Eksiği var, fazlası yok. Ankara'da bir kısım  Milletvekili aday adayı portreleri...

Eksiği var, fazlası yok. Ankara'da bir kısım Milletvekili aday adayı portreleri...

Ankara'da derdine derman arayanlar için şarkılar, türküler düzülmüştür.

ANKARA, ANKARA GÜZEL ANKARA SENİ GÖRMEK İSTER HER BAHTI KARA...

Geneli, Lacivert olan takım elbiselerinin içinde beyaz gömlekli, kırmızı kıravatlı ve çoğunlukla ceket ceplerinde yine kırmızı mendilli binlerce insan...

Yüzde vermek gerekirse, 70 inin tuzu kuruda ve ne bahtları ne talihleri kara falanda olmayan insanlar. 

Hanımefendilerin dahi kıyafetleri beyefendilerinkinden farklı değil... Laci ağırlıklı beyaz takviyeli ve olmazsa olmaz kırmızı tonlarıyla kombin edilmiş şık, şık hanımefendiler.

Milletvekili aday adaylarının...

Günlük toplanma yerleri....

AK Parti aday adayları, Çukurambar..

CHP aday adayları, Tunalı...

MHP aday adayları, Balgat...

Diğerleri genel merkezlerinin dolaylarında bir yerlerdeler.

Dağılma yerleri için belli bir adres veremiyoruz. Ramazan geldi de iftar ve teravih noktaları bakımından bir kaç adres vermemiz mümkün. Ramazan öncesi için verebileceğimiz onlarca mekan! adresini Milletvekillerinin gece dağılma noktaları olarak kolaylıkla verebilirdik.

Binlerce ''umutlu'' insan Ankara sokaklarındalar.

Lacivert takım elbiseli, beyaz gömlekli, kırmızı kravart ve mendili ile klasik aday adayı kombini içindeki kişinin hemen arkasındaki şık, bakımlı, sülün gibi elinde ajandasıyla sürekli notlar alan hanım kız! aday adayımızın yanına ya bir ajans ya da bir kurnaz  veya  bu işlerde ''tecrübesi sabit reklam tanıtım Ş.T.İ'' tarafından eklenmiş sekreteri... Sekreter kızımızın ve aday adayının sağında, solunda, önünde ve ardında pervane, aday adayının kulağına sürekli bir şeyler fısıldayan, her cebinde ayrı telefon ayrı çalan kişi de aday adayının danışmanı!...

''X'' İlden aday adaylığı başvurusunu yapan adama... Ankara'nın ortasında, istediği oyuncağı almayan annesinin peşinde salya sümük ağlayan 5 yaşındaki çocukla birlikte sarmaş dolaş aday adayına fotoğraf çektirtmek isteyen danışman!... Sosyal medyada paylaşacaklar!...

Emekli maaşını çekmek içn evden zar zor çıkıp aksaya aksaya banka kuyruğuna yetişmeye çalışan 80 yaşındaki teyzeyle fotoğraf çektirtme çabası... Aday Adayı, Ankara'dan falan değil haa!  yine''X'' bir ilden...

Anıtkabir'de, Kocatepe camii, Kuğulu Park, Atakule gibi yerlere şimdi de Hacıbayram Veli camii ve türbesi de eklenince aday adayının dış mekan fotoğraf çekimleride tamamdır.

Akşam yemekleri faslı mı?

Partilerin ağır toplarının sürekli gittikleri mekanlarda rezervasyonlar, her cebinde ayrı telefonun çaldığı danışman o işi çoktan halletmiştir. Belirleme komisyonlarında olan veya agalara, ağır toplara yakın isimlerle temas işi danışmanın sorumluluğunda...

Sekreter hanım! yemek esnasında aday adayının günlük ve ertesi günlük programını yakından kendisine aktarmadan olmaz. Aday adayı, kıravatını az biraz çekiştire, çekiştire sekreterinin sunumunu dört gözle! ve can kulağı! ile dinler.

Aday adayının medya tanıtım ve sunum sorumlusu olan  siyasi işlerini organizeyle görevli iki kişi yeterlimidir?... Tabiki de değil... Bunun tanıtım kitapçık basım ayağı, yerel veya ulusal gazetelerle temaslar kısmı ve olmazsa olmaz ilçe teşkilatlarının ziyaret kısmı var ki biz daha Ankara safahatını tamamlayamadık.

Ankara'da bu serüven için geri sayım süresi daha bir kaç günle sınırlı... 21 Mayıs sabahı, hatta 20 Mays akşamı işlem tamamdır.

Laciler içindeki, beyaz gömlek, kırmızı kıravatlar yerlerini keten pantolon ve sıradan gömleğe bırakacak.

Burukluk, üzüntü ve hakkının yendiği düşüncesiyle sarsılmış aday adaylarından ''bazılarının'' bu kederi dağıtmak için ''bir omuza başlarını dayamaya ihtiyaçları olduğu'' akıllarına mutlaka gelecektir. 

Günlerdir en yakınlarında, onlarla canhıraş koşturmuş, her detayı not etmiş sekreterliğini yağmış o hanımefendiden başkası bu hüzünlü hali anlayabilir, aday adayına kederli başını dayaması için omuzunu uzatabilr mi?... HAYIR! HALDEN ANLARSA BİR TEK O ANLAR!

O ne?... Sekreter hanımın telefonu sürekli meşgul!... Ardı, ardına aramalar da beyhude... 

Danışman, ya o nerelerde acaba?... Danışman da ortalarda yok, telefonu sizlere ömür! Oysa ki adaylık neredeyse %90 tamamdı, garantiydi. Bu işlerde tecrübesi sabit ''Danışmanlık Ş.T.İ''gerekli temasları sağlamıştı, Ağır abilerle de görüşülmüş, bir takım olumlu duyumlar!, sinyaller de vardı... ne oldu da iş b...ka sardı da bizim adaylık güme gitti? 

İyisi mi... Memlekete dönüp işe güce kaldığı yerden başlamak. Ama bu kötü akşamın bir biçimde atlatılması gerekir. Kalınan otelin lobisi günlerdir ana, baba günü gibi ya belki oradan bir umut ışığı doğar ümidi ile lobi bara konuşlanma faslındadır sıra... Sekreterin telefonu ''yengen'' olsa da, başka omuzlar uzanacaktır mutlaka. ''SEN İSTİYOR DUJ?'' sorusu en iyi yatıştırıcı kadar etkili olacaktır.

Danışmanlık şirketine kesilmiş çekleri var. Bastırılan kitapçıkların ödemesi de yakında gelir. Yemekler falan ekstradanların, ekstraları zaten bir aya kalmaz postadan çıkacak. Kiralanan arabalar veya yakıt giderleri, onlar kartttan zaten çekilmişti... İlçelerde, beldelerde ödenmiş biriken aidatlar, bina kiralarına katkılar onlar işin cabası.

Arkadaş yahu... bir adamın hakkı, emeği, yıllardır ortaya koyduğu çabası, partiye verdiği emeği bu kadar mı görmezden gelinir?... ''Ciğeri beş para etmeyen'', onun bunun yalakası, toplumda hiç itibarı olmayan, sevilmeyen ipsiz bir adamı aday gösterdiler de...  paralı, pullu, itibarlı, işi gücü yerinde, yıllardır partisinde kul, köle gibi çalışmış bu adamın aday adaylığını hiçe sayarak NASIL OLUR DA ADAY GÖSTERMEZLER?

Bahanelerin biri, bin para...

Sekreter de zaten telefonunu engellemiş, danışman piyasada yok. Masraflar diz boyu... hepsine tamam da en çok koyan, zora giden ne biliyormusunuz değerli okuyucular... ADAY ADAYLIĞI İÇİN ÖDENEN PARA VAR YA O ADAMA EN AĞIR GELENİ OLUR. Olduğunu çok kişide gördüğüm için bunu paylaşıyorum.

Bu yazıyı okuyup hiç bir aday adayının üzerine alınacağını tabi ummuyorum. 

Aday gösterilmeyenlerin % 60 dan söz etmiş değilim. Olsa, olsa % 10 undan diyelim de aday gösterilmeyen çoğunluk alınmasın...

Son olarak, 30 yıllık tecrübemle sabittir...

 İLİNDE, İLÇESİNDE, BELDESİNDE VEYA KÖYÜNDE MEMLEKETİNDE HER NE KONUDA OLURSA OLSUN HAKLI OLDUĞU HALDE HAKKININ YENDİĞİNE İNANARAK ÇAREYİ ANKARA'DA ARAMAYA GELEN, BİR TEK ''BAHTI KARANIN'' ANKARA'DA DERDİNE DERMAN BULABİLDİĞİNE NE RASTLADIM, NE ŞAHİT OLDUM, NE DE GÖRDÜM!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI