Herkes Kendini İsmail'in Yerine Koyarken Zor Olan İbrahim Olmaktır!

Herkes Kendini İsmail'in Yerine Koyarken Zor Olan İbrahim Olmaktır!

Bir Garip Yolcu!...

DERVİŞE her şey ederinden daha pahalıya verilir.

 Nereden gelip, nereye gittiğini düşünmek; Gelişten gidişe olan yolculuğunda KİMİNLE! berabersin?... Garip gelip, garip gidenler, NE MUTLU O GARİPLERDEN OLANA.

Biz garibiz ama bize en yakın, aslı biz olan değilmidir EL KARİB olan? ...

Kurban olmak, kurban edilmek; Kime, neden olduğunu merak etmek.. insan kurban olduğunu, kurban edildiğini düşünür ve yakınır. Herkes kendisini İSMAİL'in yerinde zannederek bunu yapar. İBRAHİM olduğunu hiç kimse düşünmez, düşünemez.

İBRAHİM'İ duruş sergilemek, İBRAHİM olmak kimsenin işine gelmez... ''Neden istesin ki?'' O zaman İSMAİL'İNİ seçmek zorunda kalacaktır.  Birden çok, hayatının içinde var saydıp ezberlediğin her şey, herkes sana sorulacaktır. Anan mı, baban mı, oğlun kızın mı, arkadaşın mı, şöhretin, şehvetin, egon mu, servetin mi, benliğin mi, ihtirasın mı, tutkuların mı? Hangisi, hangileri senin İSMAİL'İN? ... Ne imkansız, ne zor bir soru değil mi, işte bunları kurban vermemek adına hiç kimse İBRAHİM olmayı, İBRAHİM'İ duruş sergilemeyi tercih etmediği gibi aklına dahi getirmez. 

Bir hırkanın altına girmek;

ZORDUR!

Davet edildiğin yerde sana sunulanı yüreğine yerleştirmek, sana; ''BENİ ORADA HİSSEDECEKSİN!'' dediği yerde ''O''nunla buluşmak.  Gelişten gidişe olan yolculuğunda KİMİNLE! berabersin? diye sorduk ya, işte KİMİNLE olduğunu fark etmektir hırkanın altına girebilmeyi başarmak. 

Zor dedik, o hırkanın altına girebilmek için... Güzel tokatlar yemek gerektirir, silkelenmeyi, silkelenmiş olmayı gerektirir. Göz yaşı dökmeyi bilmek, bilerek farkındalıkla ağlamış olmayı gerektirir. İnsanı yıkayanın gözyaşı olduğunu Mesneviden ona buna ahkam kesmek için okuyup unutmuşluk değildir asılolan... ADEM'DE, ALLAH'tan olanı görebilmektir, TEKAMÜLDÜR!

Sevmekle özlemek arasındaki farkı daha doğrusu sevgi hiyarerşisini yerine oturtabilmek, sevginin saygıya evrildiğini zamanla kabullenmek ne kadar zor.

Bu gün hep zorlardan söz ediyoruz. Edelim ne olacak ki, hayatı, yaşamayı, sevmeyi, ezberlerle ne kadar kolay zannetmişiz, yüzleşmekten kaçmanın ne alemi var? Bu gün hiç kimse için değil, BİZİM İÇİN YAZALIM!

Kötü olmak; İşte size en zor olan bir şey daha... KABİL, Rabb'ine ilk olarak sahte sunaklar sunarak ALLAH'LA arasını, iletişimini bozup ardından insanlarla olan iletişimini bozarak KARDEŞ KATİLİ olabilmiştir. ALLAH'la iletişimini bozan, yok eden KÖTÜ olmayı başarabilir. Zor, en zor olan değilmi ihtiras uğruna kardeş katili olabilmek için bunca gayreti gösterebilmek! KABİL, kimdi? İBRAHİM mi yoksa İSMAİL mi? Hiçbiri, o KÖTÜ olmayı (zor olanı) seçti. 

Yıllar öncesinde kalanı özlemek başka bir şeyken  bu gün olanı CEMRE haliyle yüreğine AŞK olarak düşürebilmek için kapısında DERVİŞ olmayı kabullenmek; Bir zor daha!, en zoru ama en güzel zor olanı... TEKAMÜL! üzerindeki kirin, pasın, tozun arınarak seni eşiğinde bekleteni, sana sunulan değil senin sunulduğun olarak kabullenişinle ona teslimiyetinin senin hayatındaki nur olduğunu kabbullenmenin ardından ''O'' kapının sana aralanmasını beklemeye HİZMET! etmek için yanıp tutuşmak... Gözyaşının akarak, basiretinin açıldığını, gözündeki perdelerin ardı ardına kalktığını görmek kadar ''ZOR!'' hiç bir şey olamaz...

İşte ''O'' gariplerden olana ne mutlu, ''O'' garipliğe kabul edilene ne mutlu. Garip olarak değer verilene, o değerin farkında olana ne mutlu.

Bu gün hiç kimse için yazmadık. BİZE NE MUTLU!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI