CHP'nin olmayan, Eşkinat'ın ve ''BİRADERLERİNİN'' meclis listesi stratejileri
TARIK ESKİ >

CHP'nin olmayan, Eşkinat'ın ve ''BİRADERLERİNİN'' meclis listesi stratejileri

Tekirdağ'da CHP ve İP arasındaki pazarlıklar ilçe adaylıkarından öte, meclis üyelikleri ve başkan yardımcılıkları üzerinde yoğunlaşırken...

CHP'de ise başkan adaylarıyla örgütler arasında aynı sorun başka boyutta yaşanıyor.

Süleymanpaşa!...

Bu sürecin en çalkantılı ve buhranlı geçeceği ilçe.

Kulis bilgileri, Süleymanpaşa ilçe yönetiminin görevden alınmasının an meselesi olduğu yönünde.

Faik Öztrak'ın bu aşamada devreye girmesini bekleyen varsa boşuna bekler. Gücü yetse Eşkinatı'ı aday yaptırmazdı, demeyelim ama İlker Yağcıoğlu'nu aday yaptırırdı diyelim.

İP, devrede olmasaydı her şey güllük gülüstanlık olacaktı olmasına ancak İP teşkiletı Tekirdağ genelinde adaylıklarda çırağa çıkartılmayı hazmetmeye çalışırken üstüne meclis üyeliklerinde de taca çıkartılmayı kabullenecek gibi görünmüyor.

Bir başkan yardımcılığı ''sözü'' İP yi keser mi, yoksa mecliste yarıyarıya mı uzlaşılır bilinmez ama İP cephesinin bir sizden, bir bizden kararlılığı ile ''uzlaşma'' masasına oturacağı kesin.

O zaman ne olur?

Fermuar sistemi devreye girer ve..

CHP, İP, CHP, İP, CHP, İP... bir biber bir domates, bir biber, bir domates araya akşamdan marine edilmiş birer de et... Ki o da başkan yardmcılığı söze verilen İP' den  Rüştü Özgün!

Sanırım anlaşılmıştır.

CHP'den belediye meclis listesinde olma heveslileri için... Zurnanın zırt değil ,zort dediği noktada tam burası.

Öztrak'ın vaz geçemeyeceği tek isim olan, Münir Karaevli'nin yine birinci sırada yer alacağına kesin gözüyle bakılırken...

Mevcutlardan, Eşkinat'ın bazıları isteyerek bazıları istemeyerek ''kankaları'' arasındaki  Berkay Çakır, Deniz Taner, İlhan İmrak, Tunç Saygun gibi isimlere Eşkinat tarafından mutlaka yer verilecekken...

 Mevcut meclis üyelerinin dışında Eşkinat'ın ''söz verdiği'' ve başvuru yapan en az 3 isiminde CHP listesinde  olacağını düşündüğünüzde bir de bunlara...

Ekrem Eşkinat'ın ve bu dönem gözlerini  CHP meclis listelerinde etkin olmaya odaklamış Tekirdağlı diğer BİRADERLERİN!!! kontenjanından meclis listesinin 3. sırasına yazılması garantisi ile Akif Bingüller ismi eklenince, zurna zortlar mı zortlamaz mı düşünün.

Sayıyı bir daha ve listede yer alacakları sıralamaya göre! cem edersek, 

 1.  Öztrak kontenjanından Münir Karaevli

2.  Deniz Taner

3.  Eşkinat ve Biraderler kontenjanından Akif Bingüller.

4.  Berkay Çakır

5. İlhan İmrak

6. Tunç Saygun

7 - 8 ve 9 Eşkinat'ın söz verdikleri... 

Bu listeye mevcutlardan veya örgütten birer isim hatta Öztrak'ın kontenjanı ile İlhami Özcan Aygun'un kontenjanları da eklenirse ki,  Milletvekili'nin hiç mi hatrı veya yaptırımı olmayacak listenin oluşumunda...

Neresinden bakarsanız bakın toparlak hesapla 15 kişi, mevcutlardan, vaat edilenlerden ve kontenjanlardan bir araya getirilen isimler.

CHP örgütü içinden meclis üyeliğine başvuruda bulunan ''diğerleri''... ESAME LİSTESİNDE NEREDE YER BULABİLECEKLER?

İP, ittifaktan doğan söz hakkını uzlaşma komisyonunda bir sizden bir bizden diye diretirse İTTFAKIN LİSTESİ içinde ancak bu toparlak hesapla bir araya getirebildiğimiz isimlerin CHP ve İP fernuar listesindeki sıralamalarını tahmin etmek hiç zor değil.

CHP'nin gizliden ittifak kurduğu HDP' yi unutmamak gerekli. SP çarpan etkisiyle listede sıralama isteyecek gücü kendisinde göremeyebilir. Ancak HDP'nin ısrarcılığı ve hatat marjinal sol örgütlerin listelere müdehale etme noktasındaki taleplerinin olduğu yönündeki aktarılan, sızan bilgileri göz ardı etmemek gerekiyor.

Amaları, dahaları çok olan bir süreç.

Seçim sonrasını da düşünen CHP ve İP meclis dağılımının ileriki dönemde fonksiyonlarını da hesaplarına katıyorlar. 

Tabi bu hesaplar, CHP, İP, HDP ve SP ittifakının Süleymanpaşa'da yerel seçim galibiyeti üzerinden yapılan şimdilik kaydıyla stratejiler olarak öngörülüyor.

Yanlış hesap Bağdat'tan döner dönmesine de, siyasette ve seçim stratejilerindeki yanlış hesapların HALKTAN DÖNECEĞİ nedense öngörülmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI