CHP de 2019 Tekirdağ Yol Haritası, Belediye Başkanlığı ve Milletvekili Adaylıkları...

CHP de 2019 Tekirdağ Yol Haritası, Belediye Başkanlığı ve Milletvekili Adaylıkları...

Faik Öztrak, CHP kurultayında genel başkan yardımcısı olacağını biliyordu. Bu bilgiye sahip olan bir diğer kişi olan  Emre Köprülü ile Öztrak il kongresi öncesi KAYIKÇI KAVGASINI kusursuz başlattılar ve yürüttüler. Yardımcı rollerde kimler vardı? Çerkezköy belediye başkanı Vahap Akay ve Hayrabolu belediye başkanı Fehmi Altayoğlu... 

Öztrak bu dönem kuvvetle muhtemeldir ki, Tekirdağ'dan aday olmayacaksa bu türden bir organizasyonun içinde neden olsun? Birazdan 2019 CHP Tekirdağ Milletvekilleri olası listesini sizlerle paylaştığımda, oradaki bir isim mutlaka dikkatinizi çekecektir ve bu sorunun cevabını o listede bulacaksınız.

Faik Öztrak, bu stratejide Emre Köprülü ile neden hareket etmiş olabilir?  Soru kolay ama bunu; Emre Köprülü'nün Öztrak'la neden hareket ettiği biçimde sorarsak cevabı sorunun içinde daha kolay bulabiliriz... 2019'da BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLMAK İSTİYORSANIZ, FAİK ÖZTRAK'LA BU STRATEJİYE EVET DEMEK ZORUNDASINIZ!... Hatta bunun yanısıra, Çorlu için bir adayınız da varsa, ona destek için yine Öztrak'la anlaşmak zorundasınızdır.

Çorlu demişken, Çorlu'dan başlayalım ve devam edelim.

Emre Köprülü ve Ünal Baysan'ın Çorlu belediye başkanlığı adaylığı için ayrı ayrı adayları var. Emre Köprülü, Tamer Dodurka, Ünal Baysan ise İsmail Akar isimleri üzerinde duruyorlar. Analizler ve durum değerlendirmeleri bize bunu gösteriyor. Ünal Baysan 2019 Milletvekili aday listesinde 1. sıra karşılığında bu üzerinde durduğu isimden vaz geçer mi bilinmez! Ne dersiniz?

İlçelerden devam edelim.

Çerkezköy; Vahap Akay'ın aday olup olmayacağı tartışılmazken Hayrabolu'da Fehmi Altayoğlu konuşmaya veya yorumlamaya dahi gerek görülmeden tek isim deyip geçmek kaçınılmaz. Malkara'da Ulaş Yurdakul dendiğinde yeter artar. CHP nin  dinamik, çalışkan, genç üç isimi aynı zamanda yerel yönetimller ve parti içi denge unsuru noktasında tartışmasız YÜZ AKLARI olarak anılmaya daha uzun yıllar devam edeceklerini şimdiden ortaya koyuyorlar.

Saray'a bakalım. Faik Öztrak, Saray için hangi ismi aday olarak düşünebilir? Uzatmaya gerek yok ve direk yazıp geçilecek bir kişi var. Abdül Tasyan!... Muratlı dendiğinde bu dönem Nebi Tepe ''devri'' kesin kapatılacak gibi görünüyor. Olası isimler arasında ağır basan bir isim var ki, Taner İmamoğlu Muratlı için CHP kulislerinde bir kaç adım önde görünüyor.

Marmara Ereğlisi, İbrahim Uyan değiştirilmek istense dahi o hayale ''uyabilecek'' isim bulmak ve öyle bir ismin çıkması neredeyse imkansız dersek konu  kolayca anlaşılacaktır. Yeniçiftlik varken uyuyan yılana dokunmak kimsenin işine gelmez.

Ergene ve Şarköy sıkıntılı. Hatta kimi koyarsanız koyun, hangi isimle girerseniz girin bu iki ilçe sıkıntılı diyerek buraların analizini aktarmış olalım... Kapaklı, kocaman bie soru işareti. Orası ayrıca tek başına analiz edilmeyi gerektiriyor. Kapaklı için ayrı sayfa açacağız.

SÜLEYMANPAŞA!... Kızılca kıyametin kopacağı yer. Hatta koptuğu desek çok daha doğru ve gerçek olur.

Öncelikle mevcut aday adayları gibi görünen ve örgütteki adı geçen isimleri paylaşarak başlayalım...

İlker Yağcıoğlu, Ali kılıç ve Recep Ökten...

Bu üçlünün arasında Ali Kılıç geçen dönem Adem Dalgıç'ın adayı diye lanse edilerek çıkmış ve Murat Emre Kervancılar'ın delege oylarını bölmesiyle Ekrem Eşkinat'ın aday gösterilmesini sağlayarak Süleymanpaşa'ya 5 yıl kaybettirmiş isim diye anılıyor. 

Recep Ökten, iki dönem üst üste il başkanı seçilmiş, uyumlu, mantıklı, bazılarınca pasif bazılarınca tilki kadar kurnaz, kimine göre Öztrak'ın adamı! kimine göre bağımsız ve dürüstlüğü sayesinde kazanan birisi. Bazılarınca eden olmasın denerek destekleniyor veya bu işi o beceremez sandıkta kalırız endişeleriyle eleştiriliyor.

İlker Yağcıoğlu, o da iki dönemdir kazanan ilçe başkanı. Başarılı mı? Siyaseten son derece başarılı. Parti içinde nasıl anıldığına bakacak olursak; Bazılarınca aşırı sevilirken bazılarınca açığı kollanan  ama şikayet edileceği makam her nasılsa bulunamayan isim. Analiz ettiklerimizi ve öngörülerimizi paylaşıyoruz!... İlker Yağcıoğlu, CHP Tekirdağ il başkanlığına atanır ve siyaset yolculuğuna devam eder dediğimizde Recep Ökten ne olur sorusuna da cevap vermiş oluruz.

Böylelike analizimizin sonuna yaklaşırken sıranın Milletvekili listesine geldiğinin farkındayım.

Ünal Baysan demiştik. Araya Arzu Mandalı Sucu'da eklendiğinde ardından Faik Öztrak'la barışan İlhami Özcan Aygun ile birlikte Öztrak'ın Tekirdağ'dan aday olmayacağı ! gerçeğinin ardından bu stratejiyi neden geliştireceğinin cevabı noktasında Münir Karaevli'de listeye eklendiğinde gerisini nasıl doldurursanız doldurun... Candan Yücer mi? Candan Hanım bu dönem EGE DOLYLARINDA! yer arayacağa benziyor. Denizli neden olmasın diyerek kısa keselim. 

Yazıda on bir kere Faik Öztrak'ın ismini geçirmişiz ve diğer isimlerin bazıları en az iki kere geçerken adından bahsetmediğimiz tek bir isim var;

 KADİR ALBAYRAK...

İsmi satır aralarında geçmeyecek, geçirilmeyecek kadar önemli, değerli ve kıymetli. Ayrıca başlık altında yazılması gereken tek isim onun adıdır.

CHP içinde siyasi zeka ve stratejik açıdan da tek isimdir. yeter ki o, kendi hesabını, planını kendisi yapsın ve stratejisini kendisi kurabilsin. Kadir Albayrak'ın adını bu tür analizlerin arasında sık geçirmemeye dikkat eden birisi olarak tümü hakkında tek bir cümleyle bağlamak ve sonlandırmak isterim... USTANIN SON NEFESİNİ HİÇ KİMSE BİLEMEZ, NASIL VE NEREYE ÜFLEDİĞİNİ HİÇ KİMSE FARK EDEMEZKEN USTADAN HABERSİZ, SAKLI, GİZLİ VEYA ONUN GİBİ ÜFLEMEYE ÇALIŞANLARIN VAY HALLERİNE.

Bunların tümü ''ŞİMDİLİK'' ibaresi ile ANALİZLERİMİZİN DERLEMELERİ!... Siyasette 24 saatin önemini bilmeyen yok. 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI