AÇIKLANAN YENİ SİSTEM ‘LGS’
Hasan Soner Kırkuşu >

AÇIKLANAN YENİ SİSTEM ‘LGS’

TEOG yerine gelmesi plânlanan yeni sistemin ‘Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi’ olduğunu daha geçen hafta pazartesi günü yazmıştık. Bu yazıyı paylaştığımız gün de söylediğimiz gibi açıklanan yeni sistemin birtakım bilinmezlikleri söz konusuydu.

O günden bu güne hem Başbakan Binali Yıldırım’dan, hem Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan hem de eğitimle ilgilenen çeşitli kaynaklardan farklı açıklamalar gelmeye devam etti. Öğretmenlerden, öğrencilerden ve velilerden gelen sorulara karşılık olarak verilen cevaplardan yola çıkılarak bir takım bilinmezlikler yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladıysa da hala birtakım soru işaretlerinin vatandaşların kafasında yer aldığını söylemek mümkün.

Özellikle Sayın İsmet Yılmaz’ın açıklamalarından yola çıkılarak elde ettiğimiz bazı cevaplara burada da yer vermekte fayda var kanaatindeyim.

Öncelikle geçen hafta yeni sistem açıklanıncaya kadar hiç olmazsa bu seneki 8.sınıf öğrencilerimizin eski TEOG sistemine göre yerleştirileceği ümidini taşıyorduk ancak Bakan’ın açıklamasından sonra hepimiz anladık ki beklentilerin tam tersine bu seneki 8.sınıflar da yeni sisteme dâhil edildi. Yani yapılan son açıklamalardan da anlaşılacağı üzere yeni sistem her ne kadar gelecek seneden itibaren tamamen uygulamaya konulacak olsa da ‘Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi’ ya da 'Liselere Geçiş Sistemi' (LGS) nin bu sene uygulamasına başlanacak. Ancak şu var ki bu sene 8.sınıf öğrencilerimizi 2018 Haziran ayının ilk hafta sonunda bekleyen sınavın tam olarak ne zaman yapılacağı belli değildir. 2 Haziran Cumartesi mi yoksa 3 Haziran Pazar günü mü yapılacağı ile ilgili bir muamma var ortada.

Bu sınav ile ilgili olarak bir de şu bilgiyi verelim, bu sene uygulanacak olan sınav liselere geçişte uygulanacak olan ülke çapındaki son merkezi sınav sistemi olmuş olacak. Bundan sonraki eğitim ve öğretim yılından itibaren tamamen uygulamaya geçecek olan yeni sınav sisteminde her il millî eğitim, kendi sınavını bakanlığın soru havuzundan seçeceği sorulardan hazırlayarak kendisi yapmaya başlayacak. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren il milli eğitimler tarafından yapılacak olan sınavlarda, hiçbir şekilde bir ilin sınavı diğer ilin sınav sorularıyla aynı olmayacak. Ancak soruların ağırlığı eşit seviyede olacak.

Bu yıla özel olarak 8.sınıfı okuyan öğrencilerimizin yerleştirilmelerinde ise şöyle bir yöntem izlenecek; öncelikle bu seneki 8.sınıf öğrencilerimizden sınava girmek istemeyenlerin, ikametgâhlarına dayalı olarak oluşturulacak eğitim bölgelerindeki okullara tamamen diploma puanlarına göre yerleştirildiğini göreceğiz. Sınava girmeyi tercih eden öğrencilerimizin yerleştirilmeleri sırasında ise sınavdan alacakları puanların %70’i esas alınacak buna diploma puanlarının %30’luk dilimi de eklenerek elde edilen toplam puana göre yerleştirilmeleri sağlanacak.

Gelecek yıldan itibaren tamamen uygulanacak olan sistemde ise oranların farklı alınacağını hatırlatalım. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren 6.sınıfın yılsonu ortalamasının %20’i, 7.sınıf ortalamasının %20’i, 8.sınıf ortalamasının ise %60’ı değerlendirmeye alınacaktır. Tabi ki bu oranların da sınavsız olarak yerleştirilmesi düşünülen öğrenciler için açıklandığını düşünüyoruz, dolayısıyla gelecek eğitim ve öğretim yılından itibaren sınava giren öğrencinin 8.sınıf yüzdesi hesaplanırken nasıl yüzde alınacak bu tam olarak belli değildir. Yani sınava giren bir 8.sınıf öğrencisinin diploma notunun %60’ı esas alınacaksa sınavdan aldığı puanın da  % kaçı tüm bu 6., 7., ve 8.sınıf diploma puanlarına eklenecektir? Bu da belli değildir.

Yapılan açıklamalara göre bu sene 2018 Haziranında 8.sınıflara uygulanacak olan sınav da dâhil olmak üzere gelecek yıldan itibaren tamamen uygulamaya geçecek olan sınavın soru sayısı 60 olacak ve sayısal-sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak, süresi ise 90 dakika olacak. Yine aynı şekilde tekrar belirtmek gerekirse 2018 Haziranındaki sınavı da kapsamak üzere gelecek yıldan itibaren ‘LGS’ olarak adlandırılacak olan sınava girmek ya da girmemek isteğe bağlı olacak yani sınav mecburiyeti olmayacak.

Sınav soruları ile ilgili olarak da yeni açıklamalar gelmeye başladı. Buna göre sınav soruları zannedildiği gibi sadece açık uçlu sorulardan oluşmayacak, soruların sadece bir bölümü çoktan seçmeli diğerleri ise açık uçlu denilen sorulardan oluşacak. Örnek soruların önceden açıklanacağı bu yeni sınav sistemine göre sınav kitapçıklarının sayfalarının bir yüzünde çoktan seçmeli sorular olurken diğer yüzünde açık uçlu soruların yer alması plânlanıyor.

Sorulara verilen cevapların ise bir hafta içinde değerlendirileceği ve sınav sonuçlarının açıklanacağı ile ilgili açıklamayı çok inandırıcı bulmadığımı şimdiden söylemek isterim. Çünkü bu değerlendirmelerin il sınırları içindeki devlete bağlı olarak çalışan kadrolu öğretmenler tarafından yapılacak olmasının yanında, özel okulların yapacakları sınavların da yine devlete bağlı kadrolu öğretmenler tarafından değerlendirilecek olması her şeyden önce bu öğretmenlerin bu iş yükünün altından bir hafta içinde kalkmasını imkânsız hale getirmektedir. Ayrıca aynı kâğıdın ikişer öğretmen tarafından farklı değerlendirilmesi durumunda aynı sınav kâğıdının son kararı vermek üzere üçüncü bir öğretmenin değerlendirmesine tabi tutulacak olması bu süreci daha da uzatacaktır. Tüm bunların yanında açık uçlu soruların değerlendirilmesinde objektifliğin sağlanıp sağlanmadığıyla ilgili tartışmaların da hiçbir zaman bitmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Hem bu sene hem de gelecek eğitim ve öğretim yılından itibaren yapılacak olan sınavların sonuçlarının açıklanmasından sonra, gerek sınava giren gerekse sınava girmeyen öğrencilerin tercihlerini yapmaları için 5 tercih sunulacağını söyleyen Sayın İsmet Yılmaz’ın açıklamasına göre öğrencilerin kendi tercihlerinin dışında hiçbir şekilde başka bir okula yerleştirilmeyeceğini de tekrar tekrar duymuş olduk. Ancak bu konuda benim daha önceki yazımda da belirttiğim endişe varlığını korumaktadır. Sayın Bakan, her ne kadar eğitim bölgelerinin geniş tutulacağını ve her eğitim bölgesinde her türden okulun olacağını söylese de bunun bugünün ülke şartları açısından mümkün olmadığını söyleyebilirim.

Sayın Bakan’ın eleştiri konusu olan ve ‘nitelikli’ olarak ifade ettiği Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Proje okulların sayısının herşeyden önce sayılarının az olması böyle düşünmemizde bize haklılık payı doğurmaktadır. Çünkü sınava girip tüm tercihlerini bu liseler arasından yapacak olan öğrencilerin tamamının yetersiz sayıdaki bu liselere yerleşemeyeceği şimdiden gün gibi ortadadır. O halde tüm öğrencilerin sadece tercihlerinden birine mutlaka yerleştirileceğini iddia etmek ütopik bir hedef olarak karşımızda durmaktadır. Benim kanaatim gelecek haftalarda Bakanlıktan bununla ilgili olarak; sadece sınava girecek olan öğrencilere 5’i sınavla öğrenci kabul eden okullar arasından 5’i de sınavsız öğrenci kabul eden okullar arasından olmak üzere toplam 10 tercih hakkı sunulacağı yönünde açıklama yapılacak olmasıdır.

Yine bunun yanında bazı meslek liselerinin bazı türlerinin (Güzel Sanatlar, Spor, Sağlık, Havacılık vb.) ve bazı bölümlerinin (Matbaacılık, Saraciye, Kuyumculuk, Radyo ve Televizyon vb.) bırakalım her eğitim bölgesinde bulunmasını, her şehirde dahi olmadığını düşündüğümüzde ve tercihlerinin tamamını bu şekilde yapacak öğrencilerin olabileceğini düşündüğümüzde, bu öğrenciler için ne gibi çareler üretildiğini de şu anda tam olarak bilemiyoruz. Sırf bu bölümler de olsun diyerek zorlama bir şekilde paldır küldür hiçbir teknik altyapı olmadan bir bölüm veya okul türü oluşturulacak olursa bundan ne gibi bir fayda sağlanır bu da ayrı bir tartışma konusu olarak karşımızda durmaktadır.

Anlayacağınız yapılan tüm bu açıklamalara rağmen yine de cevaplanmayı bekleyen sorular mevcuttur. Bu sorularımıza da cevaplar buldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğimizi söylemekten başka elimizden gelen başka bir şey görünmüyor şu anda.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI