DİYARBAKIR'DAN GELİYORUM...

DİYARBAKIR'DAN GELİYORUM...

Diyarbakır!

Kimine göre DOĞUNUN PARİSİ, kimine göre ''TERÖRÜN BAŞKENTİ''... Her ikisi de değil. Sanıldığının aksine  KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNİN BEŞİĞİ hiç değil.

Dolu dolu 3 gün boyunca gezdiğim Diyarbakır sokaklarında bu asılsız İFTİRALARIN hiç birisine rastlamadım. Konuştuğum, sohbetler ettiğim insanlar arasında, dostlar, arkadaşlar arasında bu ve benzer söylemleri dile getiren tek bir kişi dahi olmadı, yoktu. Vardı da ben rastlamamış değilim, YOK!

Sur'u gezdik, Sur içini adım adım dolaştık. Olayların en cıvcıklı yaşandığı sokaklardaydık. 

Savaş nerede var biliyormusunuz? Terör nerede yoğun biliyormusunuz?...

Beyinlerimize hükmeden, algılarımızı yöneten sinsi ve pis emellerini bizlere dayatan, algılarımızı yöneten emperyalist düzenin sahiplerinden başka ve onların uşaklarının soysuz emellerinden başka hiç bir yerde terör de yok, savaşta yok.

Kardeşlik, açılım, karşılıklı diyalog türünden lakırdılar;bunların her biri TERANE, SAFSATA...

Diyarbakır! Aslında tek başına Diyarakır'da değil, o bölgede yoldan kimi çevirirseniz çevirin oranın, yöresinin tarihi ile ilgili ne sorarsanız size aydınlatıcı bir kaç şey söyleyebilecek düzeyde kültüre, bilgiye sahip. Türbelerinin bin yıllık tarihinden, o yöredeki savaşların hikayelerine yetmedi mi, en azından mahallesinin adının tarihsel hikayesinden söz eder yine sizi bilgisiz bırakmaz. 

Kızmaca, gücenmece ve hatta şöven yaklaşıma gerek yok, gerçekle yüzleşmekse; MERT olalım ve kabul edelim... Burada hangi birimiz tarihi dokumuz veya kültürümüz hakkında sorulacak basit bir soruya dahi kenarından köşesinden verebilecek cevabımız var? Bilgimiz yok ki cevabımız olabilsin. NOLCAMIŞ BEYAAA! dememek lazım.

Diyarbakır'da 20 yaşındaki genç, Tekirdağ'da ki yaşıtının aynısı duygulara sahip. Vatanına, bayrağına manevi değerlerine bağlılığı ve saygısı milim ne fazla ne eksik. 

Şerefsiz, hain, küstah, Diyarbakır'da kaç taneyse Tekirdağ'da da o kadar; Vatan sever, haysiyetli, dürüst Tekirdağ'da kaç taneyse Diyarbakır'da da o kadar.

Çanakkale'de dedesi şehit olan Kürt genci, dedesinin rütbesine kadar söyleyebiliyor ve bununla nasıl  gurur duyduğunu gözlerindeki fer ile size yansıtabiliyor. Sarıkamış cephesinde donarak şehit olan dedesini hatırladığı anda sözün sonunu getirebilmek için derin nefes alma ihtiyacı hissettiğinde onun hissiyatının boyutlarını siz anında algılayabiliyorsunuz.

Ortada bir çift çarık var ve o çarığı kimin giyeceği belli değil. Aslında tek bir çift olan çarığın aynı numara ayağın neresini sıktığını, neresinin vurduğunu bilmeden karşılıklı bir senin ayağını daha fazla sıkıyor, benim ayağımı daha fazla sıkıyor ön yargısından başka hiç bir şey değil. Çarığın bir tekini bir taraf diğer tekini öbür taraf giyip sonra çarığın teklerini değiştirerek giyerek ÇARIK NEREDEN VE NEDEN SIKIYOR tespitinden mahrum bırakılanların hikayesi bu...

Azerbaycan için; İki devlet, tek millet diyebilen bizler; yüz yıllardır koyun koyuna, can cana bir arada acıyı, hüznü, savaşı, kardeşliği, barışı, aşı, işi, şehidi, askeri, gaziyi paylaşıp verdiğimiz Kürt ve Türk halkları için iki millet tek devlet demekten ve bu gerçekliği kabul etmekten neden imtina ediyoruz?... EMPERYALİSTLERİN KURDUKLARI TUZAKLARI AŞAMADIĞIMIZ VE ONLARIN KİRLİ EMELLERİNE ALET OLMAYACAK KADAR BİLGİ VE BİLİNÇ DÜZEYİMİZİ GELİŞTİRMEDİĞİMİZ İÇİN OLABİLİR Mİ?

İthal ideolojiler, ithal söylemler, ithal hedefler, ithal kahramanlar... Nerede biz, nerede bizden olan, bize ait olanlar? Var ama yok. Emperyalistler yok olarak bildirmişler, yok olarak algılarımızı yönetmişler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Tek Devlet, Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan... derken ne şovanistçe, ne faşistçe ne de hayalperestçe bir amaç ortaya koymuyor. Olması gerekeni de tekrar etmiyor, OLANI SÖYLÜYOR!

Bir çift çarık ortada bir yerde duruyor. Karşılıklı gelip, önce sağ ardından sol tekini bir arada ayaklarımıza geçirecez ve sıkan, acıtan, vuran yerleri birlikte tespit etmekten başka çaremiz yok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor