Vatandaşa DAYAMANIN Adı DANIŞMAN ve DANIŞAN Olmuş...

Vatandaşa DAYAMANIN Adı DANIŞMAN ve DANIŞAN Olmuş...

Danışmanlık... nasıl bir meslekse!

Danışmanlığı da geçtim, DANIŞAN ne demek?

Kim kime neyi danışır ki, herkesin her şeyi ''en'' iyi bildiği ülkede. Futboldan tutun da siyasete, ekonomiden eğitime kadar herkesin ''fikir'' sahipliğini kimselere bırakmadığı yerde kim kimden neyin aklını ister? 

Türkiye'de meslek gurupları arasında ilk sırayı neredeyse DANIŞMANLAR alacaklar. Önüne gelenin danışmanı var. Şahıslar dışında kurumlarda koridorlar danışmandan geçilmiyor.

Bilmeyenin mi yoksa çok bilenin mi fazla olduğu bir türlü anlaşılamaz halde. 

Kurumlardaki DANIŞMANLAR! Bunların statüleri nedir, işlevleri nedir bilen var mı? Titrine DANIŞMAN ekle, masa koltuğu da ver, maaşı da bağla oldu sana danışman... Oldu olmasına da neyimin danışmanı oldu... Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinde ise danışmana masa sandalye vermeye de gerek yok. Kaç DANIŞMANIN kaç DANIŞANI olduğunu bilmiyorum. 

Danışmanlarla yapılan sözleşme ihale kanunu ile bağlı ancak yapısal olarak ihale kanunu dışında anılan doğrudan teğmin yöntemiyle yapıldığını öğrendim.

Doğrudan teğminin yıllık yasal tavan rakamı atıyorum 50 bin lira, danışman yapılacak kişiyle bu rakam üzerinden anlaşılıyor. Yıllık veya artık idarenin belirlediği döneme kadar, danışman bu toplam tutar üzerinden bölünen aylıklar biçiminde ödemesini kurumdan alıyor. Açıkçası, kimin kime kaça danıştığı belli değil. Kimin de kime kaça ne sattığı belli değil.

DANIŞMANIM!

Bu danışmanlar aynı zamanda kendilerine ''danışan'' kurumlarla ticari işler de yapabiliyorlar. Kimin eli kimin cebinde mi? Orasını bana danışmayın, nerden bilebilirim. 

Bu danışmanlık işinde; PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAN TARAF OLMUYOR. Düdüğü çalan PARAYI ''İNDİREN'' oluyor. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi demişken, Kaç danışmanı var? Bu kaç danışmana kaçar lira ödeniyor? Bu danışmanlar aynı zamanda Tekirdağ Büyükşehir veya ilçe belediyelerinin kaçında işler almışlar veya yapmışlar, kendileri yapmamışlarsa dahi yakınları, ortakları ve hatta sevgilileri, bayan arkadaşları, erkek arkadaşları belediyelerden işler almışlar ve PARALAR kazanmışlar mı, kazanmaya devam ediyorlar mı? Danışmanların isimleri, ünvanları üzerinden işleme konulan evraklar, tanzim edilen ödeme emirleri veya ihale, doğrudan teğmin belgeleri var mı? Ödemeler hangi hesap numaralarına yapılmış? 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden devamla... Hangi DANIŞMANIN belediyede hangi yetkili ile akrabağlık veya hısımlık yakınlığı var? Bunların tümü en az bir kere gözden geçirilmeli.

Kanun, yasa, yönetmelik tüm bunlara açık ve izin veriyor demek vicdanları rahatlatır mı? O kadar öküz var ki, hangisinin altında buzağı arayacaksın? 

Adına danışmanlık denen sistemde, kimin kime akıl verdiği, bilgi aktardığı değil, kimin kimden bilgi aldığı hiç değil; Bizleri KİMİN, KİME öptürdüğü önemli.

Abiye, sanat danışmanı demişler. Ne yapsın? Gel şu kadar süreyle, şu kadar paraya sana ''danışacağız'' da demişler. Bu arada eşin dostun ve dahi kız arkadaşın ya da direk sen kendin bizimle bu konulardaki işlerimizde artı parası karşılığı çalışabilirsin de demişler... Ballı lokma tatlısı! Abi buna nasıl hayır desin ki?

Karşılıklı DAYANIŞIYORLAR! 

Onlar DAYANAŞA dursunlar itirazımız yok. Ama DAYANILAN! vatandaş olunca işin rengi orada değişiyor.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI