Eşkinat'ın yeniden adaylığı, HAYALLERİNDE ÖTESİNDEYMİŞ...
TARIK ESKİ >

Eşkinat'ın yeniden adaylığı, HAYALLERİNDE ÖTESİNDEYMİŞ...

Yerel seçimlere 7 ay gibi kısa bir süre kala, adaylar 4 bilemediniz 5 ay sonra gün yüzüne çıkacaktır. 

AK Parti, yerel seçim startını Başkan Erdoğan'dan aldığı andan itibaren ülke genelindeki teşkilatlarda haraketlilik hat safhada. AK Parti çalışma temposunu Tekirdağ bağlamından ele aldığımızda... BAL ARILRININ KOVANI veya KARINCA YUVASI benzetmelerini yaptığımız zaman çalışma yoğunluğunun ve temposunun dozunu kolaylıkla anlamak mümkün.

AK Parti adayları büyük ölçüde il ve ilçelerde Erdoğan'ın yaptırdığı anketlerle belirlenecek gibi görünüyor. Mevcut belediye başkanları için önlerindeki 7 aylık süre az sayılmaz ve bu sürede eksiklikler, ihmaller tamamlanabilir ve fazla bir kaydırmaya gerek kalmadan,mevcut biçimde devam edilebiir. 

Diğer taraftan...

CHP, HDP yerel seçim ittifakı teknik olarak mümkün olmasa dahi pratik olarak uygulamaya sokulacak olması gündemde. İşaret fişeğini ilk yakan, HDP eş başkanı Sezai Temelli; ''yerel seçimleri, genel seçimin 2. turu olarak görelim ve birlikte yapalım'' çağrısıyla ilk adımı atmış oldu.

Hele ki, KANDİL'den... HDP'yi yalnız bırakmayın talimatı gelirse CHP'de genel seçim öncesinde yaşanılan ''eller mahkum'' trajedisi kaçınılmaz olur. 

Batıda HDP destekli CHP, Doğuda CHP destekli HDP adayları!...

Bu aynı zamanda KIlıçdaroğlu'nun da hayır demeyeceği ''TEKLİF!'' CHP'den yana olumlu karşılık bulacaktır. Ancak Batı'da CHP tabanı açısından hal ve gidiş ne gösterir bilinmez diye yazmayı çok isterdim. Ne varki genel seçimlerde gördük, benzer durum karşısında CHP tabanı CHP, HDP ittifakına destek verdi.

CHP ve HDP yerel seçimleri genel seçimin 2. turu olarak görmeye hazırlanırken Meral Akşener'in İYİ PARTİsi genel seçimlerde boyunun ölçüsünü aldığı SOL KULVARLA İTTİFAKA yerelde nasıl bir refkels gösterir? İP için zor viraj yerel seçim parkuru içinde... Ne yardan, Ne serden sendromu içindeler. Taban genelde ayrı, yerelde yarı taraf takasına ne kadar direnir ve tolerans gösterir. Kasritmesi çok zor bir durum.

MHP...

Dip dalganın ne olduğunu siyasi litaritüre gerçek manası ile yaşatarak geçirten, haraketin lideri, genel başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte destansı genel seçim başarısını yerelde tekrarlaması kaçınılmaz görünüyor.

MHP, AK Parti ittifakı... Pratikte bazı il ve büyük ilçelerde olası görünmekle birlikte İstanbul, Ankara ve Adana, Osmaniye gibi içinde Isparta'nın da dahil olacağı belli başlı yerlerde kesin gibi.

AK Parti, MHP ittifakının seçim sonucunu kesin etkileyeceği diğer bir büyükşehir ise hiç kuşkusuz TEKİRDAĞ! olacaktır. İki parti arasındaki olası ittifakın teknik alt yapısının nasıl olabileceği konusunda bir öngörü ortaya koymamız çok güç. Ancak TEKİRDAĞ için kesin olarak altını çizeceğimiz tek bir şey var ki, o da Ak Parti, MHP ittifakında ibrenin  ''HDP, CHP ittifakından!'' yana olmayacağı. 

Adayları unutmamak gereğini atlamayalım.

Adaylar yerel seçimin sonuçlarına yüzde yetmiş etki ediyor, gerçeği ortadayken seçime katılacak ana akım partilerin hassasiyetleri ön plana çıkacaktır.

AK Parti'de anketler Başkan Erdoğan'a ulaşmaya başlamış olmalı... 

CHP'de, 24 Haziran sonrası oluşan ateş her ne kadar küllenmiş gibi görünüyrsada, geçen kısa sürenin ardından külün altındaki kora üflemeye başladılar. Yerel örgütlerde ''dalaşmalarla'' devam eden ve 24 Haziran öncesi kurulan ''adaylık pazarında'' pazarlıklar devam ediyor.

 Tekirdağ/Süleymanpaşa'da hala hazırdaki belediye başkanı, siyaseti ve söylemleriyle birlikte eylemlerine baktığınız zaman geçmişte siyaseti; PKK'yı meclise sokan ilk parti olarak hafızalara kazınmış  SHP'de başlamış olup hala o döneme ait partisi ile ilkesel bağlarını doğal olarak kopartamamış ve zaman zaman CHP içinde SHP cilik yapmakla itham edilirken bu dönem için adaylığı ''hayallerinde ötesinde'' diye kendi partilerince tarif ediliyor.

Ülke geneline dönersek...

Halk!... Hizmet beklentilerinin nasıl ve hangi kaynaktan sağlanacağının farkında. Bu bilinci öne çıkartacak seçmen siyaset ötesi bakarak, hizmetin ve kaynağının adresine kesin yönelecektir. 

NOT: Genel seçim sonuçlarına göre, Tekirdağ'da İP Milletvekili ve teşkilatından hak ettiğimiz ''kuru'' TEŞEKKÜR!  iki ayı geçkin zamandır beklemeye devam ediyor. Onların işlerine değil ama akıllarına gelmediğinden eminiz... Hatırlatalım istedik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor