YENİ SİSTEME GİDERKEN KAYIT DIŞI BÖLGE ÖĞRENCİLERİ
Hasan Soner Kırkuşu >

YENİ SİSTEME GİDERKEN KAYIT DIŞI BÖLGE ÖĞRENCİLERİ

Her geçen gün eğitimle ilgili yeni açıklamalar gelmeye başladı.

Geçen hafta itibariyle TEOG’un kaldırılması ile ilgili çalışmalar için düğmeye basılmıştı, arkasından LYS ve KPSS ile ilgili çalışmalarında yapılacağı söylentisi yayılmıştı. Bu hafta içinde de üniversitelere yerleştirmeyle ilgili beklenen açıklama YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapıldı. YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç’ın üniversiteye giriş sınavı sisteminde değişikliğe gidileceğini açıklaması birden bire gündeme oturdu.

Zannedersem ilerleyen haftalarda KPSS ile ilgili de açıklamalar yapılabilir.

TEOG’un kaldırılacağı haberinin ardından bütün ortaokullarda eğitim ve öğrenim gören özellikle 8.sınıf öğrencileri ilk etapta sevindiler fakat ardından yeni bir sınavın geleceği söylentisi yayılınca, bu defa sevinçle karışık bir şekilde endişe duymaya başladılar. Çünkü  beklenen yeni sistem üzerine ülke çapında eğitim uzmanlarının da katıldığı tartışmalar sırasında TEOG’dan daha da zor bir sınavın olabileceği yönünde açıklamalar yapılınca ister istemez böyle bir endişe hakim olmaya başladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın TEOG’un yerine 3 farklı çözüm arayışı üzerinde çalışıldığını söylemesi üzerine tüm eğitim camiasında meraklı bir bekleyiş yerini aldı. Başbakan’ın açıklamasına göre :

“Birinci yöntem, her lisenin kendi sınavını yapması,

İkinci yöntem, ortaokul sertifikasyon sistemi,

Üçüncü yöntem de ortaokul bazlı yerleştirme."

Başbakan’ın açıklamalarından anlaşılan her ne şekilde olursa olsun liselere kayıtlarda genel olarak adrese dayalı kayıtlara dikkat edilmeye çalışılacak. Buna göre bazı okullar her ne kadar bulundukları adrese en yakın öğrencileri kabul edecek olsa da bazı okullar ise ortaokul mezuniyet ortalamalarına göre öğrenci kaydı yapacaklar.

Bütün bunların yanında bazı okulların ise MEB Merkez Teşkilatının görevlendireceği uzmanların gözetiminde kendi sınavlarını kendilerinin yapmasına müsaade edileceğinin de altı çizildi.

Bu açıklamalara bakıldığında gelecek eğitim ve öğretim yılına kadar bitirilmesi gereken ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor. Öncelikle bütün okulların kayıt bölgeleri gözden geçirilmeli, kayıt bölgelerindeki öğrenci mevcutları gözden geçirildikten sonra ise elde edilen veriler ışığında kayıt bölgesindeki liselerin alabilecekleri maksimum öğrenci kapasiteleri belirlenmeli, hangi liselerin kayıt bölgesine dayalı hangi liselerin ise adrese dayalı bir şekilde öğrenci kabul edip etmeyeceğinin kararı ancak böyle bir çalışmadan sonra kararlaştırılmalı.

Fakat böyle bir çalışma sonunda evdeki hesap çarşıyı tutar mı bilemiyorum. Çünkü hepimizin bildiği gibi bugünkü sistemde hemen hemen bir çok ortaokul velisi, adrese dayalı kayıt sistemi olmasına rağmen çocuğunun bulundukları yerleşim yerinin en iyi okulunda okumasını istediği için adreslerini ya böyle okulların yanında gösterme yoluna gitmektedirler ya da okul idarelerine iyi bir bağış yaparak işlerini halletmeye çalışmaktadırlar.

İşte tam da bu noktada bir sıkıntı doğabilir diye düşünüyorum.

Çünkü önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında adrese dayalı kayıt sistemine göre öğrenci kabul edecek olan liselerden bazılarına pek itibar edilmeyeceği bazılarına ise rağbet gösterileceğini görür gibiyiz. Velilerin özellikle itibar edilen liselerin bulundukları adreslerde ev kiralama yöntemine veya ev satın alma yöntemine gideceklerini de aynı şekilde şimdiden tahmin etmek zor olmasa gerekir.

Bunu nereden biliyoruz, şu andaki ilk ve ortaokullarda uygulanan adrese dayalı kayıt yönteminden biliyoruz. Şu andaki ilk ve ortaokullarda öğrenci kayıt yöntemi tam da böyledir. Yani veliler çocuklarını ancak ve ancak adreslerine tanımlı olan okullara kayıt yaptırmak zorundadırlar. Ancak gerçekte böyle mi oluyor. Hayır.

Velilerin bir kısmı servis ücreti ödeme güçlüğü çekecek dahi olsa, çocuğunun saatlerce yollarda enerji kaybetmesini de göze alarak bulunduğu yerleşim yerinin kendince en iyi olarak gördüğü okuluna çocuğunu kaydettirmek için ya Nüfus İdaresinden adres değişikliği yapma yöntemine başvuruyor veya okul idaresi ile görüşerek iyi de bir bağışta bulunarak çocuğunu bir şekilde istediği okula kaydettirmeye çalışıyor.

Aslına bakılırsa Milli Eğitim Bakanlığı’nın, en iyi okul evinize en yakın okuldur anlayışıyla gerçekleştirmeye çalıştığı bu adrese dayalı kayıt sistemi gerçekten en doğru sistemdir. Ancak ne yazık ki ülkemizde yaşanan ve eğitimde fırsat eşitliğini tam olarak gerçekleştirememekten kaynaklanan sıkıntılar velilerin bu gibi yasal olmayan çarelere başvurmasına neden olmaktadır.

Oysa belki de velilerin bu şekildeki kural dışı davranışları zaten eğitimde fırsat eşitsizliğine zemin hazırlıyor da diyebiliriz. Çünkü yüksek bağışlar yapılan, maddî imkânları bol olan okullarda ve üstelik adeta bulundukları yerleşim yerinin akademik olarak en iyi kabul edilebilecek öğrencilerinin çoğunu kaydetmiş olan okullarda ister istemez başarı oranları yüksek çıkmakta diğer okullarda ise doğal olarak başarı oranları daha az çıkmaktadır.

Ancak bu şekildeki kural dışılıkların da önüne bir türlü geçilemediği için ne yazık ki eğitimde fırsat eşitsizliğine zemin hazırlanmaktadır. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin demiyorum Bakanlık yetkililerinin dahi devreye girerek tanıdıkları öğrencilerle ilgili olarak okul müdürlüklerine ricacı olduklarını az çok hepimiz biliyoruz.

Bu türlü kural dışı uygulamalar her şeyden önce itibarlı olarak kabul edilen okullarda sınıf mevcutlarının aşırı bir şekilde artmasına ve bu okullarda kapasitenin çok üzerinde eğitim ve öğretim yapılmasına neden olmaktadır.

Aslına bakılırsa bu kuralsızlığın hangi okulda daha çok hangi okulda daha az olduğunu anlamak çok zor değildir. Okulların bahçelerinde bekleyen öğrenci servis sayılarından bunu kolaylıkla anlamak mümkündür. Bazı okullar var ki ancak bir iki servis öğrencisi varken, bazı okullar da var ki okul bahçesinde bekleyen servisler neredeyse bir filo görünümündedir.

Hangi okulun bahçesinde servis sayısı fazla ise bilin ki o okulun öğrencilerinin çoğu kayıt dışı bölgelerden öğrenci kaydı yapmıştır. Bu kadar basit.

Dolayısıyla gelecek eğitim ve öğretim yılından itibaren liselerin bir kısmında adrese dayalı kayıt sistemine geçildiğinde de buna benzer manzaralarla karşılaşma ihtimali yüksek görünmektedir.

O halde yapılması gereken nedir?

Yapılması gereken şunlardır:

  1. Öncelikle İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, kendi bölgelerinde bulunan okul müdürlüklerinden servisle taşınan öğrencilerin listelerini istemeli ve bu öğrencilerin hangilerinin kayıt bölgesi dışına taşındığını tespit etmelidir. Eğer kayıt bölgesinin dışına öğrenci taşınıyorsa bu öğrencilerin ivedilikle kendi kayıt bölgelerine en yakın okullara kayıt yaptırmalarını sağlamalıdır.
  2. Bununla ilgili olarak yanlış bilgi veren okul müdürlüklerine ve servis anlaşmalarını yapan okul aile birliklerine Millî Eğitimin temel ilkelerinden olan ‘Eğitimde Fırsat Eşitliğini’ engellemekten dolayı soruşturma açılmalıdır.
  3. Kayıt bölgesi dışından öğrenci taşımakta ısrar eden servis şirketlerinin izinleri iptal edilmelidir.
  4. Kayıt bölgesi dışından öğrenci taşınmasına neden olan her türlü girişimin müsebbipleri hakkında da soruşturma açılmalıdır.
  5. Servislere taşıma izinleri verilirken, okulun kayıt bölgesi dışına çıkmamaları denetlenmelidir. Okulların kayıt bölgesinin dışına taşımacılık yapan servisler hakkında cezalar kesilmeli ve tekrarı halinde taşıma izinleri iptal edilmelidir.
  6. Kayıt dışı bölgelere öğrenci taşınması ile ilgili özürler ancak ve ancak resmî olarak belgelenmesi şartıyla kabul edilmeli, bununla ilgili düzenlemeler ise önceden belirtilerek sıkı bir denetime tabi olmalıdır.

Bu türlü bir yöntemle en azından adrese dayalı kayıt sisteminden beklenen fayda sağlanabilir. Aksi halde denetim dışı bir adrese dayalı bir kayıt sistemi eğitimde fırsat eşitsizliğine yeniden kapı aralayacaktır. Bir adım ötesi üniversite olan lise öğrencilerinin haksızlığa uğramaması açısından bu konu önemlidir. 

Milli Eğitim Bakanlığının bu konu üzerinde de çalışmalar yapması, konu ile ilgili önlemlerini şimdiden alması son derece elzem görünmektedir. 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor