Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşlerinde Dudaklarınızı Uçuklatacak ''Rüşvet Çarkı'' !!!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşlerinde Dudaklarınızı Uçuklatacak ''Rüşvet Çarkı'' !!!

Dönen rüşvetin, rüşvetlerin miktarını duysanız dudaklarınız uçuklar.

Gizli saklı da kalmamış, her türlü alış, veriş aleni hale gelmiş ...

En ufak işinizi dahi ''RÜŞVET'' vermeden halledemiyorsunuz. Hoş siz vermeseniz de onlar işin içinden almasını biliyorlar.

Daha da SALALRIZ ama bu kadarında dahi VİCDANIMIZ HOP OTURUP, HOP KALKTI.

Derdini Anlatamayan Derman Bulamaz... Bulamıyorlar da zaten. İşin o tarafına daha sonra geliriz gelmesine ama önce Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde Fen İşlerinde ve özellikle ASFALT İŞLERİ İLE İLGİLİ kısımda dönen  RÜŞVET ÇARKINI tamamlayalım.

İşimiz eleştirmekse... ne anlarız eleştirmek dendiğinde? Vur, kır, parçala, rezil et, insan içine çıkartma, ipliğini pazara çıkart, çoluk çocuk düşünme, araya İFTİRANIN YAKIŞANINDAN BİR PARÇA MONTE ET ki akşam eve gittiğinde eşinin hatta çocuklarının dahi yüzüne bakamasın uykuları kaçsın... işlem tamam. Bu mudur eleştirmek dendiğinde anladığımız?

En belirgininden bir örnekle devam edeyim.

Büyükşehir Belediyesi asfaltlama yapıyor. Köy yolları ve ana arterleri onlar yapıyorlar. Malzeme ne? Kaynar kazanda ziftin içine atılan mıcır. Sonra bu karışımı al yollara ser gitsin...

Bize göre işlem bundan ibaret. Ne kolay!

Zift nedir, mıcır nedir, bunların efsafı, spekleri nelerdir, nasıl olmalı nasıl imal edilmeli, bu malzemeler alınırken nelere dikkat edilmeli kısmına gelmeden, Bu alım işinin resmi bürokratik işlemleri nasıl olur nasıl yapılır?... Kimin umurunda arkadaş!

Bana ne, bize ne?... Biz HOROZUZ! yumurtayı çıkartacak olanlar düşünsünler. Biz ''SALLAMAMIZA'' bakalım.

Yazının başında kendimce sözde ironi! yaparak başlayayım istedim. Umarım yüzüme gözüme bulaştırmadan yazının sonunu toparlayabilirim.

Bakın beyler, bayanlar kazın ayağı bizim duyup edip salladığımız gibi hiç değil. 

Fen işleri başta olmak üzere ilgili birimler bu işin içinde yanıp tutuşuyorlar. Neden mi, hangi işten mi söz ediyorum? 

Hani şu ''eleştirirken'' yerden yere vurduğumuz, sallamaya doyamadığımız yolların asfaltlanması konusundan söz etmeye çalışıyorum.

Adamlara atılmayan çamur kalmadı. yakıştırılmayan iftira yok. Rüşvetçi dendi, yalancı dendi en ucuzundan beceriksiz deniliyor.

Heriflerin elleri kolları bağlı yahu! 

 Malzeme alımında dışa bağımlılar. Nasıl mı? ... Belediyeye ait taş ocakları olmadığından almak zorunda kaldıkları malzemeden yana dertliler. Ne yapabilirler ki? Yapabileceklerini zaten yapıyorlar. Şartnamenin dışına çıkmak gibi bir yetkileri yok bu insanların. Elleri kolları bir anlamda ihale kanunu ile bağlanmış. Buna rağmen malzeme konusunda hatta ve hatta yetkilerini zorlayarak zaman zaman gelen efsafı tutmayan malzemeyi geri çeviriyorlar.

''İHALEYİ YAPMAK DEĞİL, YAPILAN İHALEDEKİ MALI GERÇEĞİ USULÜNDE TESLİM ALMAK ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR.'' Bu sözü çok ama çok değerli birisinden duymuştum. Zamanı ve yeri gelirse ve izin veirse günü geldiğinde o ismi de yazarım.

Hele ki bu asfaltlama işinin başında bir isim var; Mesleğinde 37 yılı geride bırakarak bu işin başında muazzam bir tecrübeyle yer alıyor. Direnebildiği noktaya kadar direnerek işinin hakkını verdiğine, evine çoluk çocuğuna helel lokma götürdüğüne şahitlik ederim.

Ocak sahiplerinin BAZILARI! Asla bütününü kastetmiyorum.Ancak bazıları var ki, hiç iyi niyetli değiller. Bildiğiniz KAZIKLAMA! amacındalar. Nasılsa ihale alınmış ya, beyler rahatlar. Örnek, 5 kamyon arasına bir kamyon ''dandik'' malzeme kaydır gitsin. Heh işte o bir kamyon dandik malzeme yüzlerce kamyondaki sağlam malzemeyi kaynar kazanın içine birlikte karıştıklarında rezil ediyor... ''Babanın umurunda mı?'' O ihalenin gereğini yerine ''NAMUSLUCA!'' getiriyor.

Yazının başında da belirttiğim gibi; Bu tipolojideki herifler! yüzünden ortaya saçılan sözde rüşvet başta olmak üzere çeşitli iftiralar havalarda uçuşuyor. Özellkle belirtiyorum. Tümü asla değil, bazıları ki o bazılarının içindeki bazılarını da biliyorum. Kimin belediyeye kakalmak amacıyla yutturmaya çalıştığı kaç ton, kaç kamyon, kaç bin metreküp sözde mıcırlarının geri çevrildiklerini, kabul edilmediklerini biliyoruz... ''Babanın'' dandik malzemesi kabul edilmedi diye; Sallıyor, sallatıyor. Ne güzel çark değil mi... Bir sonraki ihalede bu ''babalardan'' malzeme alınmamasına dikakt çekildiğinde ise devreye ''yandaşlar'' sokularak diğerleri ve yetkililer üzerinden aleni karalama, dedikodu çarkı devreye sokuluyor.

Yüzlerce kilometre asfaltlamanın içinde bir kaç yüz metreyi geçmeyen aksaklıkları yapılan işlerin tümüymüş gibi göstermek hangi vicdanın işi olabilir ki? 

Doğruyu, gerçeği gizleyerek, kötüyü hatta gerçekle alakası olmayan kısmını milletin gözüne gözüne sırf algı maksatlı sokalım?... Büyükşehir Belediyesi Fen İşlerinde  ''RÜŞVET ÇARKI'' alın size manşetin babası. 

VİCDAN NEREDE?... Ama gerçekten yolsuzluğu, çıkar ilişkilerini, rantçılığı bilip, görüp, şahit olup çıkartmayan, yetim hakkının yendiğine sessiz kalan da diyerek sözü daha da uzatmadan toparlayalım.

Derdini anlatamayan derman bulamaz... dedik ya en başında; işte bu adamlar da dertlerini anlatamıyorlar. üzülmeyin en azından bizim gibi bir kaç kişi daha var ki, biz bildiklerimizi anlatırız. 

Kimin ne kadar efsafı tutmayan malzemesi geri çevrilmiş, göz yumulduğu taktirde vatandaşın hakkından kimlerin cebine ne girecekti... Hepsini rakamları ve tarihleri ile tonajlarıyla yazarız. 

Sizler her zamanki gibi ve kadar DİK DURMAYA DEVAM EDİN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI