TEKİRDAĞ'DA, CHP- İYİ PARTİ VE CUMHUR İTTİFAKI...

TEKİRDAĞ'DA, CHP- İYİ PARTİ VE CUMHUR İTTİFAKI...

Her yerde nasıl olacaksa, Tekirdağ'da farklı olmayacak.

İttifaklarda yerel, genel ayrımı yapılmayacak. Yapılamaz!...

CUMHUR İTTİFAKI hazır. Diğer ittifaklar için, diğer partiler aralarındaki ARAYIŞ halini sürdürüyorlar.

Yerel seçim farklıdır!... Bu ezber önümüzdeki seçim döneminde belkide ilk kez bilinenin tersine gerçekten farklı telafuz edecek.

 Parti disiplinini ayrı tuttuğunuzda seçmenler, adaylardan beklentileri doğrultusunda tercih belirlediklerinden sandık başında daha özgürdürler.

Ülke geneli nasılsa, Tekirdağ'da da durum farklı değil dedik ve devam edelim.

CUMHUR İTTİFAKI, Tekirdağ'da tutar mı? Tuttu bile!... 

CHP, İYİ Parti ittifakı çalışır mı? Bunun için İYİ Parti ''tabanının'' diyerek söze başlamak gerekirdi ancak gençlik kolları, kadın kolları gibi üye bazında geldiği siyasi geleneğin olmaması bizi yorumlama açısından zorluyor. İYİ Parti CHP nin milli damarı kabarık ve prtiden dışlanan ulusalcı kanadını bünyesine rahatlıkla uyum sağlatabildiği için şimdilik taban olarak bu cenahı sayabiliriz. 

Tutar mı? Bu iki aşamalı cevabı gerektiren üç aşamalı bir soru...

Tutabilir!... CHP, İYİ Partinin aldacağı oyun toplamının 1/3 ü kadar fire vermeyi kabul ederse ki rahat verir neden tutmasın, tutar... Zaten bu boyuttaki CHP oyları şimdiden İYİ Parti hanesinde.

SP, bu ittifaka ne katabilir? Çarpan etkisiyle dahi HİÇ!... SP nin seçmeni yerel veya genel seçimde sandığın başına giderken gözünün önüne adayların değil, LİDERLERİN PORTLERİNİ getirerek gider de ondan. 

Tekirdağ geneli bir tarafa, ilçeler üzerinden bakarsak... Son seçimlerin oranlarını baz aldığımızda ve bunu Tekirdağ geneline uyguladığınız zaman CUMHUR İTTİFAKI ile, 12-0  orada rakamlarla duruyor. Ancak partiler hanesinde bir değil, iki parti yer alır.

CHP adına Tekirdağ'da uygulayacağı yerel stratejiler açısından tek bir seçenek göz önünde...

Adaylar bağlamında, hiç kargaşaya yer vermeksizin, BAŞTA BÜYÜKŞEHİR OLMAK ÜZERE  AYNI İSİMLERLE YOLA DEVAM ETMELİDİRLER!...

Parti içi gelişmelr nedir bilemeyiz! Ancak belki bir iki isim dışında Kadir Albayrak başta olmak üzere özellikle Hayrabolu, Çerkezköy, Malkara gibi ilçelerde aday arayışına girecek olan CHP yereldeki iktidarını kesin kaybedecektir.

Diyeceksiniz ki, Tekirdağ'da yerel seçimlerde CUMHUR İTTİFAKINI yorumlamayacakmısın? En başında bu yorumu ''TUTTU BİLE!'' diyerek yorumladığımı sanıyorum.

Zannedilenleri iddia etmediğimiz için bu yorularımız herkesi memnun etmeyecektir. Bundan eminim. 

Bundan sonrası için analizlerimizi ve öngörülerimizi yazmaya, konuşmaya ve anlatmaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor