IDEO CHP için  bir şeyler yapabilir mi?
Dr. Nezih Okur >

IDEO CHP için bir şeyler yapabilir mi?

IDEO endüstriyel ve sosyal sorunları yaratıcı yöntemlerle (*) çözmeye çalışan bir şirket.

ABD’nin sosyal güvenlik örgütü, Peru’nun seçim kurulu gibi resmi kurumlara  çözümler üretmiş.

CHP IDEO’dan yardım istese ne olur?

IDEO bizi içine düştüğümüz  kısırlıktan kurtarabilir mi?

Bence denemekte yarar var.

***

IDEO bu tip kamusal  hizmetler için yedi anahtar belirlemiş (**):

Bir: İşe vatandaşlardan başlayın

Karmaşık problem çözme durumlarında bile, insan odaklı yaklaşım, değişimi cesaretlendiren basit adımlar bulmamıza yardım edebilir. Kamusal kuruluşlar  topluma daha iyi hizmet götürmek isterler. Bunu yapabilmek için halkı tanıma konusunda iyi olmaları gerekir. Toplumun ihtiyaçları, beklentileri nelerdir? Genellikle hedef kitleden gelen birkaç özgün öneri büyük kuruluşlara bile yol gösterebilir.

İki: “Ortalama” fikrini unutun

Özel sektör hedef kitlesini istediği gibi seçebilir ama bir kamusal kuruluş öyle yapamaz. Resmi organlar herkese hitap etmek, kapsayıcı olmak  durumundadır. Kolayca tanımlanacak ortalama bir tip üzerinden gitmemelidir.

Üç: Değişimi gözünüzde canlandırın

Kelimeler kolaydır, boldur ve tartışmaya açıktır. Fakat  tasarım, kuruluşların değişimi daha hızlı görmesini sağlar. Fikirleri canlı çizimlerle, prototiplerle, modellerle  elle tutulabilir hale getirmek insanlarla aynı sayfaya gelmenizi hızlandırır.

Dört: Karmaşıklığı basitleştirin

Büyük ölçekli sistemler karmaşık olur. Amaçları ve yöntemleri etkileyen politik  kaymalarla bu karmaşa daha da büyür.Bunun sonucunda en basit bir sorun bile çözülemez hale gelir.  Bir problemin temeline inerek kompleks sistemler daha basit fikirlere indirgenebilir.

Beş : Önce bir prototip yapın

Küçük, hızlı adımlarla hazırlanan soruna yönelik bir prototip, büyük kayıplara uğramadan gerçek dünyada denemeler  yapmayı sağlar. Bu yaklaşım öğrenmenin bir yoludur. Hatta başarısız olsa bile kolayca üstesinden gelinebilir. Bir fikir kötüyse küçük çapta başarısız olmak en iyisidir.

Altı: Geleceği birlikte kurun

Büyük ölçekli kamu kuruluşlarının çalışanları yıllarca çeşitli sorunlarla boğuşmuş durumdadır. Bir çözüm tasarımı üzerinde çalışırken bu elemanlarla işbirliği yapmak, çözümün sahiplenilmesi açısından önemlidir.

Yedi: Misyonu paylaşın

Kamu kuruluşlarının sorunlarına  hemen yaratıcı çözümler bulmak yerine  beraber bir şeyler inşa etmek yaklaşımı ve misyonu paylaşmak önemlidir. Bu  IDEO çalışanları ve kamu personeli arasında değişimi gerçekleştirmek yönünde bir umut yaratır, kısıtlayıcı sınırlar, protokol, hiyerarşi ortadan kalkar, politik oyunlar etkisizleşir.  

***

MYK’dan  Süleymanpaşa İlçe yönetimine kadar her kademedeki yöneticilerinin dikkatine sunulur.

***

(*) IDEO “design thinking / tasarım odaklı düşünme” yöntemini kullanır. Tasarım düşüncesi  tipik olarak şu aşamalardan geçer: 1- Hedef kitleyle empati kurmak, 2- Sorunu belirlemek, 3-Çözümler üretmek, 4-Prototip yapmak, 5- Prototipi  test etmek. Ek bilgi için : https://blog.burotime.com/tasarim-odakli-dusunme-design-thinking/

(**) Google : “IDEO Takes on the Government”

 

DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor