriyor. “

Kaynak: 21.Yüzyıl Siyasi Partileri İçin Bir Plan. www.ndi.org (2017)


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor