Osman Tabak’ın Kemikleri Sızlayacak . . .

Osman Tabak’ın Kemikleri Sızlayacak . . .

Ölen terzinin dul eşi yine başka bir terzi ile evlenmiş. Yeni eş ilk akşamdan kompleks gereği sormuş; Nasıldı? Cevap: Rahmetli bu kadar zamanda, senide öperdi, beni de, üzerine de bir takım elbise dikerdi.

Nurlar içerisinde yatsın rahmetli Osman Tabak sağ olsaydı, sahilde şimdi yapılan, içinde sarhoş istifra etse dolacak, manda yuvarlansa ayakları dışarıda kalacak boyutlardaki alana yapılanlarla övünmek bir yana dalga geçerdi.

Bir avuç yere dikilen bir kaç çiçek, getirilip takılan şemsiye, bir fayton görünümlü çay ocağı; Kopartılan onca gürültü. Açılışı zannedersiniz ki 3. boğaz köprüsü hizmete sokuluyor. Tekmili erkan, Milletvekilleri kimi ararsanız orada, açılışta yerlerini almışlar.

Güzel hizmet, amaç ve uygulama çok güzel. Söylenecek söz yok. Ama bu denli de abartmaya da gerek yok.

Yıkılan tarsalın yerine kondurulan birkaç metre karelik yerden söz ediyorum.

Merhum, Osman Tabak bu tür yaptığı alanların açılışlarını böylesine tantanalı, abartılı yapmıyordu. Kaldı ki, bu ne? Osman ağabey bu kadar basit işi kaale bile almaz açılış falan da düzenlemezdi.

Çok zamanda az işler yapmakla övünmeyi gelenek, alışkanlık haline getirmek üzeresiniz. Bunlar gereklilikler. Bunlar rutin işler. Göz boyama, kandırmaca, aldatmaca demiyorum. Sonuna kadar da destekliyorum.

En başta Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın, Ekrem ağabeyin yüzündeki o mutluluk ve hoşnutluk ifadesi, samimiyeti dikkat çekiyor. Yeni yapılan ve güzel olan en ufak bir şey dahi onu mutlu ediyor. Normali de bu. Ama beklentileri çok olan bizlere bu  çaplı güzel şeyler dahi az görünüyor. Umutlarımız, beklentilerimiz ve aslında bu güne dek ötelenmiş beklentilerimizin egosu ile yaklaşıyoruz. Layık olduklarımızın çok daha fazlaları olduğu inancı bizi hırçınlaştırıyor.

Ekrem Eşkinat, şehre ve şehrin insanlarına hatta esas manada şehrin gelecek yıllarına bir şeyler katabilme adına umutlu. Zaten kendi yapısında var olan değerlerle, hayata bakış çerçevesi ile de bazı şeyleri birleştirdiğinde ortaya çıkabilecek olanlardan çok emin.

Yazımın başında belirttiğim en ufak bir şeyi dahi abartılı görünen biçimde sunuş biçimlerinin altındaki özne yine işte bu heves ve içtenlikten kaynaklanan heyecan.

Merhum Osman Tabak’ı neden örnek vererek yazıma başladım?

Çok zamanda az işler yapmış olabilir. Belki de az zamanda çok işler yapmışta olabilir. Ama abartmadı, abartmaya çalışmadı o nedenle de tepki almadı.

Belki de onun gibi yapmak, duygularını gizlemek, sevinçlerini, coşkularını saklayabilmek gerekiyordur. Nereye kadar mı?

Her şey bitene, tamamlanana ve topluca sunulana kadar. Bölük pörçük heyecan, parçalı bulutlu sevinç, gerekli ama erken hatta gereksiz nankörlüklerine mahal vermeden.

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor