Soruyu on kelime ile sorup, cevabını beş kelimeyle istiyorlar.
TARIK ESKİ >

Soruyu on kelime ile sorup, cevabını beş kelimeyle istiyorlar.

Bir şeyin farkında değiller ve farkına varmaya da niyetleri yok.

Devletin omurgasını değiştirmekle, yenilemek arasındaki o ince çizgiyi her nedense bir türlü idrak etmiş değiller.

Değiştirmek imkansız!... On yıllardır değiştirme adına yapılan uğraşların bizi getirdiği nokta işte burası.

Hangi noktada mıyız?

En basit olanını... Çok değil 90 yıl önce yazılmış edebi eserini anlamak bir yana, okuyamayan nesiller buna en güzel örnek olmaz mı?

''CÜCE DEVLET'' diye dikte ettirdiler ve koca bir devi bir kaç yüz yıl içinde ''CÜCE HALİNE!'' dönüştürdüler. Yetmedi, ''ucube'' ve hantal yapıya dönüştürerek yenilenmesi gereken devlet omurgası değiştirilmek istendi.

Kültüründen mahrum edilen toplumun inanç sistemi on yıllardır kaşınarak sonunda oluşturulan yara ''irin'' halini alınca ne yaptılar? Sözde şehlerle kolkola girmiş, sözde PROF ünvanlı ''din alimlerini'' türeterek yaranın üzerine sürekli kezzap serpiştirdiler ki, kültüründen mahrum halk, inanç sistemini sorgulayarak beraberinde gerçek ve milli tarihinden tümüyle uzaklaşmış olsun...

Dini inanç sistemi temelinden sarsılmış ve duyup, işittiklerini DİN ZANNEDEN, kültür bilncine erişimi ortadan kaldırılmış, tarihini gerçeğin çok uzağında uyduruk menkıbelerden veya yarım yamalak hatıratlardan derleyip toparlayarak yeniden yalın haliyle sahiplenmeye mahkum... HALK!

Milli tarih şuurunu edindiğimizi zannettiğimiz, ''ilkokul'' seviyesindeki   ''MASALLARI'' bilgi diye yığınlar halinde kitap olarak yıllarca okuduk... yolun başında nasıl başlaadıysak sonunu da öyle getirerek... ANDIMIZ! dedik başka bir şey diyemedik.

En az 5 yıl her gün ezbere avaz avaz okuduğumuz ANDIMIZI bir solukta ezberden okuyacak kaç kişi var? 

Savunduğumuzun ne olduğunu bilmeden EZBERLETİLEN VE ZANNETTİĞİMİZ her şey sonunda ''bizim'' olup çıkmakla gerçekten bizim mi sayılıyor?

Kültür mü?

Yoldan gelişi güzel çevirdiğiniz her İngiliz, WİLLİAM'ın ne yazdığını hem okur hem anlarken yoldan çevirdiğiniz hiç bir Türk, NAMIK ne yazmış, ne demiş anlayamazsa, önüne gelen İtalyan DANTE'den haberdarken Etiler'in ortasında bilmem kimin et lokantasındaki Türk için FUZULİ'nin ne deyip ne anlattığı kadar ''fuzuli'' hiç bir şey yoksa... Yemişim senin DEVRİMLERİNİN ALAYINI!

Sen neyin devrimini gerçekleştirmişsin?...

Senin etrafında, senden kopardığı toprakların üzerinde 36 ayrı devlet kurmuş İNGİLİZ'e söyleyecek ne sözün var ki hangi ''zaferden'' hangi ''devrimden'' övünüyorsun?

Zihinlerin ve algıların üzerindeki SİYASİ KUŞATMA kalkmadan erişmeye çalıştığın her medeniyetin taraftarı olup tribünden alkışlamaktan başka hiç bir şey yapamazsın. 

Şimdi mi...

Bu yazdıklarımızın altındakileri günü 70 bilemedin 80 kelimeyle tamamlayanlar zaten anlayamazlar. daha üst perdeden yorumlayanların arasından dileyen olursa devamını getiririz.

Tek bir şartla...

Yüzdelik dilimin içindeki 20/25 bandına dahil olan ve bir soru cümlesini dahi ancak 10 kelimeden tertipleyerek cevabının 5 kelimeyle sınırlı tutulmasının geleneğinden gelenler söz sizler için zamanı çok geniş tutacağım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor