İyi Yönetim, Kötü Yönetim: Şeyh Edebali ve Lorenzetti
Dr. Nezih Okur >

İyi Yönetim, Kötü Yönetim: Şeyh Edebali ve Lorenzetti

 

24 Haziran’da seçim var.

Propaganda çalışmalarında bol bol “iyi yönetim, kötü yönetim” tartışmaları izleyeceğiz.

Bu konuda en ilginç eser İtalyan ressam Ambrogio Lorenzetti’nin 1338 de yaptığı  “İyi ve Kötü Yönetimin Alegorisi  /Allegoria ed Effetti del Buono e del Cattivo Governo  diye bilinen üç duvar resmi.

***

Lorenzetti’yi araştırırken, gene o yıllarda yaşamış olan (ölüm yılı: 1326) Şeyh Edebali’nin,  damadı Osman Gazi’ye,  “Ey Oğul!.. Beysin, bundan sonra öfke bize; uysallık sana...” diye başlayan  ”iyi yönetim” le ilgili öğütleri aklıma geldi.

Lorenzetti  Şeyh Edebali’nin anlattıklarını sanki resimlerle ifade etmiş.

Birbirlerinden etkilenip etkilenmediklerini tarihçiler araştırabilir.

***

Siena 14. yüzyıl İtalya’sının zengin bir şehir devleti.

Siena’nın “Dokuzlar Konseyi” diye bilinen  yöneticileri, belediye binasındaki yönetim odasının duvarlarına resim yapma işini Lorenzetti’ye vermişler.

Lorenzetti bu işi hayranlık veren bir ustalıkla yapmış ve konusu dine dayanmayan ilk resim örneklerinden birini yaratmış.

Dikdörtgen şeklindeki yönetim odasının bir tarafı tamamen pencere.

Pencerenin karşısına gelen duvarda, yöneticilerin odaya girdiği kapının üzerinde,   iyi yönetimi simgeleyen bir resim, pencereye doğru,  soldaki duvarda iyi yönetimin etkilerini gösteren bir resim, sağ  taraftaki duvarda da kötü yönetimin etkilerini gösteren bir resim bulunuyor.

***

İyi yönetim resminde,   ortada,   cumhuriyeti canlandıran,  Siena renkleriyle giyinmiş, dev bir figür var. Lorenzetti ona "Halk" diyor ve Siena’lılara,  onları bir kralın  değil, kendi kendilerinin yönetmesi gerektiğini söylüyor. “Halk”ın başının üzerinde “umut” , “inanç” ve “iyilik” melekleri; etrafında “metanet”, “”sağduyu”, “barış”, “ölçülülük”, “cömertlik” ve “uyum” u temsil eden danışmanları  var. Sol tarafında “Adalet” tahta çıkarılmış. Yukarıdaki, adalet  terazisini destekleyen “bilgelik” figürüne bakıyor. “Adalet” in altında “Concordia”  adlı figür var, vatandaşları bağlayan, onları cumhuriyetin vatandaşı haline getiren, adalet terazisinden  çıkan bir ipi tutuyor.

İyi yönetimin etkileri resminde, tarlada çalışanlar, şehirde ders dinleyen öğrenciler, sokakta dans eden kadınlar, inşaat işçileri gibi detaylarla,  canlı bir şehir ve köy yaşamı gösterilmiş.

***

Kötü yönetim resminin ortasında, kötü yönetici olarak  boynuzlu, uzun  köpek dişleri olan, şaşı bakışlı şeytani bir figür var.  Etrafında “kibir”, “ gurur”, “para tutkusu”, “öfke”, “bölücülük”, “savaş”, “ihanet”, “merhametsizlik” ve “sahtekarlık” kavramlarını temsil eden figürler görülüyor.

İyi yönetim resminde  “halk”la aynı hizada, tahtta oturan “adalet” , kötü yöneticinin ayakları dibinde bağlanmış, etkisiz  biçimde resmedilmiş.

Kötü yöneticinin arka planında yanmış tarlalar, yıkılan binalar, kötü muamele gören, tutuklanan insanlar görülüyor.

***

Yönetim odasında böyle resimlerin olması yöneticilere doğru kararlar vermeleri yönünde ne kadar uyarıcı olabilir bilmiyorum ana bence iyi bir fikir.

Konu ile ilgili 10 dakikalık  güzel bir anlatımı  “İTALYA'DA GEÇ DÖNEM GOTİK SANATI”  dersi  kapsamında,  Khan Academy’nin  https://tr.khanacademy.org/humanities/renaissance-reformation/late-gothic-italy/siena-late-gothic/v/ambrogio-lorenzetti-s-palazzo-pubblico-frescos-allegory-and-effect-of-good-and-bad-government    adresinde bulabilirsiniz.

Lorenzetti’nin resimleri oy vermeye giderken aklınıza bulunsun.

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor