KUDÜS BAŞKENT OLACAK İDDİASI
Hasan Soner Kırkuşu >

KUDÜS BAŞKENT OLACAK İDDİASI

Washington’daki hesaplar Ortadoğu'dan döner mi? Dönmesini temenni ediyoruz. Bu hesaplar zamanında Bağdat'tan dönmemişti ama şimdi Kudüs'ten dönmesini istiyoruz.

ABD medyasında dillendirilen son haberlere göre Trump, İsrail’in başkenti Telaviv’de bulunan Amerikan Büyükelçilik Binası’nın Kudüs’e taşınmasını öngören ve 1995’ten itibaren bekletilen yasayı çok yakında onaylatabilir.

Bir ihtimalden bahsediyoruz ancak şu ana kadarki süreçte Trump'ın göreve başladığı ilk günden itibarenki uygulamalarına bakılırsa, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak ilân edilmesi anlamına gelecek olan yasayı da onaylaması hiç şaşırtıcı olmayabilir.

Bu söylentinin gerçekleşme ihtimaline karşılık şimdiden başta Filistin yönetimi olmak üzere Türkiye, İran, Almanya, Fransa, Rusya, Mısır (Ezher) gibi ülkelerin tepkilerini gösterdiğini biliyoruz.  

Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yani 5 Aralık tarihli TBMM’deki Akp Grup Toplantı Salonundaki yaptığı konuşma sırasında: “Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir...İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ni İstanbul'da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir...” şeklinde ifadeler kullanması sonrası denilebilirki bu konudaki en sert tepki Türkiye’den geldi.

Tabi ki İsrail'in cevabı da gecikmedi. İsrail'den yapılan açıklamada ise: “Türkiye'nin Cumhurbaşkanından emir almayız. İsrail egemen bir ülkedir ve Kudüs onun başkentidir.” ifadesi kullanıldı.

ABD'deki bu söylenti sonrası verilen bu ilk tepkilere dahi bakılacak olursa zaten bölgede henüz tam olarak sönmemiş bir yangına bir yenisi eklenebilir. Üstelik bu yangın çok daha ciddî çok daha büyük bir alana yayılabilir.

Neoconların Soğuk Savaş dönemi sonrası İslâm karşıtlığı üzerine oluşturduğu Bush Doktrini'ni benimsemiş gözüken Trump yönetiminin, Nisan 2017’den itibaren alenen İran’ı etkisizleştirmeye yönelik politikalar ürettiğini biliyoruz. ABD basını tarafından ortaya atılan ancak Beyaz Saray tarafından manipüle edildiği anlaşılan bu son iddialar da aynı şekilde, bölgede İran karşıtı bir yapılanmaya gidileceğinin bir işareti olarak algılanmalıdır.

ABD yönetimi, basın üzerinden dillendirdiği bu iddialarıyla bile, bölgede sürekli bir şekilde kozu elinde tuttuğu mesajını vermektedir.

Ancak yine de tüm bu söylentileri gerçekleşmesi imkânsız iddialar olarak da görmemek gerekir. Çünkü ABD'nin, söylentilerden ibaret olmayan bizzat gerçekleştirdiği adımlarının da olduğunu görmezden gelemeyiz.

Meselâ; Irak'ın ve Suriye'nin kuzey bölgelerinde oluşturmayı plânladığı ve ikinci İsrail olarak adlandırılabilecek, terör koridorunun hayata geçmesi için yıllardır ne tür hazırlıklar yaptığına bütün dünya gibi biz de şahit oluyoruz. Bunun yanında ABD'nin, Suudi Arabistan üzerinden kutsal bir beşi bir yerde oluşturarak bölgede kendine Arap Nato'su oluşturmaya başladığını da görüyoruz. Lübnan’da ise Hariri’yi geçici istifaya götüren sebebin arkasında ABD olmadığını söylemek safdillik olur.

İşte tüm bunları gördükten sonra Kudüs konusundaki söylentilere karşı şimdiden neden bu kadar tepki verildiğini daha iyi anlayabiliriz.

Anlaşılıyor ki, ABD'nin İran hakkındaki düşünceleri bölgeyi karıştırabilir. Bu karışıklığın ise Arap Baharını dahi gölgede bırakabilecek bir karışıklık olacağını tahmin etmemek mümkün değil sanırım.

Yine bütün bunlarla birlikte düşünüldüğünde; neden Daeş tehlikesi şimdilik bitmesine rağmen halâ Rakka'daki Pyd/Ypg'ye silâh ve mühimmat yardımı yapıldığını, Zarrab davası üzerinden İran'a uygulanan ambargo delindi bahanesi ile neden Türkiye'ye yüklenildiğini, zamanında İran'a destek olundu bahanesi ile bankacılık sistemi üzerinden Lübnan'a uygulanmak istenen ambargonun benzerinin neden Halkbank üzerinden Türkiye'ye uygulanmak istendiğini de daha iyi anlayabiliriz.

Bölgedeki hiçbir söylentiyi kulak ardı etmemekte fayda var.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI