Nash Dengesi ve Stratejik Oylar
Dr. Nezih Okur >

Nash Dengesi ve Stratejik Oylar

 

Nash dengesine göre, her birey ilişkide bulunduğu diğer bireylerin hareketlerini de göz önünde bulundurarak, yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışır.

Bu durumda bireyin yalnız kendi çıkarı doğrultusunda değil, diğer kişilerin de çıkarlarına göre bir tavır sergilemesi bekleniyor.

Her oyuncu, oyun içinde elinde olan eylemlerden birini seçmiş olsun ve tüm oyuncuların böyle bir seçim yaptığını düşünelim.

Bir oyuncu için seçilmiş eylem, diğer oyuncuların seçtikleri eylem gözetildiğinde oynanabilecek (getiri anlamında) en iyi eylem ise ve bu özellik tüm oyuncular için sağlanıyorsa, bu eylemler bir Nash Dengesi oluşturur (*).

Bu kavram,  John Nash’in yaşamını anlatan “Akıl Oyunları/ Beautiful Mind” filminin bir sahnesinde çok güzel, esprili bir şekilde anlatılıyor : https://youtu.be/0-CKLgQtbM4

***

24 Haziran 2018  seçimlerinde  HDP nin barajı aşabilmesi için bazı CHP seçmenlerinin HDP’ye ”ödünç” oy verme olasıllığı var.

Bu strateji için Nash dengesi nasıl kurulabilir?

Yani bu ödünç  oylar  ne fazla ne eksik olmalı, HDP’ye oy verecek ve vermeyecek CHP seçmenleri  kimin ne yapacağını  bilmeli  ve bunun her kesim için en uygun eylem  olduğunu düşünmeli.

Bir örnek:  İyi Partinin seçime katılabilmesi için 15  CHP milletvekili İyi Partiye geçti.  

Sayı 15 ten az olsa hedefe ulaşılamazdı, 15 ten yüksek olsa  CHP için bir kayıp olurdu.

Bütün oyuncuların kazandığı durum, Nash dengesi için, en uygun sayı 15 idi.

***

Seçim anketleri çok farklı sonuçlar veriyor, ama HDP’nin barajı garantili bir şekilde aşması için %1 lik, yani yaklaşık 600 000 oyluk,  bir desteğin yeterli olacağını varsayabiliriz.

Seçimlerde CHP genellikle  toplam oyların  %25 ini  alıyor.

Bu 15 milyon CHP seçmeninden HDP ye gitme ihtimali olan oyları nasıl  600 000 ile, yani % 4  ile  sınırlandırabiliriz?

***

Bir çözüm önerisi:

CHP seçmeninin yaş dağılımının ülke nüfusunun yaş  dağılımıyla aynı olduğunu varsayalım.

http://www.tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=27587 sitesindeki yaş dağılım tablosu incelendiğinde,  60-64 yaş aralığındaki vatandaşların sayısının,  toplam nüfusun yaklaşık % 4 ünü oluşturduğunu buluruz.

 Bu, CHP seçmenleri arasında 60-64 yaş diliminde olanların sayısının da % 4, yani yaklaşık 600 000 kişi olacağı anlamına gelir.

İyi Partiye destek olan 15 milletvekilinin yaptığı gibi, HDP’ye stratejik oy verme görevini  sadece 60-64 yaş aralığındaki seçmenler üstlenirse  Nash dengesi sağlanabilir.

(*) https://www.tech-worm.com/nash-dengesi-nedir

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor