''Küçük Emrah'' ve CHP 'nin aday adayı Şafak Başa...
TARIK ESKİ >

''Küçük Emrah'' ve CHP 'nin aday adayı Şafak Başa...

Ben üzülerek izlerken, ibretle izleyenlerin olduğundan eminim.

HALK TV'de, TESKİ  eski genel müdürünü, CHP'den Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Şafak Başa'yı yayına almışlar. 

Programın girişindeki ilk bölümde Şafak Başa, doğumundan itibaren ilköğrenim ve üniversite yıllarını''küçük Emrah'' kıvamında anlatmasının  ardından mesleki kariyerini ve akademik çalışmalarını alt alta sıraladı.

On numara, beş yıldız... A4 kağıdı önlü arkalı dolar. Sunucu, Başa kariyerini anlatırken bir kaç kez iç geçirdi ve derin nefes alarak dinledi.

Başa'nın bu ilk bölümdeki ''küçük Emrah'' modundan sıyrılarak, daha bir kaç gün önce yerden yere vurduğu, suçladığı, beceriksiz ilan ettiği Kadir Albayrak'ı yere göğe koyamayan, övgüler düzerek söze başlaması...

İşte o an, çanağında çömleğinde patlayıp tuz buz olduğu andı.

Şafak Başa!... 

Senin hangi Kadir Albayrak tarifine inanalım?

Daha bir hafta önceki, yerden yere vurduğun, ''mealen'' beceriksiz, çapsız, yetersiz, kaprisli, iş bilmez, vizyonsuz gibi değerlendirmelerinin hedefindeki Kadir Albayrak mı yoksa HALK TV'de tarif ettiğin Kadir Albayrak mı?

En iyisi biz ne yapalım biliyormusun... Soruyu değiştirip; 

Hangi Şafak Başa? diye soralım.

A4 kağıdını önlü arkalı dolduracak kariyere sahip eski bir bürokrata hiç yakıştı mı senin bu med cezir halin Şafak bey?

Seninkisi, tükürdüğünü yalamanın da ötesindeydi. 

Tüpün tam ortasından sıkarak, FIŞŞŞK diye çıkarttığın macunu tekrar tüpün içine sokmaya çalışmanı ben üzülerek izledim izlemesine ancak umarım ki, senin o halini ibretle izlayen birileri olmuştur.

Erkin babanın, sağdan, soldan ESTARABİM şarkısındaki gibiydin programda. Estarabim ne demek diye herkes merak eder ama aslında hiç bir anlamı yoktur. Erkin baba, bu sözü şarkıya ''uydurmasyondan'' eklemiş ve çokta başarılı olmuştur. Ne sözlükte yeri vardır ne de halk arasında ifade ettiği bir anlamı... İşte tam sana uygun bir hal o hal, ESTARABİM.

 Şafak bey, ikide bir Tekirdağ'lı hemşehrilerim deyip duruyor... Hemşehrimiz falan değil, kendileri olsa olsa Trakya kökenli olması nedeniyle askerdeki gibi, aynı bölge insanlarının biribirlerine TOPRAĞIM diye seslenmesi kadardır işte o kadar.

Tekirdağ'dan... Eski patronunu, eski çalışma arkadaşını, yoldaşını, birlikte aylarca iyi kötü şeylere birlikte göğüs gerdiği ''dostunu'', partilisini yüz üstü bırakan, kendisini ön plana çıkartmak adına onu yerden yere vurup onun üzerinden pirim yapmaya çalışacak ''ADAM'' çıkamaz!

Kendi partilisi hatta aylarca birlikte görev yaptığı belediye başkanının arkasından ver yansın eden, muhalif partilerin ki, AK Parti başta olmak üzere aylarca sürdürdükleri eleştiri yağmurundan bir demet hazırlayıp, onların dahi dile getirmekten imtina ettikleri üslubun ötesinde ortaya seren bir ismin hala daha aday adayı olmanın ötesinde CHP'nin üyasi olarak kalabilmesine hayret etmeyen var mı?

Anladım. Parti içi çok seslilik! diye CHP'nin sığındığı klasik muhabbet.

Şafak Başa!... Çok başarılı bir bürokrat, iyi bir aile reisi, çalışkan bir CHP'li ve kariyeri dopdolu bir insan... 

Ancak... ''Berbat bir siyasetçi!''

Neden mi? Çünkü içindekilerini saklamayı beceremiyor da ondan. Düşündüğünü ağzına geldiği gibi sarf ediyor. Ne konuşacağını değil de, ne konuşmayacağını bilemediğinde tamda Şafak Başa pozisyonundaki gibi açığa düşüp vaziyeti kurtarabilmek için kıvranır durur hatta bir çuval inciri berbat edersin. Bunun adı dürüstlük veya açık sözlülük olarak siyaseten tarif edilmez. Boşboğazlılık(siyasi manada) veya daha kibar haliyle başka bir şeydir.

Başa, Albayrak'ı yerden yere vururken doğru bir iş yapmış değildi, siyaset bir yana hiç kimseye yakışmayacak bir duruma düşmesine gerçekten üzüldüğüm için eleştiriyorum.

Bu da benim acizane görüşüm. Belki ''siyasetçinin iyisinden'' anlamayabilirim ama siyasetçi olmayandan, hamurunda siyaset adamlığı olmayandan çok iyi anlarım.

Siyasetçinin iyisi nasıl olur? Diye sakın sormayın, çok uzun gider, hatta kalp bile kırmamıza neden olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI