DÖRT DEĞİL, ÜÇ İŞLEMİ BİLMEK YETERLİ...

DÖRT DEĞİL, ÜÇ İŞLEMİ BİLMEK YETERLİ...

Toplama, Çıkartma, Çarpma ve Bölme...

Dört işlemi bilmek yeterken kafaları bu kadar bulandırmak, akılları bu denli zorlamak neden? Aradaki  BÖLME işleminden  vaz geçerek diğer üç işlemi tercih eden herkes doğruyu bulduracaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerini o anlık ve o günün koşulları altında sarf edilmiş olarak algılamak yanlış. 

Ağzından çıkan sözleri her zaman ileri dönük olarak hatta bir kaç yıl sonrasına yönelik kullanıyor. Bir Amerika seyahati sırasında seçimlerin arifesinde; BİR DÖNEM DAHA MİLLETVEKİLİYİM demişti. Evet bir dönem daha Milletvekili oldu ve ardından CUMHURBAŞKANI seçildi. 

 Referandum sonuçlarının ardından sıcağı, sıcağına, ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ dediğinde kim ne anladı? Benim anladığım; 2019 SEÇİMİ ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN!

2019 seçim sistemi hakkında bir sürü kafa karışıklıkları, bir sürü farklı sistemler üzerinden karmaşa yaratılma adına başlatılan yorumlar, açıklamalar havalarda uçuşmaya başladı. 

Hepsi bir tarafa, ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ!

Herkes siyasi stratejist, herkes siyaset bilimci... kim neresinden ve hoşuna gittiği biçimiyle yorumlarsa yorumlasın. Dört işlemin sadece ikisini bilen, ATI KİMİN ALDIĞINI VE ÜSKÜDAR'I KİMİN GEÇTİĞİNİ  basitçe görebilir. Yapması gereken tek şey aklı ve mantığı bir arada sakince, tarafsızca olayları, gelişmeleri süzmek.

MHP için baraj tantanaları kopartıla dursun, oy oranı yüzde 12 nin altına düşmez ki en zorlanmış hali bu oran olur. Bunun en az yüzde 9 u ittifaka yansır mı, kesinlikle... son araştırmalara görre bakıldığında AK Parti seçmen bazında en az yüzde 45 mi, kesinlikle... Dört işlemin toplama safhasında elde kaç oluyor? Yüzde 55! Diğer taraftan son araştırmalarda AK Parti seçmen kitlesi ADAY! üzerinden incelendiğinde bu oran yüzde 48 olarak çıkıyor. Buna göre sonuç 57 de bir araya geliyor.

Seçmen sistemin değiştiğini politikacılardan çok daha iyi anlamış. Bu açıkça görülmekte. Bunun farkında olan kazanır.

Cumhurbaşkanı referandum sonuçlarının ardından; ATI ALAN ÜSKÜDAR'I GEÇTİ dediğinde gerçekte nereye atıf yaptığı şimdi daha net anlaşımıştır diye umuyorum. Bunun dışında kim ne hesap yaparsa yapsın, dört işlemin  BÖLME tarafı ile uğraşanların kaybedecekleri kesin olduğu sürece girmiş bulunuyoruz. 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI