''Ellerinin hamuruyla mahalle muhtarı olmaya kalkıyorlar. Nedir bu kadınların bitmek bilmeyen hırsları?''
TARIK ESKİ >

''Ellerinin hamuruyla mahalle muhtarı olmaya kalkıyorlar. Nedir bu kadınların bitmek bilmeyen hırsları?''

Tekirdağ'da kadın mahalle muhtar adayları...

Neredeyse her mahallede bir hatta birden fazla kadın aday muhtarlık için yarışın içindeler.

Tekirdağ'da siyasette kadın aktif yer alaması aslında 80 sonrası DYP'nin Türkiye genelinde apolitik gençliği bir araya getirebilmek için başlattığı hamleyle birlikte farklı bir ivme kazanarak bugüne yansımasıdır.

Tekirdağ bu sürece duyarsız kalmadı ve 1991 genel seçimleriyle ilk kadın Milletvekilini parlamentoya gönderirken Fethiye Özver bu sürecin ilk adımıydı. 

Milanyumla birlikte, AK Parti Özlem Yemişçi ve Ayşe Doğan'la, CHP Candan Yüceer'le bu adıma katkı verirken partilerin kadın kolları siyasete kadın elini aktif biçimde dokundurmaya devam etti.

AK Parti'de Nesibe Ünal bu süreci çok daha ciddi ve kurumsal havaya büründürürken, 24 Haziran genel seçimlerinde AK Parti Tekirdağ Milletvekili olarak parlamentoya giden Çiğdem Koncagül ise kadınların, parti tabanından uzun soluklu emekleriyle genel merkez bazlı siyasette etkin olmanın getirisi, deneyimi ve tecrübesini yansıtıyordu.

Teirdağ, kadınların siyasi makamlara erişmelerindeki yolu ideolojik, siyasi veya kısır çekişmelerin ötesinde algılayabilen örnek illerden birisi olarak sürece katkı sunmaya devam ediyor.

2019 yerel seçimlerinde, her mahalleden bir hatta daha fazla sayıda kadının MUHTAR ADAYI olarak çıkmaları sevindirici ve bir o kadar da etkileyici.

Ben diyorum ki, bu dönem... TEKİRDAĞ'DA KADIN MUHTAR ADAYLARINI DESTEKLEYELİM.!

Çok değil, en az beş muhtarın kadın olduğu Tekirdağ'da diğer mahallelerle arasındaki farkı ilk altı ay içinde göreceğimizden eminim.

Talepleri, mahalleleri için gerekli yatırımlara çözüm geciktiği hallerde, yetkili veya sorumlu kişi veya makam sahibinin halini düşünebiliyor musunuz?

İşin şakası bir yana...

Kadınların yer aldıkları her yapıda, her kurumda olduğu gibi, mahalle muhtarlıklarında etkin yer almaları tıpkı siyasette olduğu gibi saygınlık ve aile içindeki fedakarlık, toplum içindeki seviye kadar ve gibi etkli olacaktır.

Bu dönem mahalle muhtarlıklarında hanımefendilerin dönemi neden olmasın?

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI