Mustafa Şentop, Faik Öztrak ve Tekirdağ...

Mustafa Şentop, Faik Öztrak ve Tekirdağ...

 Milletvekili aday listelerine domestic tarafıyla bakalım.

AK Parti Tekirdağ'da listesinin başına Mustafa Şentop'u ve Mustafa Yel'i koymuş. Bu iki deneyimli ismin arkasında 3 cü sıraya da yıllarca partide yerel ve genel merkez bazlı siyasetin başarılı ve azimli ismi Çiğdem Koncagül getirilmiş. 

Türkiye genelinde uygulanan strateji Tekirdağ'da da devam ettirilmiş.

Nedir o?

İllerdeki aday tercihlerinde öteden beri devam ettirilen hamsete dayalı, sözde ilçeler arası dengeleri sağlama adına uygulanan ucube ve çağ dışı, X ilçeden bir, Y ilçeden bir ve Z ilçeden bir isim olsun ki o ilçelerdeki seçmenler gücendirilmesinler...  türünden saçmalıklara bakılmaksızın liste oluşturulduğunu açıkça görebiliyoruz. 

Ne ilçeler arası sözde seçmen göz boyaması, ne mezheplere göre aday belirlemeye tenezzül ne de hamaset odaklı riyakarce aday tercihi... AK Parti listelerinde bu tür çağın gerisinde kalan ve aslında seçmeni de küçültücü basitliklere yönelinmemiş.

Mustafa Şentop!...

Tekirdağlı tamam da saalt bu yönünün dışında, etnik veya mikro milliyetçilik açısından değerlendirilerek listede 1. sırada yer alan bir isim değil.

Yakın siyasi tarihin en yoğun ve bu yoğunluğu başarıyla yürütebilen bir kaç ism arasındaki yeriyle ve akademik kariyerini harmanladığınızda ortaya çıkan Mustafa Şentop figürünü özetleyerek kağıda döktüğünüzde okuyanların daha 10 cu satırdaki dikkat seviyeleri 20 satırda dorukta oluyor. Oysa ki geride okunacak en az150 satır daha var. 

Şentop, daha önceki dönemlerde Parlamentoda İstanbul Milletvekili olarak yer almıştı. Ancak Tekirdağ'a devlet yatırımlarının yöneltilmesinde ve bu yatırımların kaynaklarının sağlanarak zaman geçirilmeden hayata geçirilmesi safhasında Tekirdağ Milletvekilleri ile koordineli çalışmaların her zaman başında yer aldı.

SadeceTekirdağ mı? Tabi ki değil. Meclis Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevinde yoğun tempoyu burada uzun uzun anlatmanın gereği olmadığı çok açık.

Dahası... Seçim ittifakı döneminde beraberindeki bakanlarla bir arada bu sürece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimatlandırılarak başkanlık etmekle sorumlu olan Mustafa Şentop bu görevi de başarıyla yerine getirmiş deneyimli ve etkili siyaset adamı kimliğini perçinlemiş oluyordu.

Tekirdağ bu dönem şanslı ve bu şansı çok iyi değerlendirmeli.Seçmeniyle, ona oy veren, vermeyen herkesle içiçe olmaktan hiç imtina etmeyen, her fırsatta Tekirdağ'da olan, Tekirdağ'ın bütününe erişebilen tecrübeli bir Mustafa Yel'in yanında siyasette tecrübeli ama yeni milletvekili Çiğdem Koncagül geldiği siyasi ve sosyal çevre ile birlikte önemli konulara parlamenter yani Milletvekili olarak eğileceklerdir.

Tekirdağ bu dönem şanslı!... derken muhalefet açısından da bakmak gerekiyor.

CHP de bir Faik Öztrak ismi sadece CHP genel merkezi ile sınırlı olmayan ve bunun çok daha ötesindeki uluslararası düzeyde bir isimden söz edildiğinin farkına varmak gerekiyor. Tekirdağlılar açısından her ne kadar BİZİM FAİK! olarak anılmaya devam etse bile Öztrak isminin öyle böyle kolaylıkla tüketime açık hiç olmadığı gibi bundan sonrası içinde olmayacağı kesin.

T.B.M.M ne ziyarete veya bir maruzatı için gidenler çoktur.

Ziyaretçi giriş kapısında sorarlar; Kime geldiniz?... Mustafa Şentop ve Faik Öztrak isimlerinin ne mana taşıdığını o anda çok daha iyi anlayacağınızdan eminim.

Faik Öztrak'tan söz açılmışken... Öztrak'ın hazırlanan aday listelerine pek tesiri olamamış gibi hissediyorum. Bilemem belki de tenezzül etmemişte olabilir.

Bunu nereden mi anlayabiliyoruz? KIsa bir geçmiş turu yaparsak ve o kısa geçmiş dönemi irdelersek, Öztrak listenin tümünde söz sahibi olsaydıi 3 cü sıradaki Candan Yüceer yer alamazdı demiyorum ama sıralamadaki yeri daha farklı olabilirdi. Bunu tespit olarak ifade ederken, Öztrak'ın gücü yetmemiş manasında belirtmiyorum. Aksine ''tenezzül'' etmemiş diye düşünüyorum.

Şahsen, Örgüt Emekçisi olarak tanımladığım İlhami Özcan Aygun bu dönem Tekirdağ Milletvekili olarak muhalefet bir yana ayrım gözetmeksizin başarılı bir parlamenter çizgisi yakalayacaktır.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İsmail Teker     2018-05-23 Bu yorumumu yayınlayacağınızı zannetmem ama yazayım ben yine de.Yazayım ki yayınlamazsanız mesuliyeti sizin üzerinize kalsın.Çok yanlı bir yazı yazmışsınız.Gerçekten Tekirdağ'ı düşünerek yazan biri iseniz biraz da gerçekleri yazın.O baş adayın aslında kim olduğunu da yazın.Buradaki sözde hizmetlerinin başına kimleri getirdiğini ve o kişilerle nasıl bir bağlantısı olduğunu da yazın.Tekirdağlı olan herkes bilir ki o şahsın birçok yalakası olmasına rağmen bir o kadar da SEVMEYENİ vardır!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI