SADECE ''İYİ'' OLMAK YETMİYOR. ROZETİNİN  ''GÜNEŞ'' OLMASI İSE HİÇ FARK YARATMIYOR...

SADECE ''İYİ'' OLMAK YETMİYOR. ROZETİNİN ''GÜNEŞ'' OLMASI İSE HİÇ FARK YARATMIYOR...

Aslını ''haşa'' inkardan öte, yok saymak ve aslını anmamak veya hatırlamamak hali içine düştüğümüz en acınası hallerimizden birisi hatta en önemlisi...  

... İYİ PARTİ! 

Amblemi ordan, burdan tartışmaları üzerinden daha kafadan acaipliklerle eleştiriliyor. Amblemi, logosu, anteti nereden olursa olsun, isterse Kızılderililerden esinlenmiş olsunlar kime ne. Amblem verdiği mesaj bakımından tabiki çok önemlidir. Ama nereden esinlenilerek kullanıldığından öte verdiği mesaj ve yarattığı algı önemli. 

İyi parti ambelemine güneşi oturtmuş. İlk bakışta ilkokul öğrencisinin çizimi basit bir güneş gibi görünen amblemden öte partinin aynı zamanda adını yansıtan ''İYİ'' si üzerinde durmak gerekiyor.

Kayı obasının, beyliğinin armasını çağrıştırmaktan öte tıpa tıp aynısı.

Neden Kayı? Osmanlı Devletini kuran Osman Bey'in kök beyliği olması nedeniyle. Burası kesin.

İYİ Parti bunu almış hem partisinin adı hem de asıl logosu, amblemi yapmış, güneş falan hikaye. Güneş basit bir mesaj. O mesaj verilmek üzere değil, rozet olarak orada. Nasıl ki, masonların pergel ve gönyesini ancak bir mason görürse karşısındakinin ''biraderi'' olduğunu anlar fakat normal halktan biri ise bundan bir şey anlamaz, sadece piramitin tepesindeki gözü gördüğünde bunun bir mason amblemi olduğunu söyleyebilirse işte İYİ Partinin ''güneşide''  pergel ve gönye gibi işlevi olan bir rozetten ibaret.

Biz esas tarafına bakalım. Kayı Obasının amblemine!...  

Türk Devlet Geleneği! Devletin zaafa uğradığı anda develet derhal kuruluş temel taşı olan BEYLİKLERE bölünür. Anlaşmazlıktan değil, zamanı geldiğinde bir araya gelerek DEVLETİ YENİDEN KURABİLMEK içindir bu bölünme. Merak edenler Türk Devlet yapısına, geleneklerine bakabilirler.

Selçuklu'da böyle yapmıştır. Önceside vardır ancak Alparslan tarafından beyliklere izin verilmesinin ardındaki devlet gerçeğine bakmakta fayda var. Tarihi bilgilerle ''sıkmak'', ''sıkılmanızı'' istemem. 

Selçuklu dönemi ve sonrasında  Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna dek Anadolu'da temel olan, irili ufaklılar hariç 10 Türk Beyliği vardır ve her birinin Beylik amblemleri farklı farklıdır.  Biz bunların içinden sadece ''o'' da son yıllarda çok göze çarptığından, Kayı Obasının amblemini tanıdık, bildik. 

Örneğin biz, Trakya ahalisi hatta Anadolu'nun bir çok yerinde yerleşmiş olanlar, KARAMANOĞLU Beyliği'nin menuplarıyızdır.  EVLADI FATİHAN denilen Anadolu Yörükleri, Türkmenleri işte biz oyuz. AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞEN olanlar bizim dedelerimizdi, bizim ecdadımızdı. Akıncıydılar, bilirmisiniz DELİLER BÖLÜĞÜNÜ!?  İşte o DELİLER BÖLÜĞÜNÜN BEYİ OLAN  BİR AİLEDEN GELİR BENİM VE BİR ÇOĞUMUZUN SOYU SOPU. 

Osmanlı! haşa inkar etmeyiz, övünür, överiz. Gururla, minnetle anarız, layık olduğu yerdedir tarihi ile. Türk ve Osmanlı, Müslüman Türkler kelimelerini yazmadan tarihlerini kaleme alma imkanı olmayan dünyada 140 devlet, halk, millet var. Biz Osmanlı'nın bakiyesi değil sahibi, sahipleneniyiz.

Ne var ki, 

Bize gelinecekse, samimi, içten ve özümüzle gelinmeli. ''MODA'' işleri kendisine daha en başında ''amblem'' edinmiş zihniyet, Türk Halkını tek çatıda toplama iddiası ile daha en başında ''damardan'' girmeye tenezzül etmemeliydi. Bu çağda hiç kimse, hiç kimsenin ''zan'' ettiği kadar cahil ve bilgisiz değil.

Hamasetten bıkkın, yorgun, yaralı olan bu toplum bundan böyle hamasi nutuklarla, ''gazlarla'' ne galyana gelir, ne de bazılarının beklediği, umduğu gibi görünen köye yeni bir klavuz arar!... Çok kargalar bu topluma klavuzuk etti, çok kargaların sözde klavuzluklarına bu halk ses çıkartmadı tahammül etti. Şimdi gelinen noktada ne o halk eski halk ne de kendisine yeni bir klavuz arayışında... 

Eski geleneklerin, bağnaz, yobaz, asalak, statükocu, başını aldığı emirlerden yerden kaldıramayan köhnemiş zihniyetin ''efendilerine'' boyun eğenlerden kurtulma adına ŞAHLANIŞA GEÇEN Türk halkı, Anadolu, Trakya halkı var!

Bırakın bu hamasi amblemleri, terk edin artık Türk insanının üzerinde hala devam ettiğini ''zan'' ettiğiniz algı operasyonlarıyla damardan zerk edebileceğinizi düşündüğünüz sanal coşkuyu.

Hayvan! değiliz ki terleyince yemiyelim. İNSANIZ!...  Yoksa siz hala daha terimizin kurumadığını mı ''zan'' ediyorsunuz?

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor