Yeni Bir Sol İçin Beş Tez
Dr. Nezih Okur >

Yeni Bir Sol İçin Beş Tez

Günümüzde sol birçok ülkede büyük bir kafa karışıklığı içinde.

Genellikle savunmada, ama onu da iyi beceremiyor.

Kapitalizm endüstri sonrası  hizmet sektörü ağırlıklı bir yapıya evrildi.

Bu geçiş sırasında batı ekonomilerinin büyümesi yavaşladı, eşitsizlik arttı.

Sağda ve solda elitler bu gidişi kontrol altına alamadılar.

Ana akım siyasi partiler gerilerken populist partiler öne çıktı.

Eski yöntemlerin kullanışlılığı kalmadı.

Artık yeni bir sola gereksinim var.

İşte bu gerçeklikler karşısında sol için beş tez:

  1. Yeni  ortaklar:  İşçiler, “mavi yakalılar”  büyük ölçüde sağ partileri destekler duruma geçti. Solun yeni taraftarları  topluma katılmada engellerin kalkmasını takdir eden azınlıklar ve kadınlar, durumu nispeten iyi olan profesyoneller ve yüksek eğitimliler, geleceklerini düşünen gençler, ve  üniversite mezunu olmayan “beyaz yakalılar”  olacak.

2-Sol birleşmeli:  Bu bir seçenek değil, gereklilik. Solu destekleyen gruplar arasındaki farklılıklar  birbirine şüpheyle bakan  (sosyal demokrat, sosyalist, yeşiller, sol  liberal, sol populist  gibi) partilerin doğmasına neden oldu.  Bu partilerin ortak bir cephe oluşturamamaları bir delilik. Sağı alt etmek için bütün ilericilerin etkili ortaklıklar kurması şart.

3-Eşitsizlik batsın: Kapitalizmin küçük dokunuşlarla sorunları çözeceği fikri  tamamen boş. Eşitsizlik öyle arttı ki, büyümeyi engelliyor, yaşam standartlarını düşürüyor, gençlerin yükselmesini engelliyor, bölgeleri geri bıraktırıyor ve politikanın sağlığını bozuyor. Sol kesin olarak bu gidişe karşı çıkmalı, yoksa gençlerin güvenini kaybeder.

4-Açık bir dünyaya ileri!:  Dünya geçmişe göre çok daha açık. Cinsiyet,  etnisite  gibi konularda daha hoşgörülü. Uluslararası ekonomik , kültürel bağlar daha yoğun. Sol, genç neslin yaptığı gibi, bunu kucaklamalı. Eski kapalı geleneksel  dünyaya dönüş olmayacak.  

5-Uzun dalgayı yakala!: Tarihte kapitalist gelişme büyük endüstriyel  ve kurumsal değişimlerin yarattığı dalgalarla gerçekleşti. Bu değişimler başlangıçta hiç kolay değildi. Endüstri devriminin ilk yıllarında işçiler çok sıkıntı çekti.  Sağın ileriye dönük sosyal yatırım yapmaması, geriye dönük politikaları uygulamada ısrarı nedeniyle, bu gün  teknolojik gelişmelere bağlı   problemli  bir süreçten geçiyoruz. Sol  bu potansiyeli görmeli ve küresel ısınma, çevre gibi konularda öncü fikirlerle büyük  dalgayı yakalamalı. Sol bolluk içinde sürdürülebilir  bir gelecek vizyonundan  korkmamalı.

 

Bu notları  politika bilimcisi Ruy  Teixeira’nın   www.socialeurope.eu  sitesinde  4 Nisan2018 de yayınlanmış olan bir yazısından özetledim.

 

Aynı yazarın “İyimser Solcu: Neden 21. Yüzyıl Zannetiğinizden Daha iyi Olacak?” başlıklı bir kıtabı da var.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor