PKK'YI BİTİRME FIRSATI
Hasan Soner Kırkuşu >

PKK'YI BİTİRME FIRSATI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimİ (IKBY), 25 Eylül’de açıktan tek destekçileri İsrail olmasına rağmen referanduma gitti ve hünüz referandum sonuçları daha ortada yokken Barzani başkanlığındaki Kuzey Irak yönetiminden yeni açıklamalar gelmeye başladı. IKBY’nin yaptığı açıklamaya bakılırsa bölgesel yönetim sınırları içinde yeni parlamento ve başkanlık seçimleri için 1 Kasım 2017 tarihi şimdiden ilân edilmiş oldu. Bununla ilgili olarak 6 Ekim’e kadar seçimlere katılacak olan partilerin başvurularını yapmaları gerektiği söylendi.

Bölgedeki gelişmelere bakıldığında bizler burada IKBY’nin yapıp bitirdiği referandumu kendi içimizde tartışa duralım, Barzani yönetiminin çoktan yeni adımlar atmaya başladığını görebiliyoruz.

Kuzey Irak’ta bunlar olurken Türkiye’de de referanduma karşı seslerin yükselmeye başladığına şahit oluyoruz. Başta iktidar olmak üzere muhalefet partilerinin yapmış olduğu hararetli karşı çıkışlar bunu kanıtlar nitelikte. Son olarak dün Mhp lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin; Kerkük’ün gerekirse Türkiye’nin 82. Vilayeti olabileceği yönündeki açıklaması ve bunun önünde hiçbir engelin olmadığını vurgulaması Kuzey Irak’taki referanduma karşı iç siyasette gelişen tepkilerin neredeyse doruk noktası olarak gösterilebilir.

Esasen Türk milliyetçilerinin hiçbirinin, hangi parti içinde olursa olsun Irak’ın kuzeyinde gerçekleşen referanduma sıcak baktığını söylemek zaten mümkün değil. Ancak kim ne derse desin bu bölgede bir referandumun olup bittiğinin de artık farkında olmamız gerekir. Dolayısıyla bizlerin bu saatten sonra olmuş ve bitmiş olan referandum sonrasında neler yapılabilecekleri konuşmamız gerekiyor.

Referandum sonrasında Türkiye’de iktidar ve iktidarı destekleyen Chp ve Mhp’nin de yardımıyla Türk ordusuna sınır dışı harekat yapmak için tezkere çıkarılması atılan ciddi adımlardan biridir. Bunun öncesinde yine Türkiye, geçen hafta itibariyle Kuzey Irak’a uçak seferlerini de durdurma kararı alarak, sınır kapılarını kapatacağını, başkonsolosluğunu kapatacağını, peşmergeye verilen askeri eğitim desteğini sonlandıracağını, petrol ve doğalgaz boru hatları çalışmalarının durdurulacağını, vanayı kapatacağını, Kuzey Irak yönetiminin Türkiye’ye giriş yapamayacağını ilân ederek başka adımlar da atmış oldu.

Atılan bütün bu diplomatik, iktisadî, askerî ve siyasî adımlara rağmen üstelik de buna benzer adımların Irak Merkezi Hükûmeti ve İran tarafından da atılmış olduğunu bilmemize rağmen şu ana kadar Barzani’nin geri adım atmamakta ısrar ettiğini, kendi yönetimi altında bulunan bölgede neredeyse tüm dünya kamuoyunun tartışmalı olarak gördüğü referandumu herşeye rağmen gerçekleştirdiğini ve şimdilerde ise bölgedeki yeni parlamento ve başkanlık seçimlerine hazırlandığını görmemiz gerekir.

Bence bu saatten sonra her ne kadar reel çerçevede görünse dahi her zamanki gibi aşırı hissiyat dolu adımlar atmaktan öte, Barzani yönetimine uygulanan bu ambargoları Irak Merkezi Hükûmeti ve İran’ı da gözden kaçırmadan gelişen yeni konjonktüre bağlı olarak  Pkk’yı tamamen bitirme fırsatını yakalayıp yakalamadığımız çerçevesinde tekrar düşünmek gerekir.

Ben de her Türk milliyetçisi gibi Barzani’nin, referanduma gitmiş olmasına karşı olsam da gelişmelerin Türkiye için yeni fırsatlara da gebe olabileceği kanaatindeyim.  

Herşeyden önce bizim bu referanduma neden karşı olduğumuzu hatırlamamız gerekiyor.  Neydi bizim bu referanduma karşı çıkma sebebimiz?

Cevap: Biz Türkiye olarak bu referandumu beka sorunu olarak görüyoruz.  Eğer bu referandum sonucunda Irak’ın kuzeyinde yaşayan Kürtler bağımsızlıktan yana oy kullanırlar ise ve bu bölgede bağımsız bir Kürt devleti oluşursa bu durum ilerleyen tarihlerde bizim ülkemizden de toprak talep edilmesine kadar giden bir sürecin kapısını aralayabilir. İşte temelde bu haklı gerekçelerle Türkiye olarak bu referanduma karşı duruş sergiliyoruz.

Cevabımız aşağı yukarı bu temel üzerine oturtulabilir kanaatindeyim.

Şimdi yeni bir soru sormak istiyorum. Peki dört parçalı olarak tasvir edilen sözde büyük Kürdistan’ın, Irak'ın kuzeyi dışındaki diğer parçaları neresidir?

Cevap: Suriye’nin kuzeyi, İran’ın güneybatısı, Türkiye’nin güneydoğusu ve doğusunun bir bölümü.

Yeni bir soru: Türkiye’nin yıllardır kendi bekası için tehlike olarak gördüğü menfur ihanet şebekesi olan Pkk, bu referandumu destekliyor mu?

Cevap: Hayır.

Son soru: Kanlı örgüt Pkk, Türkiye dışında nerelerde ülkemiz aleyhine aktif haldedir?

Cevap: Esasen sözde dört parçalı Kürdistan'ın her tarafında ancak şu anda ağırlıklı olarak Suriye'nin kuzeyi ve Türkiye'de. 

İşte bence düğüm burada çözümleniyor. Bizim buradan yola çıkarak Irak’ın kuzeyinde gerçekleşen referandum sonrası gelişmeleri kendi inisiyatiflerimiz doğrultusunda lehimize dönüştürebileceğimizi, fırsata dönüştürebileceğimizi ve bu noktadan hareketle Pkk’yı bitirme stratejimizin en şiddetli adımlarını atabileceğimizi düşünüyorum.

Bunları söylerken Pkk’nın sözde lider kadrolarının İmralı'da bulunan elebaşısı Öcalan’ın emriyle stratejik olarak hedef değişikliğine gittiklerini ve artık bağımsız Kürt Devleti hayallerinden vazgeçtiklerini, bunun yerine ‘konfederalizm ve demokratik cumhuriyet’ fikrini desteklediklerini hatırlatmak isterim. Aksi halde bunları bilmezsek Pkk’nin neden Barzani’nin referandumuna karşı çıktığını tam olarak anlayamayız. Öncelikle bunu belirtmekte yarar var. Aynı zamanda Pkk’nin Irak'ın kuzeyinde gerçekleşen referandum ile ilgili diğer çekincesinin de sözde Kürt liderliğini Barzani’ye kaptırmak istememesinden kaynaklandığını tespit etmemiz gerekir.

Dolayısıyla şunu görmemiz gerekir ki; ortada Kürtlerin liderliğine soyunan ve bu liderliği kaptırmak istemeyen iki taraf var. Biri Barzani diğeri ise Pkk. Bu durumdan neden yararlanmayalım o halde?

Diyorum ki; aslında Irak’ın kuzeyinde bağımsız olma yolunda adımlar atmak isteyen bir Barzani ile Türkiye arasında, doğru stratejiler güdülürse ülkemiz için beka sorunu olarak gördüğümüz Pkk’nın tamamen belinin kırılarak bir daha dirilmemesi ve tarihin en derin çöplüklerine atılması adına büyük bir fırsatın yakalandığını da söylemek mümkündür.

Pkk’nın bitirilmesi stratejimizi uygularken bir Barzanistan kurulmasına müsaade edelim demiyorum tabiki, elbette önceliklerimiz olmalıdır.

Herşeyden önce Irak’ın toprak bütünlüğünü savunmalıyız ancak Irak’ın Merkezî yönetimiyle de temaslara geçerek Barzani yönetiminin taleplerinin de dikkate alınacağı bir Irak anayasasının oluşması için diplomatik girişimlerimize devam etmeliyiz.

Bunun yanında Irak’ın kuzeyindeki başta Kerkük olmak üzere Telafer ve Erbil gibi yerleşim yerlerinde yaşayan Türkmenlerin, her türlü hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınmasına karşılık ilişkilerin tekrar gözden geçirilebileceğini ilân etmeliyiz.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi için de rakip olarak görülen Pkk’nın, kesin olarak bitirilmesi adına karşılıklı işbirliğine gidilmesi halinde her türlü ambargonun kaldırılabileceğini açıklamalıyız.

Suriye’nin kuzeyinde ve Ortadoğu’nun diğer bölgelerinde enerji hatlarının da güvenliğini tehlikeye atan Daeş ile mücadelede zaten Rusya ile ittifak halindeki Türkiye olarak, Abd’nin desteğini almak için her türlü girişimde bulunmalıyız ve ısrarlı bir şekilde tekraren Abd’nin Pkk uzantısı Ypg/Pyd unsurlarına ihtiyacı olmadığını anlatmalıyız.

Ypg/Pyd’siz ve aynı zamanda  buradaki Türkmenlerin de hak ve özgürlüklerinin koruma altına alındığı bir Suriye’den yana olduğumuzu defaten ifade ettikten sonra gelecekteki Suriye’nin Esad’lı mı yoksa Esad’sız mı olacağı yönündeki adımların atılması için başta bölge ülkeleri olmak üzere Rusya ve Abd’nin de yer alacağı bir platformun oluşması için uluslararası girişimlerde bulunmalıyız.

Bu sayılan adımların birçoğunun önceliklerimiz çerçevesinde bugün de Türkiye tarafından atıldığının farkındayım ancak Pkk’nn tamamen bitirilmesi adına Irak’ın kuzeyinde gerçekleşen referandum sonrasının fırsata dönüştürülmesini de atabileceğimiz adımlar arasında artık görmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Hepimizin beka sorunu olarak gördüğü Irak’ın kuzeyindeki referandum sendromundan ancak bu şekilde kurtulabileceğimizi, yaşanan bu gelişmeleri böylece fırsata dönüştürebileceğimizi seçenekler arasında neden düşünmeyelim diye soruyorum sadece.

Küçük bir düşünce yürütme…

 İletişim: hasans@tekirdagnethaber.com Tel:0282 260 1385 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor