ACI GERÇEKLER...

ACI GERÇEKLER...

Dostlar!

Bu güne ve bu günden geleceğe bakmak ne kadar kaçınılmazsa, bu günden düne bakmak çok daha kaçınılmaz olmalı.  Son yıllarda ardı ardına tarih programları yayına giriyor. her kanalda bir kaç tarih programı yüzlerce tarihçi... Git gide bununda cılkını çıkarttık ya neyse. Herkes kendi ideolojisinden, hayata bakış penceresinden tarih anlatmaya hatta TARİH YORUMLAMAYA! vardırdı.

Çok öncelere değil bir kaç on yıl öncesine bakmak bile yeterli.

Hatta, TÜRKİYE'DE BİR KAÇ GÜN ÖNCESİ dahi tarih oluyor, bambaşka tarihe maal olacak gelişme yaşanabiliyorken ŞANSLIMIYIZ (!), ŞANSSIZMIYIZ (!) diye hayıflanmakta haksız sayılmayız.

Darbeler üzerine yüzlerce belgesel, binlerce haber, on binlerce yazı, yüz binlerce hatıratlar yayınlanır durur. kaç tanesi gerçeği tüm çıplaklığı ile ortaya koyabiliyor diye bakmak gerekmiyor mu? 

1960'ın 27 Mayıs gününün öncesine ve sonrasına en kısa ve en basit haliyle bakalım.

Bir gecede TÜRK ORDUSUNUN 7 SUBAYI VE TOPLAM 284 GENERALİNDEN, 250 Sİ EMEKLİYE SEVK EDİLİYOR VEYA İÇLERİNDEN GENEL KURMAY BAŞKANI OLMAK ÜZERE BAZILARI TUTUKLANIYOR...

...  Bu subayların ve generallerin neredeyse tümü Türk Kurtuluş Savaşını tüm cephelerinde hatta Trablus'u, Galiçya'yı, Sarıkamış'ı, Çanakkale'de teğmen rutbesiyle yaşamışlar. 

ABD'nin BİZDEKİ ÇOCUKLARI(!) sayesinde pasifize ettikleri Türk ordusunun içindeki MİLLİ RUHU, yine emekli ettikleri tüm subayların tazminatlarını ABD bütçesinden karşılayarak bedelini ödedilerini kaçımız biliyoruz? Darbeci cuntanın bu bedelleri ödeyecek kuruşu mu vardı da ödedi? NATO yani derin Amerikan Devleti ödedi bu bedelleri.

1960 27 Mayıs'ı MENDERES'E DEĞİL, TÜRK ORDUSUNA VE TÜRK HALKININ İRADESİNE İNDİRİLEN DARBEYDİ. Çünkü TÜRK HALKI; YETER SÖZ MİLLETİN! demişti. Millet kim oluyordu? Onların çocukları vardı ve  NATO konsepti içinde onlar, onlara yeterdi. Nasılsa SOVYET TEHTİDİNE KARŞI İLERİ KARAKOL TÜRKİYE VARDI(!)

Şimdi o günlere, o günlerin koşullarına bakmaya, o zamanlardan bize ne fayda var değil mi? 

Bu kafada olan azınlık! Haklısınız... Çünkü siz HALA ,SAKARYA MEYDAN MUHARREBESİNDEN ÖNCE ORDUNUN YÜZDESİNDEN EKSİLEN ''O'' 40 LIK GURUPTANSINIZ! ''O'' umutsuz, o çaresiz, o tükenmişliği kabul eden, sindiren, şaşırmış, size dokunmayan yılanlara rahmet okuyan KAYIP AZINLIKSINIZ!

1980 in 12 Eylül'üne gelelim mi?

Bilinenleri tekrar etmeden, soucunu yaazalım; 1960 nasıl ki halkın iradesine devvlete indirilen darbeydi 80 ise TÜRK DEVLETİ ile birlikte HALKINA indirilen darbe olarak planlanmış ve uygulanmıştı. On hatta yüz binlerce beyin, akıllı , sorgulayan, inanan, savunan, analiz edebilen bir nesil ortadan kaldırıldı, yok edildi veya buharlaştırılarak külleri ortalığa savruldu.

Ardından ortaya atılan, adı KÜRT SORUNU olarak konulan senaryoya bakalım.

Kimine göre sorun falan yok. Sorun yoksa çözüme de gerek yok demektir. Olmayan soruna çözüm mü üretilir?

Kimine göre sorun var. O zaman çözüm önerileriniz neler?

On yıllardır ''SORUN VAR'' diyenlerle ''SORUN YOK'' diyenlerin savaşının kayıplarına göğüs geriyoruz. Yok diyenlerle var diyenlerin veya halka bunu her iki biçimiyle yaşatanların ortasında kavrulan halklar olarak acılara gark olmuşuz. Her iki iddia, YETERKİ OYA TAHVİL EDİLSİN YETER!

İşte  tarihte az geriye, geçmişe yolculuk ettiğimizde karşımıza çıkan ACI GERÇEKLER...

Bunları fark etmeden, bu gerçekleri analiz etmeden ne bu günü ne yarını net görebilmek, anlayabilmek veya yaşayabilmek imkansız.

 

 İletişim: tarıkeski@tekirdagnethaber.com Tel:0282 260 1385 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor