CHP, OLMASAYDI!...
TARIK ESKİ >

CHP, OLMASAYDI!...

Bu gün, bizde bidon kafa türünden köşe yazarları gibi yapalım.

Hani her gün fıkra tadında, yandaşlarının memnuniyetlerini okşayan, olup olmadık yerde,  bazen bu günü bazen de dünü biribiriyle harmanlayıp bu sayede pirim yapanlar var ya...

İddia edelim...

CHP, olmasaydı... ''Kurtuluş Savaşı'' asla kazanılamazdı. Ve

CHP, olmasaydı...Fransızlar, Antep'in, Maraş'ın ardından tüm memleketi istila ederler, başları bağlı kadın kızın baş örtülerini çeker alırlar başlarını açmaları için ağızlarını burunlarını kapatıp yerlerde sürüklerlerdi. Yüksek öğrenim hakkı tanıazlardı.

CHP, olmasaydı... Fransızlar, başı bağlı şehit analarını, şehit eşlerini evlatlarının cenazelerine sokmazlar, madalya törenlerinde ordu evlerine, askeri garnizonlara sokmazlardı.

CHP, olmasaydı... Yine aynı İşgalciler! Subayların eşlerinin başı bağlı, eşleri namaz kılıyor diye onları ordudan atardı.

CHP, olmasaydı... işgal kuvvetlerinden olan İtalyanlar, harf devrimi diye bir gecede 13 milyon Türk'ün geçmişi ve tarihi, kültürü ile irtibatını bıçak gibi keser, tarih ve kültür cehaletinin içine gark ederdi.

CHP, olmasaydı... İngiltere başbakanı Kastamonu'ya çıkar, herkesi şapka giymeye zorlar, giymemekte ısrar edenleri şehir meydanlarına kurulan dar ağaçlarında sallandırırdı. Rize bu yüzden topa tutulur, Rizeliler süngü ucundaki şapkaları kapışırlardı.

CHP, olmasaydı... Meclisi ele geçiren işgal kuvvetleri, kendi atadıklarını, karpuz gibi seçmece ile vekil tayin ederler içlerinden mualif olanları bir gecede ortadan kaldırtırlardı.

CHP, olmasaydı... İngilizler, Mısır'da ki esir Türk, Osmanlı askerlerin, kireç kuyusuna başlarını sokup binlercesini kör ettikleri gibi, aynını Dersim'de de yapar baskı, zulüm, işkenceden kaçmak, canlarını kurtarmak için mağralara sığınan kadın, kız, kızan, çocuk, yaşlı genç demeden gazla zehirleyip öldürürlerdi. 1937-38'de 80 bin olan nüfusun 50 bini bu biçimde ortadan kaldırılır ve bir kısmı da sürgün edilirdi.

CHP, olmasaydı... Ruslar, Antalyayı işgal edeler, havaledeki en az 3 bin 800 yüz camiyi ya ahır ya da meyhane yaparlar, ezan susturulur yerine anlamsız gürültülü bağrışlar koyarlardı.

CHP, olmasaydı... Yunanlılar, İstanbul'u işgal ederler ve Fatih Sultan Mehmet'e inat için Ayasofyayı Ortodoks kilisesi yapmak isteseler de, Amerikalıların hatrını kıramazlar, oradaki Bizans Enisitütüsünde Bizantologların raporları doğrultusunda Cami olan Ayasofya MÜZE! yapılırdı. Yetmez! ... 1967'de dönemin Papası 1. Pol ve ondan yıllar sonra 1989'da Atina Üniversitesi rektörü Stotoplos Ayasofya'da ibadet eder ama bir Türk 500 yıl namaz kıldığı Ayasofya'da avuçlarını göğe doğru asla ve asla açamazdı.

CHP, olmasaydı... İşgal kuvvetleri tarafından, Eyfel Kulesi, Zafer Takı, Pizza Kulesi, Bing Ben saat kulesi gibi veasir eserleri ve tarihi kişiliklerinin kabirleri ziyaretçilere açık tutulurken, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni'nin dahil TÜRBELERİ  1925'den 1950' ye kadar 25 yıl boyunca ziyarete kapatılırdı.

Aynı ''işgal kuvvetleri'' T.B.M.M ni, Hacı Bayram Veli'nin türbesi önündeki dualarla açtırırlar ama sonrasında onun da türbe ziyaretini çıkaracakaları kanunla 25 yıl ziyarete kapatmaktan geri durmazlardı.

Ortodokslar için türbe niteliğindeki Ayazmalar bu uygulamaya dahil edilmez, ziyaretçi akınına göz yumulurdu.

CHP, olmasaydı... Kanunla türbeleri ziyarete yasaklayan ''işgal kuvvetleri'', dönemin Yugoslavya başbakanı Sitoya Divoviç'in ziyaretinde ısrarla Bursa'daki 1. Murat Hüdavendigar'ın türbesini ziyaret etmesine istemeyerek olsa da izin verdiğinde, Dinoviç'in''Bu nedir, bunu nasıl yaparsınız, ne mezbeleliktir, gelin bizdeki türbesini görün de utanın'' sözlerine hiç aldırış etmezlerdi.

CHP, olmasaydı... Radyolarda çalınan Türkçe her türlü müzük yayını 1935'de ''işgal kuvvetlerinin'' çıkaracakları bir kanunla yasaklanır, içinde Allah ve Peygamber geçen sözlerin yerine CAN ve CANAN kelimeleri eklenmesi şart koşulurdu. Mehmet Akif'in ''BU NE HÜSRANDIR ÇÖKEN İSLAMA, İSLAMIN DİYARINDA'' dizeleri işgal kuvvetlerinin umurunda dahi olmazdı.

CHP, olmasaydı... ''İşgal kuvvetleri'', Berlin duvarı yıkılıp orada ekmek kalamdığını gören kıp kızıl Komünistlerin alayını himayesine alır hepsine KEMALİST! apoleti takıp ortaya BİZDEN! diye salardı.

CHP, olmasaydı... ''İşgal kuvvetlerinin'' göz yumması ve himaaye etmesi ile ünlenen ve Ankara'da yaşayan MADAM PEGOF'un el yazması Kuran-ı Kerim! sayfalarında yaptığı abajürler ''işgal kuvvetleri'' elitlerinin evlerinin salonlarını süslemek için kapışılırdı.

Biraz daha mı CHP olmasaydı başımıza neler gelirdilerden söz edelim?

CHP, olmasaydı... ''işgal kuvvetleri'', laf olsun kabilinden açtıkları İlahiyat Fakültesine Cezair ve Bosna'dan İLAHİYAT PROFESÖRLERİ getirmek zorunda kalırlardı.

CHP, olmasaydı... Doğu ve Güney Doğu Anadolu halkı ''işgalcilerin'' mezalimi altında inlerler, sırf dinlerini yaşamak ve yaşatmak için çaba sarfeden ileri gelen, toplum tarafından sayılıp hürmet edilenler YOBAZ! yakıştırması ile suçlanıp, eşkiya, şaki diye asılırlar, başları kesilip cami bahçelerindeki korkuluklara asılır ve o bölgelerin insanları günümüze uzanan adına terör denen ateşin ortasına ''işgal kuvvetlerinin'' reva gördüğü mezalimlerle itilip, şer odaklarının himayesine terk edilirlerdi. Ve bu bu gün alvlenen ateşin ilk kıvılcımını teşkil ededi.

Daha onlarca hatta yüzlercesini yazarız. tarihin uzak olmayan sayfalarından kaynaklarıyla, hatıratlar ve resmi belgeleriyle ayıklar, ortaya koyarız. 

CEMAZ-ÜL EVVELİNİZİ BİLİRİZ!...

Dediğimiz zaman,

''işgal kuvvetlerinin'' alınganlık göstermek yerine; Cemaz-ül evvellerini gözden geçirmeleri gerekiyor.

Bir kısmıyla da olsa, CHP OLMASAYDI! başımıza neler gelirmiş, bu millet yakın tarihinden bu güne nelere göğüs germek zorunda kalırmış?... Daha iyi anladık mı?

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor