Saygınlıklar Korunabilmeli, Hissetirilmeli . . .

Saygınlıklar Korunabilmeli, Hissetirilmeli . . .

Dün, 10. Ocak. 2016 pazar;

Çalışan Gazeteciler günüydü.

Gazetecilerin bayramından günü olarak devşirilen, o ,bu, şu sebeplerle bu hale getirilen  simgesel bir tarih.

Dün, siyasi partiler, yerel yönetimler, yöneticiler mesajlar yayınladılar, tebrikler ettiler.

Ancak,

Gün gazetecilerin günü, kutlanan gazeteciler. buraya kadar da sorun yok. Niyetler hoş ve güzel. davetler nazikane.

Belediye başkanları, siyasi partiler kahvaltılı, akşam yemekli davetler verdiler.

Gazetecileri ” ÇAĞIRDILAR ”

Siz bunun adına davet diyebilirsiniz. Kim kimi nereye davet etti? Düğün kimin, davetliler kimler?

 

Gazeteciler kendi günlerinin, kendi düğünlerinin kutlanması için zat-ı muhteremlerin belirledikleri saatte, belirledikleri yere çağrıldılar.  Gezeteciler ve basın mensupları nezaketlerinden ödün vermeyerek çağrıldıkları o kahvaltı veya akşam yemeklerine gittiler. İşte gazetecileri kendi belirledikleri saatte, kendi belirledikleri yere çağıran o zat-ı muhteremler bir kez daha anlasınlar ki gazeteciler art niyetsiz ve tarafsız, cin fikirli değiller. İçlerinde cin olduğunu, şeytan, peri olduğunu, melek olduğunu iddia edenler olsa da hepsi tertemiz ve işlerini en iyi biçimde alın terlerini akıtarak yapan arkadaşlarımız.

Ancak, bizim günümüzü tebrik etmek için bizi ayağınıza ÇAĞRAMAZSINIZ.  Kendimizi size tebrik ettirmeye hiç hevesli değiliz. yana yakıla çağrınıza da koşacak değiliz. katılan arkadaşlarımızın ne kadar nezaket ve hoş görü sahibi olduklarını umarım idrak edebilmişsinizdir.

Çağıranlar da bu manada asla art niyetli veya maksatlı değiller.

Ama usul, erkan bilmek diye de bir şey var. Protokol adabı denen hatta bazılarına toplumsal materyaller denen yazılı olmayan ama belirlenmiş kurallar manzumesi var.

Dün keşke şu olsaydı;

Mülki amirler, siyasiler, seçilmişler, yerel yöneticiler gibi erkan; Programlarını randevularını ayarlamış olabilseler hatta düne sıkıştırmayıp bir kaç güne yayarak basın kuruluşlarını, gazeteleri, radyoları şahsen ziyaret etselerdi. patronlar nezninde çalışanlara temennilerini iletslerdi.

hani seçim zamanında, teker teker ziyarete üşenmedikleri hatta birden çok gittikleri o basın kuruluşlarını yine kendileri onrlandırmayı akıl edebilselerdi. Hadi kendileri akıl edemediler, yoğunlar, bu işler için yanlarında istihdam ettirdikleri neden akıl edemediler?

Diğer taraftan;

Bu ziyaretlerin sonunda da, gazetecilerin toplandıkları, temsil edildikleri dernek, birlik veya cemiyetin başkanları ile yöneticileri, gazeteciler adına söz söylemeye, gazetecileri temsil etmeye ehil kişiler;

Dün akşam verecekleri bir davette kendilerini ziyaret eden veya etmeyen mülki amirleri, daire müdürlerini, siyasetçileri, seçilmiş temsilci ve yöneticileri 10 ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle konuk edebilselerdi.

Yani işin yakışığı olsaydı.

Kahvaltılı veya akşam yemekli basın toplantısına hatta sade biçimde gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantısına davet edersiniz.

Köşe yazarlarını, aktif radyo,Tv programcılarını özel davet edebilirsiniz. Ayrıca, genel yayın yönetmenlerini davet edebilirsiniz. Gazete, radyo, Tv patronlarını davet edebilirsiniz. Bu davetlerin her biri ayrı kapsam ve içeriktir. Sadece muhabirleri konuk etme amaçlı onurlandırma maksatlı davet edebilirsiniz.

Protokol, adap, usul erkan adına ne derseniz deyin. Biz kısaca bunun adına işi bilmek veya işten anlamamak diyoruz.

Üstüne bir de;

Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaptığı gibi, gazetecilere gönderdiğiniz davetiyelerin altına

NOT: DAVETİYE 1 KİŞİLİKTİR

Yazarsanız;

.. …………………….. .. ………….. ………….. … !

Anladınız siz onu.

Niyetler art değil. Maksatlar kötü değil.

Ancak, herkes her şeyden olumlu yönde dersler çıkartmalı.  İki yanlıştan bir doğru olmadığına kanaat getirmeli ve hatalar tekrarlanmalı.

Saygınlık taraflarca korunmalı ve hak edene iade edilebilmeli.

Saygınlığın bilmeden de olsa zedelendiği fark edildiğinde ön yargısız, önce gerekli uyarı yapılmalı. Uyarıya rağmen tekrarlandığında gereken yerine getirilmeli.

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor