Belediye Meclis Üyelerinde Aranan Altı Temel  Beceri
Dr. Nezih Okur >

Belediye Meclis Üyelerinde Aranan Altı Temel Beceri

 

Yerel meclis üyeleri çeşitli ülkelerde farklı biçimde seçilir, farklı görev ve sorumlulukları vardır.

Demokrasinin gelişmediği  yerlerde meclis aday listeleri,  liyakat aranmadan,  başkan adayının kafasına göre hazırlanır;  adaylar  seçmen karşısına bile çıkmadan seçilir, halktan kopuk  meclisler oluşur.

İngiltere’de  bu iş ciddiye alınıyor.

İngiliz Yerel Yönetim Derneği (www.local.gov.uk)   meclis üyeleri için  yayınlar, eğitim çalışmaları yapıyor.

Bu yayınlardan biri “ Politik Beceriler: Belediye Meclis Üyesinin Takım Çantası” .

Her görüşten 350  meclis üyesinin katılımı ile kritik vakalar incelenmiş,  başarılı  olmak için  üyelerin sahip olması gereken altı temel beceri saptanmış.

Yerel liderlik:  Yerel sorunları öğrenmek, anlamak ve harekete geçmek için toplumla bağ  kurar. Bunu  gerçekten isteyerek ve empati duyarak yapar. Adil ve yapıcı  çözümler üretir. Toplumun bütün kesimlerini temsil ederek güven yaratır.

Beraber çalışma : Diğer insanlara  değer verir,  güvenir. Hiç kimseyi dışlamaz. Amaçlara ulaşmak için birlikte çalışır. Bu şekilde  uzun vadeli, olumlu ilişkiler kurar.  İşe odaklanır. Ne zaman işi başkasına devredeceğini veya ne zaman destek olacağını bilir.

İletişim becerileri:  İnsanları ilgiyle dinler, uygun bir dil kullanır, anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol eder.Toplumdaki kişilerle ve gruplarla düzenli olarak iletişim kurar. Toplum önünde kendine güvenen ve anlaşılır bir biçimde konuşur, halkı bilgilendirir.

Politik anlayış:  Karar aşamalarında ve eylemlerde,  grubunun görüşlerini savunurken,  her zaman dürüst olur ve etik kurallara uyar. Değerlerinden ödün vermeden grup sınırları ötesine geçebilir.

Eleştirme ve meydan okuma:  Eleştiren, ince eleyip sık dokuyan, yapıcı önerilerde bulunan bir arkadaş gibi davranır. Bilgiyi çabucak analiz eder.  Argümanları öz, anlamlı ve kolayca ulaşılacak şekilde sunar.

Düzenleme ve gözlemleme:  Kurallara  uyarak  argümanları değerlendirir, toplumun gereksinimleri ve yerel politikalar arasında dengeyi gözeten kararlar verir, yargı yeteneğini kullanır. Gelişmeleri gözlemler ve gerekirse  müdahale eder.

“Takım Çantası” daha detaylı bilgiler  ve kendi kendini sorgulamaya  yönelik  alıştırmalar içeriyor.

Yazının  ilk cümlesini desteklemek için ABD’nin dört milyon nüfuslu Seattle kentini örnek vermek istiyorum (https://www.seattle.gov/council) .

Seattle belediye meclisi  dokuz  üyeden oluşuyor.

Üyelerin yedisi şehrin yedi ayrı bölgesinden seçiliyor.

Bu seçimden iki yıl sonra diğer iki üye, başkanla beraber,  bütün şehri temsilen seçiliyor.

Üyeler dört yıl hizmet veriyorlar ama, meclis iki yılda bir kısmen yenileniyor.

Halk  iki yılda bir sandığa gidip tepkisini gösterebiliyor.

Meclis,  belediye işleri ile  ilgili yasaları yapmakla görevli.

Ayrıca, üyeler belediyenin birimlerini aralarında paylaşarak yönetiyor, tam zamanlı çalışıyor ve  ayda 10 bin dolar civarında  maaş alıyor.

İngiltere’deki sistemi daha önce bir  yazıda  anlatmıştım (https://www.tekirdagnethaber.com/kose-yazisi/706/sadik-han-nasil-kazandi.html ).

Böyle farklı uygulamalara bakmak  görüş açımızı genişletebilir.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor