Allah kötü sözün açığa vurulmasını sevmez; ancak...

Allah kötü sözün açığa vurulmasını sevmez; ancak...

Ağacın kurdu kendi içinden oluşur. 

Kamuoyu ve hukukçular AYM nin son kararını tartışa dursunlar, kararın adresi belli değil mi?

Bu karar buram buram GÜL kokmuyor mu, o kadar hukukçu, siyasetçi, akademisyen, bilen, düşünen, analiz eden ekranlarda, salonlarda konuşan insan içinden hiç biri dahi AYM kararının ardından gelen GÜL KOKUSUNU almadı veya alamadı mı? Mis gibi GÜL KOKMAK varken bu neyin hırsı, neyin cefasıdır... Herkesi bu ayrıntı üzerinde derin! düşüncelere davet ederek asıl konuya gelim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için zaman zaman ağır konuşuyor, hatta sinirlendiğinde ağzından hakaret tamiz sözler dahi çıkabiliyor yönünde eleştiriler yapılıyor. 

Örneğin, geçen gün YPG liler için ''kıçı kirliler'', bir başka seferinde ise içeride görünen ama ağacı içinden kurutmaya teşebbüs edenlere yönelik ''yazıklar olsun'' AB ve ABD nin derinleri için onlara hitaben '' ya! siz kimsiniz'' diyerek seslenmesi birilerini her neden rahatsız ediyorsa Cumhurbaşkanı'nı üslubundan dolayı eleştiriyorlar.

Cumhurbaşkanı, neden ve kimin, neyin adına üslubunu onlar tarafından  bu denli sıradan saydıkları biçimde kuullanıyor olabilir. 

Yalan mı, yanlış mı hatta HAK ETMİYORLAR MI? 

On binlerce kilometreden kalkıp gelecekler, menfaatleri uğruna ülkeleri karıştıracaklar, insanları katledecekler veya tehdit edecekler, sömürecekler, sömürme adına iç huzursuzluklar, iç savaşlar çıkartmak için ülkelerin halkları arasında kargaşa çıkartacaklar, ülkeleri köleleştirme adına emsalsiz ve sinsi planlarıyla her türlü işkenceyi reva görecekler, hedeflerine koydukları ülke liderlerine itibar suikastleri düzenleyecekler, o ülkelerin insanlarını göçe zorlayacaklar, aç bırakacaklar... Bunca mezalime, sayısız işkenceye, sinsi planlara SESSİZ KALMAYAN, ONLARIN YÜZLERİNE HAYKIRAN VE HER ŞEYDEN ÖNEMLİSİ KENDİ ÜLKESİNİN BEKASI İLE BİRLİKTE  YARADILMIŞLARI, YARADANDAN ÖTÜRÜ KUCAKLADIĞI İÇİN KARŞILARINA ÇIKAN BİR LİDERİ ÜSLUBU ÜZERİNDEN ELEŞTİRECEKSİNİZ!

Bu manada sözü uzatmaya gerek yok.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üslubuna yönelik yetkiyi, cesareti ve emri tek bir yerden alıyor.

Nisa suresi 148. ayet;

"Allah kötü sözün açığa vurulmasını sevmez; ancak haksızlığa uğra­yan başka. Allah her şeyi işitmekte ve bilmektedir."
Bir kimse hakkında başkalarına kötü, o kişinin aley­hinde, incitici bir söz söylemek kaide olarak caiz değildir.

Âyete göre bunun istis­nası haksızlığa uğrayan kimsedir; böyle bir kimse uğradığı haksızlığı, kendisine yapılan kötülüğü açıklamak, ilgililere duyurmak mecburiyetindedir. Aslında bu da "vuran, kıran, çalan, çarpan, yalan söyleyen, sözünde durmayan..." bir kimse hak­kında kötü söz söylemektir.

Ancak bundan zarar gören kimse için bunları açıkça söylemek, başkalarına duyurmak caiz görülmüş, Allah tarafından izin verilmiştir. Bir kimseye karşı haksızlık yapan ve zarar veren kimsenin yaptığı kötülüğü açıklamak caiz olunca, zulmü ve kötülüğü, bireyi aşarak bir gruba veya topluma zarar veren kimsenin durumunu açıklamak elbette caiz olacaktır.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor