ATATÜRK; Kim bu zorbalar?

ATATÜRK; Kim bu zorbalar?

İslamcı ve Kürtçü kesime yönelerek CHP tabanında yeni bir açılıma başlayan Kılıçdaroğlu,''SOL KEMALİST'' ekibi yağdan kıl çekercesine tasviye etti.

Daha önceki ''SAĞ KEMALİST'' kesimin tasviyesinin ardından Kemal bey seçim süreçlerindeki CHP İÇİNDEKİ KEMALİSTLERİN TASVİYELERİ serisini tamamlamış oldu.   

CHP tarihindeki 1949'dan başlayan bu açılmlar süreci bu dönemde Kılıçdaroğlu eliyle devam ETTİRİLİYOR!

1949 'da sağa açılmaya yönelen CHP 1961'de M. Ali Aybar'ın kurduğı İşçi Partisini ''aşırı sola'' itmeyi dönemin en önemli stratejisi olarak uyguluyordu. İşçi Partisinin kuruluşu ile Türk siyasi literatüründe YELPAZE! açılmıştı ve CHP yelpazdeki yerini ORTANIN SOLU olarak belirliyordu. 

1977'ye gelindiğinde ise CHP yeni bir açılım için kolları sıvamış Ecevit'in genel başkanlığındaki CHP parti yönetimi tekrar bir ''U'' dönüşü ile sosyalist kesime açılma kararı almıştı. 77 seçim sloganlarını araştıranlar veya hatırlayanlar bunu kolaylıkla göreceklerdir.

Aslında CHP deki açılım süreci 1949'da başlamamıştı. 

1935 Kongresinde başlayan açılım süreci ilk adımdır...

İsmet Paşa, genel sekreter Recep Peker'i FAŞİST! Almanya ve İtalya 'ya göndererek oradaki partilerin tüzüklerini etüt etmesi için görevlendirir.

Recep Peker'in oradaki etütlerinin sonucunda hazırladığı ve ismet paşa tarafından imzalanan CHP nin (Cumhuriyet Halk Fırkası) yeni tüzüğü ATATÜRK'E sunulur.

 Yeni CHP tüzüğünü okuyan, ATATÜRK'ÜN tepkisi!...

KİM BU ZORBALAR? diye sormak olur.

İsmet Paşa ve Recep Peker derhal köşke çağrılırlar... İsmet Paşa'nın, ATATÜRK'E cevabı; ''Okumadan imzaladım.'' olacaktır. 

Dikkat!... Tek parti dönemidir.

Buna rağmen hazırlanan ve İsmet Paşa tarafından ''okumadan'' imzalanan yeni tüzükte: T.B.M.M  ve hükümetin dışında parti tarafından  yeni bir YÜKSEK KOMİTE! kuruluyor.

Aynı zamanda... Bu gün ''tek adam ve diktatör'' söylemleri üzerinden yaygara kopartanlar!... Dünün Cumhuriyet Halk Fırkası'nın ATATÜRK'ÜN ''halkın kabesi'' olarak nitelendirdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, ATATÜRK'E rağmen nasıl bir anlayışla devre dışı bıraktığına kanaat getirmelerine örnek.

 İtalya'da uygulandığı gibi...KANUNLARIN UYGULANIP, UYGULANMAYACAĞI NİHAYİ KARARINI BU YÜKSEK KOMİTE VERECEKTİR! 

ATATÜRK, aradan geçen altıncı ayın sonunda  önce Recep Peker'i bir buçuk yıl sonra ise İsmet Paşayı görevden alacaktır.

Cumhuriyet'in 75. yılında yayınlanan dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak'ın 2. cilt halinde  hatıratını... Dizilerden, yarışma programlarından, tek taraflı Tv programlarından, magazin dergilerinden ve sosyalmedya da kıldan, tüyden yeme içme gezi börtü böcek paylaşımlarından başlarını kaldırma zahmetinde bulunacak  herkes bu bilgiye kolayca ulaşabilir.

CHP de AÇILIM on yıllardır devam ederken Kılıçdaroğlu ile birlikte SAÇILIMA dönüşen bu süreç ne zaman sonlanır bilinmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor