Tekirdağ’da Papazı Kimler Halletmişlerse Vebal Onlarındır . . .

Tekirdağ’da Papazı Kimler Halletmişlerse Vebal Onlarındır . . .

Tekirdağlılar Tekirdağ’ı beğenmezler.

Tekirdağlılar, Tekirdağ’ı beğenirler de biri birlerini beğenmezler. Hadi genelleme yapmayalım. Büyük bölümü kendilerini beğenmekten vazgeçemedikleri için diğer Tekirdağlıları beğenmezler diyelim.

Tekirdağlılardan kastettiğim, şimdiki adı Süleymanpaşa olan sınırlardaki bölümde doğup büyümüş olanları kapsıyor. Başkaları üzerlerine alınmasınlar.

Tekirdağ gibi bir yer, tarihsel geçmişi, kültürü, doğası ve bir sürü değerleriyle birlikte hala neden taşra kasabası görüntüsünden sıyrılamamış? Tekirdağ’ı yöneteni, yönetileni bir bütün halinde neden istenilenden öte olması gereken hale getirmemiş?

Yolları yol değil, alt yapısı deseniz içler acısı. İmarı sizlere ömür. Kültür sanat hak getire, bir kaç gönüllü de olmasa ne kültür ne sanat. Sanayisi bir kaç tuğla ocağı ile sınırlı, turizm zaten hiç olmamış. Tarım mı? Sayılı ağa, bey torunu haricinde adam akıllı tarım yapan zaten yokmuş ki geriye eski ağaların, beylerin torunlarının işledikleri araziler dışında gerçek tarım veya hayvancılık göstermelikten ziyade değil.

Önünde koskocaman bir Marmara Denizi merası, arkasında Islamat Buzalığı diye bilinen zamanında Türk Ordusunun askeri manevralarını yaptığı bir arazi, diğer yanında dağları;

Dağı da var, denizi de ovası da bağı da.

Nesi eksik bizim bu Tekirdağımızın?

Ben adamı eksik diyeyim siz içini doldurun. Ben, sen, o hepimizi içine bizi hep beraber katıp eksik olanı tarif edelim.

Ah!

Kendimizi beğenmekten vazgeçip, hepimiz diyebilsek keşke. Biz olabilsek.

Gelelim Papzın halledilmesi konusuna;

Tekirdağ’da Tekirdağ’ın tarihini yazanlar, bu konuyu ya bilmezler ya da bilirler ama sadece şehir efsanesi diyerek ciddiye almazlar. Belkide yakıştıramadıkları için bahsini etmezler.

Kalkıp kitaplara yazılacak bir konu değil onlarda haklılar.

Ama çok eskiden bu yana bazen kulağımda nereden kalmışsa kalmış bir papaz hikayesi vardır bildiğim.

Biliyorsunuz. Papaz bedduası ve papaz büyüsü tutar, çok güçlüdür ve bozulması çok zordur.

İşte zaman zaman düşünürüm. Bizim Tekirdağımız hak ettiklerinden neden mahrum kalıyor, neden istediğimiz, özlediğimiz, hayal ettiğimiz bir Tekirdağ meydana getirememişiz ve getiremiyoruz?

Aklıma bu papaz hikayesi geliyor. Acaba doğrumu, gerçekten papaz olayı olmuş ve papazın bedduası mı var üzerimizde?

Sanırım 19.yy ya ortaları ya da sonlarında geçmiş bu hikaye.

Tekirdağ’da görevli bir Ortodoks papaz Tekirdağlı birisi veya birileri tarafından halledilmiş. Halledilmiş derken, öyle dövülme, hırpalanma veya hemen ilk akla geldiği gibi sünnet falan edilme değil.

Birileri Tekirdağ’da papaza tecavüz etmişler.

Heh işte okuduğunuzda ilk aklınıza gelen olmuş.

Olmuş olmasına da papaz burada yaşayabilir mi? Yaşayamaz. Ne yapacak? Toplamış pılısını pırtısını tutmuş yolu. Kaçıp terk ediyor buraları. İstanbul’a atacak kendisini o can havliyle. Şikayetçi de olamıyor. Nasıl olsun? Ama bu meyanda olay dillendirilmeye, halk arasında dilden dile yayılmaya da başlamış. Papaz bakmış ki  rezil olacak. Vurmuş kendisini İstanbul’a doğru.

Güzergahı, şimdi Çırçır diye bildiğimiz, vericilerin olduğu tepenin Tekirdağ’ı tepeden gören o hakim kesim.

Anlatanların rivayet ettiklerine göre; Papaz Çırçır tepesine geldiğinde, arkasına dönerek, Tekirdağ’a doğru kollarını açmış ve;

Mealen;

”Allah bu diyarın, bu diyarda yaşayanların iki yakasını bir araya getirmesin, bu diyara gün yüzü, güzellikler göstermesin.”

dedikten sonra dönmüş arkasını yürümüş gitmiş.

Şehir efsanesi mi dersiniz ne derseniz deyin. Ama böyle bir hikaye anlatılır. Çoğu kimse ya bilmez ya da duymuşsa da hatırlamaz.

Şayet gerçekse ve bu yaşanmışsa o gün o papaza kıyanların vebalini yaşadığımız kesin.

Akla başka hiç bir neden gelmiyor.

Tekirdağ neden bu durumda, neden arpa boyu kadar ilerlemiyor, insanları neden biri birlerini sevmiyorlar, Tekirdağ neden istenildiği, özlenildiği gibi olamıyor?

Şayet papaz hikayesine de yok artık derseniz, hadi neden sorusuna siz bir cevap bulun.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI