CHP Tüzük Çalışmaları: Minimum Standartlar
Dr. Nezih Okur >

CHP Tüzük Çalışmaları: Minimum Standartlar

Ulusal Demokrasi Enstitüsü,  140 ülkeden toplam 320  siyasi partiyi temsil eden,  Merkezci Demokrat Enternasyoneli  (CDI),  Liberal Enternasyoneli (LI)  ve  Sosyalist Enternasyoneli (SI)  ile işbirliği yaparak “Siyasi Partilerin Demokratik  İşleyişi İçin Minimum Standartlar” başlıklı bir çalışma yapmış.

Raporu  https://www.ndi.org/sites/default/files/2337_partynorms_engpdf_07082008.pdf  linkinden okuyabilirsiniz.

Raporda Evrensel İnsan Hakları, düşünce  özgürlüğü,  parti içi iletişim, parti içi demokrasi, liderlerin seçimi veya elenmesi, kapsayıcılık,  katılım, sağlıklı tartışma, mali kontrol gibi kavramlar öne çıkıyor.

Demokratik bir tüzük yazımı için yol gösterici olduğunu düşündüğüm bu çalışmanın 16 maddelik özetini  aşağıda veriyorum.

      1  PARTİ DAVRANIŞI

1.a  En temel noktada bütün demokratik partiler, Evrensel İnsan Hakları  Deklarasyonu ile garanti altına alınmış hakları desteklemeli ve onlardan yararlanmalıdır.

1.b  Demokratik siyasi partiler, halkın yasaya uygun seçimlerle ifade ettiği  isteklerini  yönetimin temeli olarak almayı kabul ederler.

1.c  Partiler  seçmen kayıtları, oy verme kuralları, oyların geçerliliği gibi  belirlenmiş seçim  süreçlerine  uyarlar.

1.d  Parti  ve destekçileri düşüncelerini özgürce ifade etme hakkına sahiptir;  bütün demokratik partiler  iktidarın   ve devlet kurumlarının  bu hakkı  ve serbest rekabet ortamını korumasını  bekler.

1.e  Demokratik partiler demokratik sistemde şiddetin bir politik araç olarak kullanılmasını  reddeder.

1.f  Partiler ilkelerini, politika önerilerini ve başarılarını  parti üyeleriyle, destetekçileriyle ve diğer vatandaşlarla paylaşmalıdır.

1.g  Partilerin  politik katılımı teşvik etmeleri  hem kendilerine  hem de demokratik topluma yararlı olur. Tarihsel olarak dışlanmış veya tam temsil edilememiş  grupların – kadınlar, etnik ve diğer azınlıklar-  katılımını sağlama gayretleri  partilerin desteğini arttırır.  Aynı zamanda, bu kapsayıcılık partilerin içinde yarıştığı politik sistemin yasallığını sağlamlaştırır.

1.h  Tek başına veya bir koalisyonun parçası olarak iktidara gelen partiler sorumlu bir şekilde yönetmelidirler.

 

2  PARTİ ORGANİZASYONU

2.a  Partiler tüzüklerinde yasal isimlerini ve parti logosunu kimlerin kullanabileceğini belirtebilirler.

2.b  Tüzükler  üyelik şartlarını, üyelerin haklarını, rollerini ve sorumluluklarını  tanımlamalıdır.

2.c  Tüzükler partinin çeşitli katmanları arasında iletişim kanallarını, otorite ve hesap verilebilir olma durumlarını açıklayabilir.

2.d  Tüzükler olası  anlaşmazlık durumlarını öngörmeli, parti içinde sağlıklı tartışmaları teşvik edici ama aynı zamanda kontroldan çıkmasını önleyici  çerçeveler sunmalıdır.

2.e  Partiler, parti liderleri  ve adayların  olağan seçim  ( ve eleme/de-selection)  kurallarının açıkça belirtilmesinden yarar sağlarlar. İç mücadelelerin azaltılması ve seçilenlerin yasallığının arttırılması için, partiler her yarıştan çok önce kuralların açıkça ortaya konmasına çalışmalıdır.

2.f  Parti yetkilileri ve çalışanları liderlerin ve adayların seçimi dahil, bütün kararlarda parti kurallarına uymalıdırlar.

2.g  Partiler  sağlam ve düzgün mali kayıtlar tutmalıdır. Bu güven yaratır ve partiye bağışları teşvik eder. Ek olarak yöneticiler  ve parti birimleri kendi alanlarında mali  iç denetime açık olmalıdır.

2.h  Partiler mevkilerini kişisel kazanç için kullanan yöneticiler ve liderlerin yaptıklarından sorumlu olmalıdır.

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor