Sizler mi Mustafa Kemal'in ''YOL ARKADAŞLARISINIZ''?

Sizler mi Mustafa Kemal'in ''YOL ARKADAŞLARISINIZ''?

Hani varlar ya! Türk halkının tercihlerini, seçimlerini hiçe sayıyorlar...

Göbeğini kaşıyan adam, dağdaki çoban benzetmeleriyle, makarna bulgur edebiyatı yapıyorlar.

Kendi oylarını kutsal ve değerli, kendileri gibi düşünmeyenlerin oylarını APTALLIK, CAHİLLİK olarak tanımlayarak yok! sayanlara hatırlatma yapmak, onlara sürekli kendi damarlarından tarihi gerçeklikleri ama gerçek tarihten örneklerle cehaletlerini gözlerinin önüne sermek gerekiyor.

Kasım 1922,  İsmet Paşa ve Türk heyeti Lozan'da müzakerelerin en ateşli günlerini yaşamaktalar ve kıyamet kopmaktadır.  Ankara'da, Mustafa Kemal  heyet resisi (başbakan) Rauf Bey'in bağ evinde yemek davetini geri çevirmemiş ve beraberinde Refet ve Ali Fuat paşalarla akşam yemeğinde bir araya gelinmiştir.

Akşam yemeğine geçilmeden Rauf Bey(Orbay) konuya beklenmedik biçimde ama Mustafa Kemal'e olan samimiyetine istinaden direk giriş yaparak; Kemal! bu meclis senden korkuyor, bütün şkayetler bana geliyor. dediğinde Mustafa Kemal, yemek davetinin bahane olduğunu ve asıl kendisinin Cumhuriyet rejimine geçiş dolayısıyla da Padişahın durumu hakkındaki düşüncelerinden dolayı en yakın arkadaşlarının dahi endişelerini dile getirme niyetiyle bu daveti ayarladıklarını anlamıştı... 

Konu drinliği uzun gideceğinden dileyenlerin detay hakkında kısa bir araştırmayla temeline erişeceklerinden şüpheleri olmasın. 

Mustafa Kemal, erttesi gün kürsüye çıkar ve bir gece önce sigara kağıdına yazdığı ve arkadaşlarına okuduğunu kürsüden Milletvekillerine de eksiksiz okur; '' GÜNÜ GELDİĞİNDE PADİŞAHLA İLGİLİ KARARI EN YÜKSEK İCRA ORGANI OLAN T.B.M.M VERECEKTİR.'' Herkes rahatlamıştır.

1921 Anayasasına göre seçimler 2 yılda birdir ve meclis 23 Nisan 1920 de açıldığına göre seçim zamanı gelmiştir. Erzurum, Samsun ve Mersin Milletvekillerinin teklifleriyse; ''Milletvekili seçilebilme şartlarının yeniden belirlenmesine yöneliktir.''... Buna teklife göre Mustafa Kemal, Milletvekili seçilemeyecektir. Doğduğu Selanik Misak-ı Milli sınırları içinde olmadığı gibi Milletvekili olabilmek için aynı yerde 5 yıl oturmak bir yana ''o'' 5 ay dahi bir yerde kalamamıştır.

Mustafa Kemal, Meclis kürsüsünden bu teklifi veren Milletvekillerinin geldikleri Samsun, Mersin ve Sivas halkının ne düşündüğünü sorara... Samsun, Sivas, Mersin'den çuvallar dolusu telgraf Ankaraya, T.B.M.M ne yağmur gibi yağmaya başlamıştır.

Sonuç...

Mustafa Kemal ile aranızdaki farklardan binlercesi ve sadece birisi ama belkide en önemlisi, BU ÜLKENİN, BU TOPRAKLARIN HALKINA VE BU HALKIN SEÇİMİNE, İNANMAK, HALKA GÜVENMEK, HALKIN İRADESİYLE BİRLİKTE HALKIN GÜVENİNE HİZMET ETMEK; kısacası GÜCÜ HALKTAN ALMAK!...

Mustafa Kemal; Halka ''göbeğini kaşıyanlar, dağdaki çobanlar, yobazlar, gericiler, aptallar, makarna bulgur salakları'' türünden benzetmeleri reva görmedi. İNANDI ve GÜVENDİ!

Bu yazıda detaylı aktaramadığımız süreçle ilgili olarak bilgi edinmek isteyenler http://www.ataturkinkilaplari.com/aod/51/ataturkun-yakin-silah-arkadaslari-ile-yollarinin-ayrilmasi.html    adresine bakabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI