İl Kongresi Tamda CHP ye Yakıştığı Gibi oldu . . .

İl Kongresi Tamda CHP ye Yakıştığı Gibi oldu . . .

Bu yazı uzun olacak!

Dünkü CHP il kongresine giderken amacım dün orada olacakları veya kongreyi kimin kazanacağı merakı ile gitmedim. Süleymanpaşa ilçe kongresini şimdiden görebilmek, tahlil edebilmek için gittim. Dün yaşananlar, dün il kongresindeki genel hava ilçe kongresinin nasıl bir atmosferde geçeceği ve öncesinde neler yaşanabileceği hakkında gerekli doneleri elde etmem bakımından beklediğim gibi çok faydalı oldu.

CHP kongresi genel olarak CHP ye yakışan biçimde gerçekleşti. Bunun altını çizerek geneli ele almaya, değerlendirmeye geçmek gerek. Kongre tam da CHP ye yakışan bir kongreydi.

Coşku vardı. Heyecan vardı. Tepki vardı. Takdir vardı. Eleştiri vardı. Savunma vardı. İddia vardı.  Öfke bile vardı.   CHP ye yakışan bir kongreydi.  Kongrede olanları saydık. Var olanları saymaya devam edelim;

Samimiyetsizlik yine vardı. İçtensizlik her zaman olduğu yerde duruyordu.

2019 un şifrelerinin bazıları gözümüzden kaçmayanlar arasındaydı. Örneğin; Ben şahsen Milletvekili Emre Köprülü’den 2019 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye başkanlığının aday adaylığı hevesini sezdim. Bu benim sezgim. Şimdilik ibaresini saklı tutarak bu tespitimi hazır aklımdayken yazmak istedim.

Kürsüye çıkan hatipler, ” aslında burada farklı bir konuşma planlamıştım. Ancak buradaki şartlar beni böyle konuşmaya mecbur bıraktı.” deme gereği duydular. İşte birinci samimiyetsizlik buydu.

Milletvekili Candan Yüceer konuşmasına; Tekirdağlıları konuk divan başkanı İzmir Milletvekili’ne çok güzel tarif ederek başladı. Candan hanım, Tekirdağlıları çok iyi tanımış ve tahlil etmiş. Kendisini tebrik etmeden geçmemek lazım. Sözlerine Hz. Ali’nin sözüyle başlayan Yüceer gerekli mesajı konuşmasının başında verdi ve devamında salondakilerin duymak istedikleri yerlere küçük temaslarda bulunarak, CHP lilerin sinir uçlarına masaj yaptı.

Faik Öztrak ise her zamanki mağrur ve kendinden emin duruşu ile çıktığı kürsüde belkide ilk kez ve net biçimde  mesaj vermenin ötesinde amiyane tabirle, atar yaptı. Olmadı, atarı beğenmeyerek işi gider yapma boyutuna taşıdı.  Her ne kadar salon adamıysak gereğinde kravatı, ceketi fora etmesini de biliriz dedi.

Gelelim Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın kongre sürecindeki ve kongredeki tutumunun bizim gözlemlerimizdeki yerine;

Kadir Albayrak ve yeni seçilen il yönetimi arasında gerginlik boyutunda olmasa da belirli bir uyumsuzluğun yaşanacağı gerçeği inkar edilemez. Parti ve Büyükşehir Belediyesi eskisi gibi olmayacak bu kesin. Hatta ilçe belediyeleri ile Büyükşehirin arası eskisi gibi olmayacak. Ne var ki, Kadir Albayrak faktörü yine devreye girecek. Albayrak yerine o makamda başka bir CHP li olmuş olsa ve il kongresinde ilçe belediyelerin önemli bçlümü karşısındaki adaydan yana tavırlarını açıkça sergilemiş olsalar işin rengi farklı ve gerçekten de çirkinlik boyutuna varacak dercede kötü olabilirdi. Kadir Albayrak ise kongreyi belediyeye taşımayacak kadar, CHP ile belediyeyi katıp karıştırmayacak kadar şahsi ve siyasi olgunluk göstererek bu işi İsmet İnönü Kapalı Spor Salonunda bırakacaktır.

Kendisine ” Kadir Ağabey” diyenlere dün ağabeylik kıvamında seslenmesine karşın, başta Milletvekilleri olmak üzere bazı kesimlerce farklı algılandı veya Kadir Albayrak farklı mecralara çekilmek hatta yıpratılmak istendi dahi diyebiliriz. O Kadir Albayrak’ ki dünün CHP lisi olmadığını ispatlama gereği duymadan üzerine düşeni yaparak; Bence tüm notları aldı ve kayıt etti. Büyükşehir belediyesini CHP kongresine ve iç siyasi çekişmelerine alet etmeyecek tecrübe ve olgunluğa sahip olan Kadir Albayrak   CHP nin şansıdır.

Kutlanmaya layık, yüreğine sağlık denebilecek bir isim vardı. Kendince doğruları yüreğinden dile getiren, rahatsızlıklarınıı olabildiğince olgunluk ve bir o kadar da heyecanla dile getiren tek bir isim vardı. Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu. Çıktı kürsüye ve lafını esirgemeden etti sonrada o kürsüden aslanlar gibi indi.

İl kongresi genel hatları ve kayda değer taraflarıyla böyle geçti.

Başında da dediğim gibi CHP ye yakışan bir kongre oldu.

Süleymanpaşa, Çorlu ve Çerkezköy kongrede delege bazında temsil edilemedilere gelecek olursak. O tarafından yaklaşanlar, hak yenildi, haksızlık yapıldı, bu işte kumpas var yakınmasında bulunanlar;

O zaman, oy kullanan diğer ilçelerin delegeleri de aynı görüşü savunuyorlarsa ki hak yenildiğinde, işte siyasi biir takım ayak oyunlarının, tezgahların olduğunda genel bir kanı hakim.

Sandıkta neden topluca, ama tüm ilçelerin delegeleri boş oy kullanmadılar? partide hegemonya varsa, partililere ayak oyunlları yapılıp belli kumpaslar, tezgahlar varsa, neden tepkilerini sandıkta göstermedi yüzlerce delege? öyle değil mi? CHP de CHp lilere karşı bir baskı, otorite, dayatma varsa ve bu geneli rahatsız ediyorsa, bu gidişe tepkinin en güzel verileceği yer sandık değilmidir? Demek bana dokunmayan yılan kaç bin yıl yaşarsa yaşasın.

İl kongresi gerçekten de CHP ye yakışan biçimde gerçekleşti.

Kongrede kürsüye çıkanlar gibi; Bende bu gün bunları yazmayı düşünmedim, planlamadım ama görüp, tespit ettiklerim beni bunları yazmaya mecbur etti.

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor