CHP ''Kendi Tabanında'' Baraj Sorunu İle Karşı Karşıya!

CHP ''Kendi Tabanında'' Baraj Sorunu İle Karşı Karşıya!

Herkes düşmüş yüzde sıfır buçukların peşine... Neden? 2019'da ki yüzde sıfır buçukların ÇARPAN ETKİSİ umutları yeşertmeye devam ediyor da ondan.

AK Parti, MHP her ikisi de parlamentodalar ve seçim barajının üzerindeler. Karşılarında kim, kimler var? Parlamentoda olan CHP ve HDP... 

HDP ve CHP ittifakı kaçınılmaz değil mi? Onlarda parlamentodalar! ve barajı aşmış iki parti... Zaten aralarındaki bağ 1991 den bu yana ama öyle ama böyle,zaman zaman sekteye uğramış dahi olsa organik! olarak devam etmiyormuydu? Zaten kurulu olan ittifakı açıklamak MALUMUN İLANIINDAN başka ne olabilir?

Gelelim BARAJ SORUNU konusuna...

''MHP nin baraj sorunu var.'' Bu algı hangi kesim üzerine serpiştiriliyordu düşünmek gerekmez mi? Genel üzerineyse MHP seçmeni olmayan buna sevinir, MHP li ise daha çok hırslanır ve safları daha da sıklaştırır. Olması gereken budur. Amaçlanan bumuydu? Hayır... 

HDP ve CHP her iki parti aslında kendi tabanlarında ciddi baraj sorunu ile karşıkarşıyalar. 

DİKKAT!... Kendi tabanlarında ibaresini atlamadan, okuyup anlamak gerekli.

Güeydoğu ve doğu da HDP nin, haritadaki kırmızı ile gösterilen bölgelerde ise CHP nin kendi tabanlarında ciddi sorunları var ve bunlar sandıkta her iki partiyede ciddi biçimde yansıyacak. CHP tabanından İYİ Partiye kayan önemli oy olacağı kesin ve hatta şahıslar bazında CHP den İYİ Partiye geçişler var. 

CHP, 2019 da ki, çarpan etkisi olacağını ön gördüğü yüzde sıfır buçukluklar peşinde gezeceğine, temel politikasızlıkları! nedeniyel kayıp gidenlerin önünü kesmeye neden çaba sarf etmiyor? Önümüzdeki pazar günü seçim olsa CHP tabanından en az yüzde 6 nın, İYİ Parti saflarına kayması bekleniyor. Anketler ve otoriteler bu oran üzerinde ortak bilgi ve görüş zerinde hem fikirler... Bu nasıl bir siyaet aklıdır, bu nasıl siyaset götürmektir, nasıl siyaset üretmektir? Sizden yüzde 6 başka partiye kayacak ve bunu göz göre göre önlemek adına hiç bir şey yapmayacaksınız. Ardından bu sizden kaçan yüzde 6 ile birleşen başka partiyle ittifak peşinde koşarak '' gelin birlikte olalım ve muhalefet edelim'' diyerek bunun adına da ''siyaset'' diyeceksiniz. Vatandaş bunu yutacak öyle mi?

CHP kendi tabanında ciddi baraj sorunu yaşıyor olduğunun farkında değil. İlk ikazı alacağı YEREL SEÇİMLERİN ardından anlayacak ki; ATI ALAN ÜSKİDARI GEÇMİŞ!...

CHP tabanına izah edemeyeceği şeyleri yapmaya devam ediyor. Tabanından öylesine kopuk ki, CHP ye, CHP liler sahip olamıyorlar. Geçtiğimiz hafta üç gün ardı ardına yazdım. Tefrika halindeki analizlerimi paylaştım. Zahmet edip okuyanlar adına memnunum. 

AK Parti ve MHP her ikisi de TABAN partisi değiller. DAVA partileri... Tabanları ile sorunları yok. Klasik siyaset algısından farklı biçide taban siyaseti ile değil dava peşinde olanlarla ve bu davayı toplumun geneline her yönüyle yansıtıp davet ederek siyaset yapıyorlar. Beğenenlerin veya beğenmeyenin tercihleri doğrultusunda, güdümünde değiller. Onun bunun beğenileri ile siyasetlerini dizayn edip orasını burasını çekeleyerek ortaya bir şey koymuyorlar. Bir dava var ve bu davanın gerekleri, sorumlulukları ve dahi bedelleri var. Göze alabilenlerle YOLLARINI PAYLAŞIYORLAR!... Böyle olunca da ortada sorun falan da olmuyor. Olsa, olsa DAVADAN DÖNENLERİN OMURGASIZLIKLARINI ORTAYA KOYUŞ BİÇİMLERİNE BAĞLI YAŞANAN SANCILAR VE BUNLARIN EN KISA SÜREDE GİDERİLMESİ oluyor... Bunu AK Parti ve MHP de ''taban sorunu'' var veya yaşanıyor biçiminde topluma empoze eden diğerlerinin muhalefet anlayışlarındaki sakillikleri ve kendi kazanımları zannettiklerini izah etme acizlikleri olarak yorumlayıp geçmek gerekiyor.

Hal böyle olunca... Yüzde sıfır buçukların genel toplam üzerindeki çarpan etkisi onlar için çok önemli hale gelebiliyor. 

Evdeki bulguru bırakıp, Dimyat'a pirince gidiyorlar. Nasıl mı, neden mi?... Kendi tabanına karşı üç maymunu oynamaya devam ettiği sürece; CHP ''kendi tabanında'' baraj sorunu ile karşı karşıya kalacak.

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor