Er meydanında ''GREKOROMEN'' olmaz...

Er meydanında ''GREKOROMEN'' olmaz...

Kemal Kılıçdaroğlu döneminin CHP si ilk kez politik bir manevraya imza attı. Hoş bunun aklı her ne kadar Akşener'e ait olsa da uygulayıcısı CHP oldu.

Siyaset işte tamda böyle bir şey. 

Adı, GÖLE MAYA ÇALMAK olsa bile uzun yılların ardından CHP ''fabrika ayarlarına'' geri dönüş yolunda.

Kurban! edilmeyi kabullenen ''yeni'' İYİ Partili 15 Milletvekili... Adaylık listelerinde bir teki dahi yer alacak olurlarsa ne olur?...

Güneş Motel skandalında yer alanlara rahmet okuturlar.

Muhalefet, 2017 Ekim ayında başlattığı ER MEYDANI çağrısına biraz gecikmeylede olsa yanıt veren iktidarı baskın seçim takvimi uygulamakla suçluyor. 

Er Meydanı denilen alanda, kısbetler ayağa geçirilir, kasnaklar urganla, paçalar sicimle sarılır. kısbetin teferruatı çoktur. Uzatmayalım.

Okkasız pehlivanlar manda derisi kısbetin üzerlerine yakışmadığını, sakil durduğunu bildikleri için manda derisinden yaplma kısbet  yerine keçi derisinden yapılma pırpıtı giyerler.

Fasılları atlayalım. Güreşe geçelim.

Yağlanan pehlivanlar karşı karşıya geldiklerinde güreşe tutuşulur. Oyunlar bellidir... Elense, tırpan, künde,kemanede sarma, kemanede dış kazık, boyunduruk, kazık, dalma, çapraz, köstek, sarma ve sarmayı sökme, sarmadan dönmek, cezayir sarması, yaslayıp kol ile çevirmek ve katır yuları, tilki kuyruğu, kepçe, boyunduruk diye uzayıp giden bir sürü oyunlar vardır.

Meydanı gösterip, iş başa düşünce; GREKOROMEN! diye cavlamak olmaz...

Yumuşacık minder üzerine çağırmamışsın adamı, adı üzerinde ER MEYDANI!... Seninde okuduğun ''Meydansa'' ki öyle kaçarın yok güreşe ER MEYDANININ KURALLARIYLA TUTUŞACAKSIN''... Hazırlanmamışsan, hazır hissetmiyorsan aylardır aklın neredeydi, zamanı nasıl harcadın!, yoksa KOLPADAN MI MEYDAN OKUYORDUN? diye sorarlar.

İlk şaşkınlığın ardından hemen nasılda uyum sağlandı... Oyunlardan Tilki Kuyruğuna tıpa tıp uyan atakla 15 vekili İYİ Parti saflarına katmak iyi bir hamleydi. İsteyince oluyormuş.

Dün akşam üzeri Meral Akşener'den beklenmedik bir çıkış gelince Kılıçdaroğlu ve kurmayları şaşırdıklarını gizleyemezler. 

CHP Cumhurbaşkanlığı adaylığı için BLOK ADAY çıkartmanın uğraşında.

Tek isimle, birinci turda seçimi bitirmek ilk tercihleri. Meclisteki Milletvekili sayısını pek umursamıyorlar. Akşener ve Karamollaoğlu ise daha farklı oyun tasarlıyorlar. Onların planlarının Er Meydanındaki oyunlardan olan karşılığı Kemanede Dış Kazık oyunu.

SP genel başkanı, sol cenahın 24 yıldır Madımak katliamından bu yana baş sorumlu saydığı,''baş yobaz'' deiye tarif hatta katliamın planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak lanse ettiği Temel Karamollaoğlu CHP genel merkezinden çıkmaz oldu. Temel Karamollaoğlu her nedense Abdullah Gül'ü ikna etmenin yanında, Gül'ü Kılıçdaroğlu'na kabul ettirmenin uğraşında. Kılıçdaroğlu'da bunu tabanına kabul ettiremeyeceğinin farkındalığı ile işi yokuşa sürüyor.

Tüm bunlar yaşanırken, çok ama çok önemli bir ayrıntı her nedense dillendirilmiyor, gözden uzak tutuluyor.

ANAYASA MAHKEMESİ!...

Mahkeme, önünde duran 6771 sayılı kanunla ilgili görüşmeyi neden yapmaz, yapmıyor ve ne zaman yapacak? Olur da 24 Haziran öncesi, biir kaç hafta içinde bu dosyayı görüşür, kararını menfi açıklarsa neler olur? Mahkeme ''menfi'' karar açıklayabilir mi? Her şeye rağmen siyaset, gündem demeden hukuk! diyerek konuyu o boyutuyla ele alabilir mi?...

Sorular daha da çoğalır. Gecikme akıllardaki soruları ve hatta komplo teorilerini her geçen gün çoğaltır.

DİKKAT!...

Kemal Kılıçdaroğlu; ''Haziranda ağaçlar daha güzel çiçek açacak.'' derken kendisine bu konuda bir şeyler mi fısıldandı da bu derece rehavet ve tatlı tebessümle ağaçlardan, kuşlardan, börtü böcekten az biraz alaycı tavırla söz etti?...

Bunu konuya daha öncede dikkat çekmiş ve yazmıştım. Umarım bu konuda hassasiyet gösteren bir tek ben değilimdir.

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI