Seçmen ''YANLIŞ'' adresi biliyor.
TARIK ESKİ >

Seçmen ''YANLIŞ'' adresi biliyor.

Yerel seçimlere çeyrek var.

Partiler ve adaylar, aday adayları seçmen profili üzerinde yoğunlaşan çalışmalara hız verdiler.

Şimdiden sosyal medya üzerinden nabız yoklamalar başladı. 

Aday olayım mı yoksa olmayayım mı?... Tut kelin perçeminden.

Sanki, olma deseler olmayacak, ol deseler olacak!... ''Haybeden polim, dümenden tarif'' misali işler. 

Aday adaylıklarını açıklayanlara sözümüz yok. Onlar medeni cesaretlerini ortaya koyarak ADAY ADAYIYIM! diyorlar. Sözümüz ''mıymıntılara''... 

Diğer taraftan, seçmenin gözüyle baktığınızda ise kocaman bir GARABET görüyorsunuz.

Aday adayı da neymiş arkadaş... Genel merkez veya genel başkan yollar bir isim ve gider ''tıpış tıpış'' oyunuzu kullanırsınız. Mesele bu kadar basit. 

Böyle mi olmalı? Bu hep böyle olmadı mı? Diye sorarım bende o zaman.

Parti içi ön seçim veya en azından temayül yoklaması tarihe karıştı. Hoş onların sağlıklılığı da tartışılırdı ama yine de orasından burasından çekiştirdiğinizde içinde az biraz ''demokrasi'' sosu da yok değildi.

Genel merkezler partililerine güvenmiyorlar! Konunun net açıklaması bu. Ön seçim veya temayül denen iş nasıl ve hangi usüllerle yapılıyor? mevcut il veya ilçe başkanının belirlediği delegeler arasında. Sonuç il veya ilçe başkanının ''ön görüsünün'' aksi çıkar mı? Çıkmayacağı gün gibi ortada. Aynı il veya ilçe başkanı arkasına genel merkez nezninde sözü geçen Milletvekilini de almışsa işlem tamam demektir. ''ÖN GÖRÜLDÜĞÜ'' gibi sonuçlanması kaçınılmaz. İşte bu neden genel merkezlerin kafasını karıştıran en önemli ''mazeret'' olduğundan merkez yoklaması denen garabet devreye giriyor. 

Seçmen profili üzerinde çalımak... Güzel ve süslü laf değil mi... Kitabın ortasından konuşmak gerekirse, hiç bir partinin seçmenin profili murofili ile uğraştığı ettiği yok. Anketler, Hangi Adayla Kazanırız? Sorusuna cevap aramaya yardım ediyor işte o kadar.

Bu dönem farklı seçmen tercihleri ile karşılaşmak mümkün.

Seçmenin odaklanacağı tek nokta... Para ve kaynak nerede?  sorusu olacak.

İş bilen, projeleri olan, planları olan, sevilen, sayılan falan filan devri bu dönemle birlikte seçmen nazarında kapanacak ve tarihe karışacak.

Şehre, ile, ilçeye, beldeye, köye, mahalleye yapılacak yatırımların kaynağı nerede ve kimde?

Sokağıma, mahalleme şehrime hizmeti en kolay ve ''mazeretsiz'' HANGİ PARTİ GETİRİR? Seçmenin cevap arayacağı ve tecihini yönlendireceği tek soru bu olacak.

Para yok, kaynak kısıtlı, yatırımların takıldığı bürokratik engeller türünden mazeretleri duymak istemeyen seçmen kararını esas bu kriterleri göz önünde bulundurarak verecek. 

Seçmen, particilik yapmadan parti seçecek aday seçmeyecek.

Seçmenin umurunda olmayan ancak muhalefetin seçmeni çekmek istediği nokta GENEL SEÇİM RÖVANŞI türünden safsatalara seçmen kulak asmıyor. 

Muhalefet yine ''havanda su dövmeye'', yerel seçimi genelin rövanşı havasına sokmaya gayret ederken seçmen muhalefetin çok çok önünde ve çok daha ciddi biçimde yerel seçime hazırlanıyor. 

İktidar nimetlerinin... sokağında, mahallesinde, semtinde, şehrinde, beldesinde, köyünde kendisine HİZMET olarak sunulmasını istemekle birlikte  DOĞRU ADRESTE yer almak adına partizanlığı rafa kaldırıp, reel ve doğru adım atacak.

Örnek vermek gerekirse, Tekirdağ, Süleymanpaşa'da...

Seçmen neden DOĞRU ADRES arayışında sorusunun tek bir cevabı var... YANLIŞ ADRESİ denedi de o nedenle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor