YAZIYI OKUMADAN, HERKES EN SEVDİĞİ YEMEĞİ KENDİSİNE HATIRLATSIN.

YAZIYI OKUMADAN, HERKES EN SEVDİĞİ YEMEĞİ KENDİSİNE HATIRLATSIN.

 Eminim, bu yazı da diğerleri kadar, en az bir kaç bin kişi tarafından okunacaktır ve başlığına verilen cevap yine en az bir, iki bin kişi tarafından; ''KURU FASULYE'' ! dir.

Önemsenmeyen sözler, davranışlar karşısında sarf edilen bir ‘’lakırdı’’dır; FASULYENİN FAYDALARI tabiri… FASULYEYE yapılan en büyük haksızlık hatta saygısızlık !

Aslında yellenme sonucu boşluğa yayılan ve genelde kötü kokusundan dolayı dalga geçilen halin karşılığı. ‘’OSURUK’’, denilen bağırsak hareketliliğidir fasulyenin küçümsenmesin ana nedeni.

Bakalım mı gerçekte FASULYE neymiş, nelere kadirmiş?

Fasulye A,C,DB6 ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengin sayılır, sodyum,magezyum, demir, potasyum gibi mineral ve bileşenler açısından zengindir.

Başta kanser ve kalp hastalıklarının önlenmesinde olmak üzere serbest radikallerin vücutta çoğalmalarını engellemesiyle başlayalım. Ve ardından devam edelim… kan şekerinin dengelenmesi ve diyabete karşı önleyiciliği, enerji kaynağı olmasıyla birlikte sağlıklı ve sağlam kemik yapısı üzerindeki etkileriyle, kötü kolesterole karşı önleyiciliği ardından kan hücrelerinin yenilenmesindeki faydası, sülfit detoksifikasyon özelliğinin yanı sıra beyin fonksiyonlarına olan olumlu etkisi derken geldik FASULYEYE YAPILAN BELKİDE EN ÖNEMLİ HAKSIZLIK ‘’ SİNDİRİM SİSTEMİNE ‘’ OLAN FAYDASINA;  Fasulye sindirim sistemi hareketini sağlıklı şekilde arttırır ve artıkları dışarı atmak için gerekli olan çözünmez lifler açısından doldukça zengindir. Ayrıca, sağlıklı bağırsak hareketleri kolon kanseri riskini azaltır. Fasulye bağırsak hareketlerini arttırdığı için kolon kanserine yakalanma riskini de azaltmış olur.

FASULYENİN FAYDALARINI !  öğrendik mi?

O zaman… Bu güne dek minicik bir fasulyeye dahi bilmeden bize ezberletilen haliyle ne kadar haksızlık ve hakaret ettiğimizin de farkına varmışızdır demek.

1000 kişi arasında en az 700 kişi; en sevdiği yemek tercihini fasulyeden yana kullanacağı kesinken, biz neden fasulyeye bunca zamandır hakaret edip onu hor görmüşüz? Cehaletten mi, bilgisizlikten mi? Cevap; EVET.

Ancak diye kocaman bir parantezin açık olduğunu görmezden gelerek, CEHALETİMİZİ SÜRDÜRMENİN ANLAMI YOK !

Bizlere öğretilen, ezberletilen ve dahi dikte ettirilenlere tam teslim oluşumuzun nedenini sorgulamak aklımıza geldi mi? Atalardan aktarılanıyla idare etme kolaylığı fasulyeye olduğu gibi bizleri daha nice hakaretlerin, azımsamaların kaynağı haline getirdi sorguladık mı?

Bu uzunlukta kısa mı keselim… Tamam o zaman.

BEYİNLERİMİZİN VE BİZE BAHŞEDİLEN YÜREKLERİMİZİN GEREKLİ KISIMLARINI HARAKETE GEÇİRMEK İÇİN YİNE BİZLERE SUNULAN ‘’HAZİNENİN’’ FARKINA VARALIM. EMİN OLUN, TEK BİR HASULYE TANESİ KADARI DAHİ ÇOK FAYDALI OLACAKTIR.

ALLAH. HERKESİN, KENDİSİNE SUNULAN ‘’HAZİNESİNİN’’ FARKINA VARMASI ADINA YARDIMCISI OLSUN. NE MUTLU Kİ, FARKINA VARANLARDAN OLANLARA !

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI