Doktor Politikacılar
Dr. Nezih Okur >

Doktor Politikacılar

Karım politikadan hiç hoşlanmaz.

Benim politik yazılarımı “Hep uyduruk şeyler yazıyorsun, biraz da mesleğinle ilgili, tıbbi konularda yaz” diyerek eleştirir.

Bugün Orhan Bursalı Cumhuriyet’te, Doğan Kuban’ın gözlemlerinden de yararlanarak, toplumu değiştirecek öncü güç  olarak doktorları gördüğünü anlatan bir  yazmış.

Ülkemizde ve dünya parlamentolarında,  çeşitli politik pozisyonlarda, sivil toplum kuruluşlarında   yüzlerce tıp doktoru görev yapıyor.

Toplumlarında öncü, devrimci roller almış  hepinizin tanıyacağı  bazı doktorların isimlerini anmak istiyorum: Che Guevara, Salvador Allende, George Habash,  Sun Yat Sen, Jean Paul Marat.

Orhan Bursalı’nın yazısını  politikaya ilgimi destekler biçimde gördüğüm için hemen karıma gösterdim.

Artık parti çalışmalarına  katılmak için daha kolay izin alacağımı umuyorum.

Yazının bir kısmı aşağıda, tamamı 6 Kasım 2017 tarihli Cumhuriyet gazetesinde.

“Yeni bir Cumhuriyete inanarak hareket edecek öncü ve yaratıcı bir sınıf... 
Bu “sınıf” var. Bölük pörçük, partiler arasında dağınık. İlgisizce, tamamen eski bir politik söylemin egemen olduğu ülkede, eski bir sınıflandırma ve tutum gereği hareket eden bir “sınıf”. 
Kuban’ın gözlemden yola çıkarak, Cumhuriyet’in yarattığı “Kaya Sınıf” olarak nitelendirdiği kesim, şüphesiz, yeni olarak varsaydığımız bu “sınıf”ın büyük ölçüde “üyeleri”. 
Ama sadece onlar değil. 
Türkiye’yi “tabanda” salt onlar ayakta tutmuyor. Onların bir “üst sınıfı”na çıkarsanız, çok geniş ve yaygın başka bir “yetişkin” ve işlerini mümkün olduğunca en iyi yapma uğraşı veren başka bir “yetişkin sınıf”ın varlığını görürsünüz.

Kim mi bunlar? 
Mesela anesteziyoloji ve reanimasyon çatısı altında toplanan uzmanlar.. Beyin cerrahisi, hematoloji, iç hastalıkları, nefrologlar, psikiyatristler vb. gibi belki yüzlerce dalda uzmanlaşmış ve yüzlerce dernek altında toplanmış kesim. 
Öncelikle doktorları gündeme getirmemin nedeni, geçenlerde kongrelerine bir konuşma için yaptıkları davetti. Daha önce de mesela pediatristlerin kongresinde bulunmuştuk. Son zamanlarda çok sayıda bu tür kongreleri izleyerek gözlem yapma fırsatı bulduk. 
Bunların önemli bir çoğunluğu çağdaşlığa uzanan yolda yürüyorlar. Şu partiyi bu partiyi destekliyorlar demiyorum. Şüphesiz büyük çoğunluğu, ülkemize - topluma siyasi arkaik dayatmalara kesin karşılar. Derneklerin tüm yöneticileri, üyelerinin mesleklerinde gelişmeleri ve çağdaş uygulamaları yakalamaları için çaba sarf ediyor. Yabancı tıp ve bilim insanlarını çağırıyorlar, tartışıyorlar. Bu anlamda evrenselleşmişler ve dünya ile uygun adımı yakalamaya çalışıyorlar. Bilimi en çok duyumsayan kitle. 
Ben onları yeni bir cumhuriyetin öncü sınıfının parçası olarak görüyorum. Kimisinin bugün iktidar safında olmasının veya iktidara oy vermesinin bir önemi yok.”

Teşekkürler Sayın Bursalı.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor